Penang – Top 10 imahelyek

Penang – Top 10 imahelyek

Penang történelmének és multikulturális társadalmának köszönhetően számtalan lenyűgöző imahellyel büszkélkedik, melyek végig látogatására kis túlzással egy élet sem lenne elegendő. Turistaként pedig nyilvánvalóan még rövidebb idő áll rendelkezésre, így – hogy megkönnyítsük az ide látogatók döntését – összeszedtük a szerintünk legizgalmasabb 10 imahelyet, melyeket valóban érdemes felkeresni.

Éppen, amikor azon tanakodtunk, hogy összeállítsunk az olvasók (és utazók) számára ezt a penangi Top 10-es listát a legizgalmasabb imahelyekből, akkor érkezett a hír, hogy 2021. 10. 13-án, hajnali 2 órakor tűz pusztított a sziget talán leghíresebb, legmonumentálisabb és legtöbb turistát vonzó nevezetességében, a Kek Lok Si buddhista templomban. A pusztítás mértéke az első híresztelésekkel szemben nem jelentős (először a templom 70 %-nak megsemmisüléséről érkeztek hírek), csupán egyetlen termet, illetve egy Kuan Yin-szobrot ért károsodás, melyek remélhetőleg gyorsan helyrehozhatók, a szentély többi része gyakorlatilag sértetlen. Személyi sérülés, haláleset nem történt. A tűzeset ezért nem is befolyásolta a Kek Lok Si templom működését, olyannyira, hogy az továbbra is nyitva áll a zarándokok és a turisták előtt. Éppen emiatt úgy érezzük, hogy a kegyhely minden további nélkül szerepelhet listánkon, mert történelmileg, építészetileg, vallástörténetileg és turisztikailag minden joga megvan rá. Akkor tehát lássuk is a mi Top 10 kedvencünket:

  1. A Kek Lok Si-templom

Az egész George Town panorámáját meghatározó hatalmas, fenséges és lenyűgöző Kek Lok Si buddhista templom úgy terül el a Penang Hill zöldellő oldalában, mintha egyfajta korona lenne a város felett. A XX. század elején épült templomegyüttes nem csak George Town, de az egész Penang-sziget első számú turistacsalogató úti célja, s ez nem véletlen. A közel 100 méter magas „Tízezer Buddha pagodája”, az Irgalmasság istennőjének, Kuan Yinnek 30 méter magas bronzszobra, a számtalan szentély, oltár és egyéb épület díszes épülettömbje nappal is lenyűgöző látványt nyújt, de este, kivilágítva olyan, mint egy óriási ékszeres doboz. A hatalmas területen felépült szentélyegyüttes bejárása majdnem egy egész napos, tartalmas program.

  1. A Leong San Tong Khoo Kongsi

Nyugodtan mondhatjuk, hogy a Leong San Tong Khoo Kongsi – közismertebb nevén csak Khoo Kongsi – egész Penang egyik leghíresebb, legmonumentálisabb, legszebb épülete még úgy is, hogy építői úgy elrejtették, hogy a figyelmetlen utazó könnyűszerrel elmegy „mellette”, vagy meg sem találja. Gyakorlatilag még sok George Town-i sem tudja, hogy merre keresse. Persze ez a penangi kínai klánok történelméhez kapcsolódó rejtőzködés nem véletlen: a klánházat egykor a köré épített lakóházak védelmezték. A Khoo Kongsi Penang talán legizgalmasabb időszakának egyik ismert épülete, mely ezen felül egy gyönyörű történelmi, kosztümös filmben, az ’Anna és a király’ című moziban is feltűnik.

  1. A Dhammikarama burmai templom

Szintén kihagyhatatlan látnivaló a fényűző, arany pompában fürdő burmai szentélyegyüttes, a George Town északi külvárosában, Pulau Tikusban található Dhammikarama-templom. Az intézmény gyönyörű példája a burmai templomépítészet sajátosságainak: a gazdag aranyozásnak, a kecses sztúpáknak, a csarnokok, oltárok, szentélyek elrendezésének. Az épületegyüttes gondosan ápolt kertben található, ahol már egy kellemes séta is feltölti az ide látogatót. A buja zöld növényzet és a díszesen faragott, aranyozott épületdíszítések szép kontrasztot alkotnak. A szentélyben látható festményeken, szobrokon pedig megismerkedhetünk Buddha életének részleteivel.

  1. A Hean Boo Thean templom

Egy másik kedvencem a tengerre épült, gólyalábakon álló kecses Hean Boo Thean templom, mely a környező Clan Jetties falvak mólóival együtt – egymással kiegészítve – tökéletes program lehet egy zsúfolt városnézés csendes, nyugodt levezetésére. Az 1972-ben épült, kétszintes, „lebegő” Hean Boo Thean-templom legfontosabb turisztikai vonzereje talán az elhelyezkedése, „fotogén” építészeti stílusának köszönhetően pedig egész Penang egyik leghálásabb fénykép-témája. A dél-kínai templomépítészet jellegében épült kegyhelyen a buddhista kelet-ázsiai világ egyik legnépszerűbb bodhiszattváját, az Irgalmasság Istennőjét, Kuan Yint tisztelik.

  1. A Jáde Császár Pavilonja

Személyes kedvencem a szintén dombra kúszó, elegáns, visszafogott, de mégis látványos, halványkék homlokzattal büszkélkedő Jáde Császár Pavilonja, amely engem leginkább egy mívesen kidolgozott ékszerdobozra emlékeztet. Bár meglátogatásához jó erőnlétre van szükség, hisz bőven kell hozzá lépcsőzni, az élmény megéri a fáradtságot. Ez George Town legrégebbi kegyhelyeinek egyike (1869), és az egyetlen, melyet a Jáde Császár tiszteletére szenteltek. Feng shui kialakításának, a buddhista és taoista stílusjegyek harmóniájának, a lakkozott pavilonok, oltárok, pagodák egységének, a kellemes aromájú füstölőknek köszönhetően a templom tökéletes helyszín a lelki feltöltődésre.

  1. A Waterfall Hill (vagy Hilltop) hindu templom

A sziget talán legjelentősebb hindu szentélye a Penang Hill dúsan zöldellő, buja erdejével kontrasztot alkotó, díszes gopurammal (kaputorony) büszkélkedő Waterfall Hill, vagy Hilltop templomegyüttes, mely a város felett magasodó hegy oldalába épült. Én személy szerint különösen kedvelem a komplexumokat, talán összetettebb, teljesebb élményt, ismeretet nyújtanak és mélyebb nyomot hagynak az emberben, mint egy 10 perces látogatás valahol. Márpedig a Waterfall Hill szentély bőven kínál látnivalót, miközben az ember közelebbről is megismerkedhet a hindu panteonnal. S nem utolsó sorban maga a környezet, az innen elénk táruló panoráma is lenyűgöző.

  1. A Kapitan Keling mecset

Szintén a Harmony Street kötelező látnivalója a tiszteletet parancsoló, de lenyűgözően szép, indo-mór stílusú Kapitan Keling mecset, melynek mogul jellegű kupolái, kecses szamárhátívei és karcsú minaretje leginkább úgy festenek, mintha az Ezeregyéjszaka, vagy az Aladdin mesék kulisszái lennének. Pedig az indiai származású muszlimok festői imaháza nagyon is működő mecset, mely feltűnő kontrasztot alkot az utca másik három templomával, az anglikán Szent György, a hindu Sri Mahamariamman és a kínai taoista Irgalmasság istennőjének szentélyével, melyek együtt Penang kulturális és vallási sokszínűségét hirdetik és turisztikailag komoly vonzerőt jelentenek.

  1. A Han Jiang ősszentély

Bár George Town messze földön híres a gazdagon díszített, színpompás kínai kongsikról, más néven klánházakról, van közöttük egy egészen különös: a teochew etnikumhoz tartozó kínaiak ősszentélye, a Han Jiang, mely Penangon az egyetlen, ami ennek a népcsoportnak az építészeti stílusát tükrözi. Az épületet az úgy nevezett „négypontos arany” formában építették, amely egy belső átriumot körülölelő négyszög. Belső helyiségeiben tradicionális teochew kézműves alkotásokat, technikákat figyelhetünk meg: porcelán szilánkmozaikokat, festményeket, faragásokat. A lenyűgöző intézmény 2006-ban elnyerte az UNESCO Ázsiai és Csendes-óceáni térség kulturális örökségi díját.

  1. A Szent György templom

A George Town óvárosában álló, egyszerű, hófehér anglikán templom (mely a Harmony Street egyik leghíresebb látnivalója) lényegében egyidős a várossal, történelmének néma tanúja. Az ókori görög templomokra emlékeztető imaházat 1817-18 között a brit Kelet-indiai Társaság építtette, s ma ez a város egyik legrégebbi épülete és egyben Délkelet-Ázsia legidősebb anglikán temploma. A kegyhely derűs, letisztult, egyszerű környezete a gyarmati idők békebeli hangulatát sugallja, s tökéletes kiindulópont a Penang multikulturalizmusát szimbolizáló Harmony Street soknemzetiségű és több vallású helyszíneinek meglátogatására.

  1. A Kígyó-templom

A Bayan Lepasban található buddhista Kígyó-templom talán a világ egyetlen olyan imahelye, ahol szabadon élnek a csúszómászók, miközben a kegyhely vallási funkcióját is betölti. Amíg az ember elmerül a templom tradicionális buddhista, illetve taoista stílusjegyeket felvonultató keleti szépségében, megcsodálhatja az itt élő színpompás Wagler-bambuszviperákat, pythonokat és más kígyófajokat is, és megismerkedhet azokkal a legendákkal, melyek arról mesélnek, hogyan kerültek a kígyók a templomba. Az állatok nem csak az épületben, hanem a hozzátartozó kert fáin is előfordulhatnak, s jóllehet a hüllők a templom fennállása során még senkit nem martak meg, az elővigyázatosság feltétlenül ajánlott!