A Hean Boo Thean templom

A Hean Boo Thean templom

Penang egyik legizgalmasabb fekvésű, leglátványosabb temploma a kínai Hean Boo Thean templom, melyet a nem kevésbé figyelemre méltó Clan Jetties területén, a tengerre építettek. A fényárban úszó szentély az esti órákban is lenyűgöző, színes, csillogó visszatükröződése már-már képeslapokra kívánkozik.

 

Már a George Town tengerpartját rojtozó kínai úszó falvak közössége, a Clan Jetties sem egy hétköznapi látnivaló, ezt a különleges attrakciót azonban így is sikerült megkoronázni egy gyönyörű vízen lebegő szentéllyel, a Hean Boo Thean templommal. Úgy tűnik, Délkelet-Ázsiában, azon belül is Malajziában igen csak szeretik a vízre épülő szentélyeket, hiszen a Hean Boo Thean mellett két mecset is büszkélkedhet ezzel a „titulussal”, az egyik ilyen a Tengku Tengah Zaharah mecset Kuala Terengganuban, a másik a szintén Penangon, Tanjung Bungah-ban (George Town külvárosa) található úszó mecset, a Masjid Terapung Pulau Pinang. Ennek a „sorozatnak” az előfutára volt csaknem 50 évvel ezelőtt a kínai közösség által épített Hean Boo Thean templom.

A Clan Jetties hat mólója közül a legdélebbi a Yeoh Jetty, mely a többivel ellentétben nagyrészt a szárazföldön helyezkedik el. Az 1941-es japán bombázás után az újjáépített falut már biztonságosabbnak érezték a szárazföldre építeni. A Yeoh móló földterületén található (de attól független) az 1972-ben épült látványos, két szintes Hean Boo Thean, más néven a ’lebegő’ templom, melyet az Irgalmasság Istennőjének, Kuan Yinnek szenteltek. Ő a buddhista kelet-ázsiai világ egyik legnépszerűbb bodhiszattvája, vagyis megvilágosodott személye, aki Indiában (Avalókitésvara néven tisztelik) férfi, míg Kínában, Koreában, Thaiföldön, Japánban és Vietnamban nőnemű. A kezdetben egészen egyszerű szentélyt eredetileg ugyanolyan gólyalábakra építették, mint a klánfalvak házait, de végül a 12 ezer négyzetméter alapterületre bővített templom szerkezetét 2012-ben megerősítették, hogy ellenállhasson az ismétlődő dagályoknak. A templomot 2012. december 2-án Lim Guan Eng, Penang miniszterelnöke adta át.

Fő szentélyében Kuan Yint imádják, de a templomban helyet kapnak még más, kisebb istenségek is, például a Szerencse, a Jólét, vagy a Hosszú élettartam istenei is. A templom stílusában a dél-kínai építészet jegyeit viseli magán: központi épületének teteje lejtős tetőgerincű, mely hegyes végekbe fut ki. A színes cseréptetőt két, egymás felé forduló vadászó sárkány díszíti. A szentély alsó szintjén két tradicionális kínai kapu, a Sárkánykapu ív, illetve a Nyugodt Időjárás ív látható, mellettük több pavilon is helyet kapott olyan hangzatos nevekkel, mint Rokoni Megemlékezés, vagy Irgalmasság és Együttérzés Pavilonja. A Sárkánykapu ívtől jobbra áll a Magas Lámpás Sárkányoszlop, melyet egy oszlopra tekeredő színpompás sárkány faragás díszít. A fő szentélyhez vezető úton 24 kis szobrocska látható, melyek a gyermeki kegyesség 24 meséjét ismertetik meg az érdeklődőkkel. Bár maga a templom is számos különleges fotótémával szolgál, ha valaki a vízen lebegő szentély épületét szeretné fotózni, azt több helyről is megteheti: így például szemből a Chew mólóról, míg oldalról, a Tan mólóról, illetve a Yeoh mólóról.