Bőrönddel Malajziába

Bőrönddel Malajziába

A világ egyik leghíresebb bőröndje Ernest Hemingwayé volt, aki egy hatalmas bőr koffert használt afrikai utazásihoz. Később ez a bőrönd kitüntetett helyet kapott a floridai Kay West szigetén vásárolt otthonában: a dolgozószobájában volt az íróasztala és a könyvszekrénye mellett. Folyamatosan a látóterében tartotta, és nem csak azért, mert az utazásaira emlékeztette, hanem mert jelkép volt az életében.

A bőrönd sokkal fontosabb szimbólum, mint azt első hallásra gondolnánk. Bőröndre van szükségünk kisebb és nagyobb utazásokkor, de akkor is, ha elköltözünk, új életet kezdünk. Vannak, akik a múlt emlékeit teszik be egy bőröndbe, ami aztán a padláson kap helyet. Hemingway életében a folyamatos élmények tárházát jelképezte a bőrönd. A lehetőségekét, amivel egyik kontinensről a másikra utazott, amiben az alapvető ruhái, könyvei, térképei voltak. Ha nem is vagyunk Hemingwayhez hasonló, nagy ívű utazók, azt azért nekünk is át kell gondolnunk, hogy mit tegyünk a bőröndünkbe, amikor elhagyjuk Magyarországot. Fontos, hogy ismerjük azt a területet, ahova készülünk. Ennek alapján tudjuk összeválogatni  legfontosabb dolgainkat.    

Malajziába tartva három szempontot kell figyelembe venni a pakolás során: a maláj éghajlatot és ennek függvényében az időjárást, az ország kultúráját, kulturális szokásait, valamint néhány reptéri követelményt a poggyász méretét, tartalmát tekintve.

A maláj időjárás alapvetően meghatározza, hogy mit vigyünk magunkkal az útra. Malajzia Délkelet-Ázsiában, az Egyenlítő közelében, a trópusi éghajlati övben fekszik, tehát az évszakok változását tekintve nem hasonlítható Európához. Nem kell hideg és meleg ruhát, valamint átmeneti ruhát csomagolnunk. Az országban egész évben párásan meleg a klíma. Két esős évszak is van, amelyek az év nagy részét lefedik. Az első monszunidőszak a nyugati parton áprilistól októberig, míg a második a keleti parton novembertől februárig tart. Hatalmas erősségű záporokra, zivatarokra számítsunk, ami ellen tanácsos esőkabátot, gumipapucsot vinnünk. A páratartalom országszerte nagyon magas (elérheti a 90%-ot is), erre többféle módon is felkészülhetünk. 

Amivel ugyancsak számolni kell, az a légkondicionálás. Szinte bárhova megyünk, mozi, pláza, étterem, mindenhol nagyon erősen hűtik a levegőt. Könnyen meg lehet fázni, ha valaki erre nem készül fel, vagy nincs hozzászokva az erős és intenzív klimatikus változásokhoz. Egy farmerdzseki vagy egy kardigán, egy kendő mindig legyen nálunk napközben is saját komfortérzetünk érdekében. 

Bár multikulturális országról van szó, Malajzia hivatalos vallása az iszlám. Ez azt jelenti, hogy nem öltözködhetünk mindenhol

az ízlésünknek, kedvünknek vagy épp az időjárásnak megfelelően. Vannak bizonyos helyek, ahol illik, sőt kötelező figyelembe venni az ország vallási és kulturális szokásait. Templomokban, mecsetekben, kultikus helyeken javasolt zártabban, diszkrétebben öltözködni. A Korán kimondja, hogy a hívő nő „kendőzze el ruhakivágásait”. Ezt a templomaikban a turistáktól is elvárják. A mecsetbe nem lehet sem a férfiaknak, sem a nőknek fedetlen vállakkal, térdekkel, derékkal belépni. A lábszárat megfelelően hosszú szoknyával vagy nadrággal kell fedni. A nőknek ügyelniük kell a kevéssé dekoltált ruhákra. Erre is gondolnunk kell tehát a csomagolás során, hiszen az ország tele van szebbnél szebb mecsetekkel (Negara, Jamek, Zahir, Kristály mecset és még sorolhatnánk), kultikus helyekkel, melyeket majd bizonyosan szeretnénk meglátogatni. Természetesen vannak katolikus templomaik, hindu szenthelyeik is, ahova szintén illő a megfelelő ruhát felvenni.

Ázsiában a legtöbb olcsó légitársaságnál a kézipoggyászok megengedett súlya jelenleg mindössze 7 kg. Ez azt jelenti, hogy a személyes tárgyaknak és a kézipoggyásznak együttesen kevesebb mint 15 kg-ot kell nyomnia. Bár a repülőjegyhez választhatjuk a 35 kg-os poggyászt, arra azért ügyelni kell, hogy általános szabályként egy csomag nem lehet több 32 kg-nál. Ennek oka, hogy pusztán emberi erő ennél nehezebb súlyt nem mozgathat meg a munkavédelmi törvény alapján. Így azután 32 kg felett a reptéren átpakoltatják velünk a holmik egy részét kisebb táskákba, ami meglehetősen kellemetlen és komplikált. Választhatjuk azt, hogy mindent egy kis, legfeljebb 35 literes kézipoggyászba pakolunk, így megspórolhatjuk a magas költségeket és a hosszú check-in időt. 

A bőröndöt átvizsgálják az országba való belépés előtt. A szabályok szerint tilos bevinni vallási célú eszközöket, tárgyakat, sajtótermékeket, vagy olyan ruhát, sapkát, amin részlet olvasható a Korán szövegéből.

Bőrönd tartalma:

Cipő: Malajziában nagyon sokat gyalogol az ember, ugyanakkor nagyon meleg van. Mindkét szempontot figyelembe kell venni, amikor csomagolunk. Egy kényelmes, strapabíró flip-flop papucsot (lábujj közé bedugós) mindenképpen javasolt vinni, ezzel a darabbal tulajdonképpen akár egy egész nyaralást „átvészelhetünk”. Komfortos a melegben, a párában és abban az esetben is, ha leszakad az ég. Ugyan a lábunk valószínűleg sáros lesz, de még mindig kellemesebb, mintha egy vászoncipőben áznánk el. Van, aki nem szereti a flip-flopot, számára jó megoldás lehet a slip-on cipő, amiből könnyen ki- és bebújhatunk, szellős, levegős, nem izzad bele a láb. Alkalmi cipőt és magas sarkút teljesen felesleges Malajziába vinni. A magas szárú cipő elvileg ugyancsak felesleges holmi, hiszen elviselhetetlenül befülledhet benne a lábunk. Ugyanakkor az esetleges dzsungeltúrákhoz érdemes megfontolni. A Taman Negara Nemzeti Park dzsungeltúráin például majdnem biztosan belekapaszkodik az emberbe néhány pióca, amik szerencsére nem terjesztenek betegséget, és a helyi túravezető általában mindenkinek megmutatja, hogyan távolíthatók el egyszerűen. Ha ennek ellenére sem vágyunk piócákra a bőrünkön, akkor mégiscsak jó egy magas szárú cipőt (zoknival) és hosszú nadrágot csomagolni. Zoknit egyébként nagyon ritkán viselnek Malajziában, de például egy moziba, a klíma miatt, remek szolgálatot tehet. 

Rövidnadrág: A sétákhoz, kirándulásokhoz, túrákhoz egyaránt javasolt, könnyű benne mozogni, kényelmes, praktikus, a bőröndben is kis helyet foglal el. 2–3 darabot tegyünk a csomagba.

Könnyű hosszúnadrág: Bár szinte mindig nagyon meleg van, 1–2 hosszú, laza, könnyen szellőző nadrágot mégis javasolt magunkkal vinni. A templomokban kívánalom, hogy legalább térdig érő ruházatot viseljenek a férfi és a női látogatók egyaránt. 

Kisméretű (kézi) törölköző: A nagy páratartalom ellen sokan szeretnek valami módon védekezni. Nedves törlőkendőt nem szükséges vinni, a zsebkendő ragadhat, de egy nedvszívó, kisméretű törölköző igen jó szolgálatot tehet az arc, a karok, a mellkas áttörléséhez, akár napközben is. 1–2 darab elfér a bőröndben.

Esernyő, esőkabát: Az esernyőre az esős évszakban bármikor szükségünk lehet, ezért tanácsos egy strapabíróbb darabot magunkkal vinni. Véd az erős napfénytől is, illetve az egyre elszemtelenedőbb majmok ellen is remek eszköz lehet. Egy összehajtható, helytakarékos esőkabát is legyen azonban a kelléktárunkban.

Fényvédő és napszemüveg: Mindenképpen vigyünk magunkkal magas faktorszámú fényvédő krémet a mindennapos használatra. Még felhősebb időben is kenjük be az arcunkat, a nyakat, dekoltázst. A napszemüveg ugyancsak elengedhetetlen kelléke az utazásunknak. Egy baseball sapkára vagy szalmakalapra is szükséges lesz, bár ez utóbbit nem érdemes becsomagolni, csak a helyet foglalja és bármelyik tengerparton fillérekért vásárolhatunk.

Útikönyv: Malajziában rengeteg útikönyvet találunk, de ha még Magyarországon rábukkanunk egy kellően összeállított, a lényeget kiemelő darabra, célszerű magunkkal vinni. Ugyancsak jó ötlet a kedvenc könyvünket elpakolni. Bár az országban annyi a látnivaló, hogy bizonyosan nem olvasgatással töltjük majd az időt, a tengerparti kikapcsolódáshoz vagy esténként jó szolgálatot tehet.

Könnyű ing: Az esték lehűlhetnek akár 20 °C-ra is, de a tengerparton is jól jöhet egy szellőző, könnyű textúrájú ing. Ezen kívül remek szolgálatot tesz, amennyiben templomot szeretnénk látogatni, vagy védekezni akarunk a légkondicionálók hűvös levegője ellen. Ha felmegyünk a Petronas-ikertornyokba – amit nehéz lenne kihagyni Kuala Lumpurban –, akkor biztosan átfázunk a légkondi miatt mire végigjárjuk a képzőművészeti galériákat, bevásárlóközpontokat, éttermeket vagy akár felérünk a legtetejére, a 41. vagy 42. emeletre (bár a lift 90 másodperc alatt felvisz). Ezt is kivédhetjük egy inggel.

Kendő: Nagyjából ugyanazt a célt szolgálja, mint az ing. A tengerparton használhatjuk pokróc helyett is. 

Dzseki: Egy farmerdzseki a derekunkon nem zavaró, nem nehéz, ugyanakkor sok helyzetben praktikus, amikor kicsit hűvösebbre fordul az idő. 

Póló: Csomagoljunk 4–5 darab könnyű, jól szellőző pólót, főleg gyapjúból. Malajziában olcsó a mosoda, tehát azzal nem lesz gond, hogy rendszeresen tiszta holmihoz jussunk. Olyan meleg térségekben, mint Malajzia, érdemes kipróbálni a merinói gyapjút. A merinó juh bundájából nyert gyapjú nagyon vékony szálakból áll, optimális a hőszabályozása, nedvességelvezető, légáteresztő, antibakteriális, tehát nem „büdösödik” be rajtunk a ruha egy nagyobb túra során sem. 

Vitamin, pezsgőtabletta: A nagyon magas hőmérséklet miatt egy felnőtt ember napi vízfogyasztása 3–5 l között is lehet Malajziában. Ez a mennyiség könnyen kimossa szervezetünkből az ásványi anyagokat, ezért ajánlott ásványianyag-tartalmú vitaminokkal (például magnézium), pezsgőtablettákkal felszerelkezünk az útra. Ha a repülőgépen hányingerünk van, remekül hat a B6-vitamin.

Rovarirtó: A csípőszúnyogok távoltartására nagyon hatásosak a DEET-tartalmú rovarriasztók. Az 50%-os hatóanyag-tartalmú már megfelelő. A DEET-et egyébként a dzsungelharcban szerzett tapasztalatok alapján fejlesztették ki az USA-ban, és Délkelet-Ázsiában alkalmazták először háztartásokban, mivel bebizonyosodott, hogy az itt élő rovarok ellen kevés hasonlóan hatásos szer van. 1–2 palackkal csomagoljunk. Ha kifogy a készletünk, semmi baj, bárhol újat tudunk vásárolni.

Táskák, vizespalackok: Napközben bizonyosan sok időt töltünk az utcán. A sétákhoz, városnézéshez, kiránduláshoz csomagoljunk el egy könnyen kezelhető, biztonságos, sokzsebes táskát. Ez lehet egy válltáska, egy övtáska (hasitasi), vagy egy testhezálló, lehetőleg nem műszálas hátizsák. Vizespalacknak javaslom az összehajtható, összecsukható változatot, ami ha kiürült, egészen kis helyen is elfér.

Tisztálkodó szerek: Bár szappant, fogkrémet, tusfürdőt fillérekért vásárolhatunk Malajziában, ha vannak kedvenc és a napi rutinunkhoz hozzátartozó márkáink, inkább vigyük magunkkal. Nem biztos, hogy a megfelelő termékhez Malajziában is hozzájutunk. Ugyanez vonatozik a kozmetikumokra is.

USB-s utazási adapter: Az utazási adaptereken ma már feltüntetik, hogy melyik országban lehet alkalmazni, de vásárolhatunk univerzális adaptert is. Ezt feltétlenül pakoljuk be, ha nem szeretnénk azt, hogy telefonunk, laptopunk töltése problémát okozzon.

A bőrönd tartalma során vegyünk figyelembe a visszafele utat. Ugyanúgy a 7 kg-os, illetve poggyászjeggyel a 35 kg-os súlyhatár érvényes. Ezért ha szeretnénk az utazásról ajándékokat, kisebb emlékeket magunkkal hozni, akkor erre már az odafele csomagoláskor gondolnunk kell.