A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműve, Melaka

A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműve, Melaka

Elegáns, gyarmati épület áll az ikonikus A Famosa erőd megmaradt kapuja mellett. Napfényben csillogó arany hagymakupolácskái már messziről felhívják magukra a figyelmet, így eltéveszteni sem lehet. Az épületben – melyet Tunku Abdul Rahman volt miniszterelnök alakíttatott át A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműjévé – ma múzeum működik, ahol az ország függetlenségi harcát ismerhetik meg az érdeklődők.

Melaka szívében, a Jalan Parameswara mentén található Malajzia egyik legfontosabb emlékműve, a Memorial Pengisytiharan Kemerdekaan, magyarul A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműve, amely voltaképpen egy elegáns gyarmati stílusú épület. Mellette, a Jalan Kota túloldalán áll a portugál gyarmati kor emlékeként az A Famosa erőd megmaradt kapuja, a Porta de Santiago (1 perc séta), mögötte, 2 perc gyaloglásra a Melakai Szultáni Palota Múzeumilletve a Szent Pál-domb, rajta a romos Szent Pál-templommal és Xavéri Szent Ferenc szobrával, ahová, a dombot megkerülve 8-10 perc alatt lehet kényelmes tempóban felsétálni. Szintén 8-10 perc gyaloglásra fekszik tőle a Holland tér, illetve annak leghíresebb nevezetességei, a Stadthuys, valamint a Krisztus-templom. Nyugodtan mondhatjuk hát, hogy ezen az aprócska földdarabon koncentrálódik Melaka történelme: a dicsőséges XV. század maláj szultánságától, a portugál, holland, majd brit gyarmati uralmon keresztül, egészen Malajzia Függetlenségének Kikiáltásáig. A Memorial Pengisytiharan Kemerdekaan épületében kialakított múzeum ugyanis ennek a hosszú és küzdelmes történelemnek állít méltó emléket.

Az 1911-17 között épült, elegáns, brit gyarmati stílusú kúria eredetileg a Malacca Clubnak, a városban élő európaiak exkluzív társasági klubjának adott otthont. Ez, az 1880-as évek végén alapított egyesület olyan szabadidős tevékenységeket kínált, mint különböző bálok, rekreációs lehetőségek, sportok, mint a gyeplabda vagy a krokett, ebédek, vacsorák, karitatív események és hasonlók. Tagjai közé pedig a gyarmati adminisztrációban dolgozók és azok családtagjai kerülhettek be, természetesen a helyi lakosságot kizárva: kormánytisztviselők, katonatisztek, illetve gumiültetvényesek és kereskedők. A Malacca Club először az Eastern Exchange Telegraphic Company egykori épületében, a Fort Roadon kezdte meg működését, majd 1917-ben költözött a Jalan Parameswarán, akkor újonnan, erre a célra épült villába, és itt is maradt egészen 1984-ig, amikor a földbérleti szerződése lejárt. A klub 1985-ben Melaka Raya-ba, az úgy nevezett New Townhouse épületébe költözött és azóta is ott működik. Az arany kupolás épületet azonban, amelyet a Malacca Club 1917-1985 között használt, a maláj kormány vásárolta meg, és Tunku Abdul Rahman, az első maláj miniszterelnök 1985. augusztus 31-én, 28 évvel az ország függetlenné válása után múzeummá alakíttatta.

Természetesen a helyszín is jelképes: az épülettel szemben elterülő Padang Pahlawan, más néven Padang Merdeka (merdeka jelentése: függetlenség) volt az a tér, ahol 1956. február 20-án Tunku Abdul Rahman bejelentette Malajzia – akkor még Malaya – függetlenségének napját (amit végül 1957. augusztus 31-re jelöltek ki). A miniszterelnök autókonvojban érkezett Ayer Kerohból a melakai Padang Merdekára, miután három hétig tartó londoni tárgyalások során megállapodott a brit féllel az ország függetlenedéséről. Ma ennek a konvojnak az az autója, egy 1957-es Chevy Sedan is látható a kiállított tárgyak között, amely a miniszterelnököt szállította a padangra, illetve választási kampánya során. Az ország függetlensége óta ez a mező (padang) az állami Merdeka-napi ünnepségek és más kulturális előadások, felvonulások és sportesemények, valamint színházi helyszínként is szolgált, ahol Melaka harcát mutatták be a portugál, a holland és a brit gyarmatosítók ellen. 2006-ban azonban megtörtént az addig elképzelhetetlen szentségtörés: a 7,7 hektáros történelmi jelentőségű területen egy hatalmas, ultramodern bevásárlóközpont, a Dataran Pahlawan Melaka Megamall épülhetett fel.

A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműve felállításának elsődleges célja az volt, hogy gyűjteménye tudatosítsa az emberekben a függetlenségi harc jelentőségét, ugyanakkor pedig a város egyik legfontosabb turisztikai látványossága is legyen. Kiállítása Malajzia külföldi hatalmak általi megszállására, a portugál, a holland, a brit, illetve a japán uralomra, és az ország függetlenségi törekvéseire fókuszál, de bepillantást enged a sziámi betörések, a kommunista felkelés részleteibe, illetve a brit rezidensekkel való együttműködés menetébe is. Kiállításának anyaga időben az 1400-as évektől, Malajzia 1963-as megalakulásáig tartó időszakot öleli fel, tehát több mint 550 évet. A gyűjtemény időrendi sorrendben mutatja be az ország függetlenedésének történetét, amelyben különféle műtárgyak (tollak, dísztőrök (kerisek), szavazóurnák, pecsétek, egy hangfelvevő berendezés, amelyet az 1956. február 9-i függetlenség kikiáltási beszéd rögzítésére használtak) térképek, az ország államainak zászlói, szerződések, rendeletek, képek, dokumentumok, sajtómegjelenések, ünnepi öltözékek, emléktárgyak, audiovizuális tárgyak segítségével ismerhetjük meg az eseményeket. Emellett diorámák is színesítik a kiállítás anyagát: Tunku Abdul Rahman konvojának megérkezése a Padang Merdekára, vagy a híres Merdeka-beszéd a Kuala Lumpur-i stadionban. A szabadtéri tárgyak között egy pár páncélozott rendőrségi járművet is kiállítottak, melyeket a vészhelyzet idején használtak. 

 

A Függetlenség Kikiáltásának Emlékműve ingyenesen látogatható. A múzeum keddtől vasárnapig 09.00 és 18.00 óra között tart nyitva. Hétfőn zárva, kivéve az iskolai és munkaszüneti napokon.