A Tanjung Tokong Tua Pek Kong templom

A Tanjung Tokong Tua Pek Kong templom

A Penang északkeleti csücskén, George Town-tól északra elterülő Tanjung Tokong a sziget legelső kínai települése volt, mely már Francis Light partra szállása előtt is lakott volt. Így nem meglepő, hogy Penang egyik leghíresebb és legrégebbi hakka szentélye is itt található. A Szerencse és Jólét istenének, Tua Pek Kongnak, a „nagybácsinak” szentelt templom a kínai közösség egyik legfontosabb vallási helyszíne.

Tanjung Tokong – mely ma George Town egyik előkelő, elegáns, modern külvárosa – az 1970-es évekig csak egy álmos kis halászfalu volt, mely mindezek ellenére hosszabb történelemmel büszkélkedhet, mint maga a sziget fővárosa, George Town. A Penang északkeleti csücskében elnyúló települést a XVIII. század derekán egy Zhang Li nevű kínai tudós, hajós és kereskedő alapította, nagyjából negyven évvel korábban, mint ahogy Francis Light partra szállt a szigeten. A hakka népcsoporthoz tartozó Zhang Li a Ming-dinasztia összeomlását, és a mandzsuk hatalomra kerülését követően úgy döntött, hogy Szumátrára menekül, azonban egy hatalmas tengeri vihar miatt Penangon kényszerült kikötni, ahonnan aztán már a későbbiekben sem hajózott tovább. Jóllehet, amikor Zhang Li kikötött Penangon, az általa később megalapított Tanjung Tokong földjén már éltek helyi halászok, akikhez a kínai hajósok csatlakoztak. A rangidős Zhang Lit hamar megszerették a falusiak bölcsessége, segítőkészsége, barátsága okán, és gyakran mentek hozzá, hogy kikérjék a véleményét, útmutatását, vagy segítségét. Ekkor s ezért kapta a megtiszteltető Tua Pek Kong, vagyis nagybácsi elnevezést. 

Zhang Lihez még Kínában csatlakozott két férfi, Chiu Hsiao Ching (vagy Qiu Zhao-Jin), szénbányász és Ma Fu Choon (vagy Ma Fu-Chun) kovács, akik esküvel erősített testvériséget fogadtak Zhang Livel, a falu legidősebb és legbölcsebb emberével.

Ez a gyakorlat ma is megfigyelhető a kínai diaszpóra tagjai között, legyen szó érdekvédelemről, testvéri szervezetekről, vagy vallási szektákról. Ezzel hangsúlyozzák különösen szoros barátságukat, gazdasági érdekeiket, politikai előnyüket. Az esküdt testvériség intézménye manapság leginkább politikai vezetők, falusi vezetők, vagy bűnszervezetek tagjai között fordulhat elő.

Zhang Li, Chiu Hsiao Ching, és Ma Fu Choon is nagyon szoros kapcsolatban álltak egymással, és a napi munka végeztével mindig összegyűltek a szokott helyükön a faluban. Egy napon Chiu és Ma ismét felkeresték Zhang Lit a kedvenc helyén, de megdöbbenve tapasztalták, hogy a bölcs öreg mozdulatlanul ült egy hatalmas szikla mellett, s hiába próbálták ébresztgetni, Zhang Li már nem élt. A falusiak végül segítettek eltemetni, s amikor a két barát is meghalt, őket is mellé temették, pont a szikla mellett, ahol az öreg sírja volt. A három barát síremléke ma a Zhang Li emlékére emelt Tua Pek Kong templom mögött látható.

Zhang Lit halála után ötven évvel a Jólét isteneként kezdték tisztelni a helyi kínaiak, és ekkor lett isteni elnevezése is a Tua Pek Kong. Mivel tisztelete szorosan összefügg a vagyon felhalmozásával, a Tua Pek Kong templomok irányítása gyakran vitát képez a hokkien és hakka közösségek között. A Tanjung Tokong-i Tua Pek Kong templomot a hakka egyesület öt ága, nevezetesen a Hui Zhou, Jia Ying, Da Pu, Yong Ding és Zeng Long irányította. Annak érdekében, hogy a hokkien közösségnek is legyen Tua Pek Kong istentiszteleti helye, a Hock Teik Cheng Sin társaság felépítette a Hock Teik Cheng Sin-templomot George Town-ban, az Armenian Street-en. Ezt a templomot a Poh Hock Seah társaság irányítja, mely azután jött létre, hogy a brit hatóságok a Khian Teik titkos társaságot 1890-ben betiltották. George Town-ban van még egy Tua Pek Kong-templom a hakka és kantoni közösség számára, a Kantoni Tua Pek Kong-templom, a King Street-en. A két közösség évente felvonulásokat tart a város templomaiból a Tanjong Tokong-i Tua Pek Kong templomba. Végeredményben a Délkelet-Ázsiában (Malajziában, Szingapúrban, és Indonézia egyes részein) tisztelt Tua Pek Kong számára épített templomok közül az 1799-ben épített Tanjung Tokong-i szentély a legrégebbi. Maga a település, Tanjung Tokong is erről a templomról kapta a nevét, ugyanis ’tokong’ malájul kínai templomot jelent, a város hokkien neve azonban Hai Choo, vagyis tengeri gyöngy. 1865-68 között Penang egyik leghíresebb kínai iparmágnása, Chung Keng Kwee Kapitan Cina, a Hai San titkos társaság feje is támogatta a templomot, akinek a lenyűgöző Pinang Peranakan kúriát, valamint a szomszédos Chung Keng Kwee őstemplomot is köszönhetjük.  

A templom főbejárata felett olvasható hakka dialektusban a szentély hivatalos neve: Thai Pak Koong templom Tanjung Tokong, de ismerik Hai Zhu Yu Tua Pek Kong néven is, vagyis Tengeri Gyöngyház. Különleges alkalmakkor, vagy jelentősebb szertartásokra egy kínai operaszínpadot állítanak fel az épülettel szemben, ahol Tua Pek Kong istenséget „szórakoztatják”. Bár maga a templom messze nem olyan díszes és grandiózus, mint a George Town-i, hosszú történelme, és Zhang Li-vel való kapcsolata miatt igen fontos a helyi bhakták számára. Udvarán különleges szobrok láthatók, mint például a Négy Tenger Sárkánykirályáé és őrszemeié, de egyszerű, állatokat ábrázoló alkotások is megcsodálhatók (például halak és delfinek). Szintén itt látható a híres Fu, Lu, és Shou, vagyis a Jólét, a Szerencse és a Hosszú élet szentháromsága, akik közül Tua Pek Kongot Fu-val azonosítják. A templom általában egész évben csendes, azonban a kínai újév 14. éjszakáján, vagyis Tua Pek Kong születésnapjának előestéjén tartják a nevezetes lángfigyelő rituálét, a Chneah Hoay-t. A helyi hívek igen nagy jelentőséget tulajdonítanak neki, ugyanis ilyenkor jósolják meg a következő évi vagyon, gazdasági jólét alakulását, s ez nem csak az egyénre, de akár az egész penangi közösségre is vonatkozik. A Tanjong Tokong Tua Pek Kong-templom tehát tökéletes bepillantást enged a helyi kínaiak taoista szokásaiba, hiedelmeikbe.

A tengerparton álló Tua Pek Kong-templom területén második világháborús emlékek és egy három emeletes kilátó is találhatók, amelyet a britek a japán inváziót megelőzően állítottak. A szentély kivételes elhelyezkedésének köszönhetően innen érdemes megcsodálni a Csatorna északi részének lenyűgöző tengerpartját is: a templomtól délre mocsaras, mangrove-ligetes partvidék húzódott, melyet az utóbbi időben feltöltöttek és komoly beépítésen esett át, míg a szentélytől északra húzódó finom homokos tengerpart a pihenést szolgálja. A templom szomszédságában található romantikus pavilont a helyi filantróp, Aw Boon Haw építtette, mely most a Sea Pearl Lagoon Cafe (Hai Choo Hooi) tenger gyümölcseit kínáló étterem része. Itt érdemes megjegyezni, hogy Tanjung Tokong a szentély mellett elsősorban ízletes tenger gyümölcseit kínáló éttermeiről nevezetes. A szomszédos sziklák és a tengerparti pavilonok egyben a horgászok kedvenc helye is. Szintén a templom mellett épült fel 2017-ben a Penang Avatar Secret Garden, amelyet éjszakai misztikus kivilágítása okán érdemes felkeresni, és aminek köszönhetően esti látogatás idején a templom is különleges fényjátékban fürdik. A szentély és környékének part menti támfala a 2004-es szökőárban súlyosan megsérültek, de azóta újjáépültek.

Tua Pek Kongot, noha kínai származású volt, a szárazföldi Kínában még a hakkák között  sem ismerik, ő a délkelet-ázsiai kínai közösségekben tisztelt istenség. Egy, a Journal of South Seas Society című szaklapban megjelent tudományos cikk szerint azonban

Zhang Li, a későbbi Tua Pek Kong nem egyetlen hajdanán élt személy volt, aki később megistenült, hanem a tengerentúlon szerencsét próbáló kínai úttörők szellemének megszemélyesítése.

Külsőségeik, fizikai megjelenésük miatt gyakran összetévesztik Tu Di Gonggal, a taoista tanító istenséggel, aki a talaj és a föld istene, és akinek a tisztelete a falusiak földimádatából alakult ki.