Hihetetlen múzeumok Penangban

Hihetetlen múzeumok Penangban

Penang Malajzia egyik szövetségi állama, mely területileg Penang-szigetéből és a Maláj-félszigeten elterülő Seberang Perai-ból tevődik össze. Fővárosában, George Townban, egymást érik a speciális tematikájú múzeumok, tárlatok. Persze, vannak a városban klasszikus értelemben vett művészeti múzeumok, képgalériák, helytörténeti gyűjtemények, de a turisták imádják azokat az őrült helyeket, amelyek rendhagyó tartalmakra épülnek. 

Upside Down Múzeum 

Az Upside Down, vagyis Fejjel lefele Múzeum a Kimberley utca 45. szám (45, Lebuh Kimberleyn) alatt található, és tereit egy lakásbelső mintájára alakították ki. A betérőt először egy étkező fogadja hatszemélyes asztallal, nagyméretű figurális képpel, gramofonnal, állólámpával, pianínóval. Mindez nem lenne meglepő, ha az összes tárgyat nem a mennyezeten installálták volna, fejjel lefele. Tulajdonképpen egy teljes lakóház bútorzata és kiegészítői, szobanövényei vannak a padló helyett főleg a plafonon. Természetesen a jól felszerelt, komfortos, otthonos konyhában is minden a mennyezeten van, a mosogatótól a hűtőn át a szemetesig, de a kések a késtartóban és a kávéfőző is. A hálószobába egy szép, kovácsoltvas franciaágyat állítottak, mellette éjjeliszekrényt, lámpát, komódot – fejjel lefelé a plafonon. Ami különösen bizarr ebben a múzeumban, hogy ha megfordítjuk a telefonkamerát vagy a fényképezőgépet, akkor máris úgy tűnik, mintha mi magunk sétálnánk a mennyezeten fejjel lefelé, és sokan mások is. A terek ugyanis többnyire egybenyitottak, tehát belátunk a többi szobába, helyiségbe, ahol ide-oda mennek az emberek. Van egy kis kávézó is a múzeumban, amit nem a plafonon, hanem az egyik oldalsó falon hoztak alakítottak ki. Így azt a látványt kapjuk, mintha egy oldalsó falon haladnának az ott lévők. Az egész összkép teljesen szürreális. Valamennyi helyiségben van egy-egy múzeumőr, akik, ha megkérik őket, készségesen készítenek a látogatókról fotót, videót. A turisták egyik kedvenc helye ez a penangi múzeum, a Top 5-ben szinte mindenhol szerepel Malajziában. Ezt mutatja, hogy szezonon kívül általában 1520 percet kell várni, mire bejut az ember, de szezonban akár 1 óra is lehet ez az idő. 

3D Trick Art Múzeum

A 3D Trükk Művészeti Múzeum a Penang utca 10. szám alatt található. Ez tulajdonképpen egy interaktív, családbarát múzeum, amelyben a 2 dimenziós falfestészet és 3 dimenziós alkotások keverednek egymással. Ettől tökéletesen illuzórikus az összhatás. A legegyszerűbb példa egy őserdei részlet: bennszülöttek, házak és trópusi fák jelennek meg a falon, festett, élethű képeken. A trópusi fából kiálló faág ugyanakkor már háromdimenziós. Mivel a festményeken az ábrázoláson belül is van térmélység, és ehhez még jönnek a valódi térben elhelyezett tárgyak, ezért nehéz megállapítani, hol kezdődik a festett kép és hol a háromdimenziós tárgy. A kiállításon van például egy kézzel húzható riksa (3D), ám maga az utcakép, és az, aki a kocsit húzza, a falra van festve. De mindezt olyan látványosan oldották meg, hogy szinte nem lehet meghúzni a határt, hol van a festett kép vége és hol kezdődik a 3D-s riksa. De feltűnik E.T. is egy kerékpáron, mögé pattanhatunk, vagy beállhatunk egy csapat panda közé, akik mögött az erdő képe festve jelenik meg. A látogatók egyik kedvence a repülőszőnyeg: a falra pingált égbolt előtt egy kézzel szőtt szőnyeg látható, előtte 3D-ben az Aladdint megjelenítő alak ül, aki a szőnyeget irányítja. Beülhetünk mögé, és felrepülhetünk vele a felhők közé, ráadásul szinte biztos, hogy egy jól komponált fotón senki nem jön rá a trükkre. Valóban olyan, mintha az égen repülnénk. Ugyancsak izgalmas látvány az orangután, akinek a teste egy falfestmény, míg a feje térben van. A látogatóknak útmutatást és segítséget nyújtanak a múzeum munkatársai, hogy a lehető légizgalmasabb felvételeket készíthessék el. Egyébként ez a múzeum – holnapja szerint – a kreativitás, az emberi fantázia támogatására jött létre. 

Dark Mansion Múzem

Ámulatba ejtő látványvilágot építettek fel Malajzia első és egyetlen 3D-s, sötétben világító múzeumának vizuális megalkotói. A Sötét Kastély Múzeum a Lebuh Kimberleyn 145. szám alatt van Penangban. A terekben olyan különleges fényhatásokat hoztak létre, amelyeknek köszönhetően a 2D-s festmények 3D-s képekké alakulnak. Tulajdonképpen az egész múzeum egy hatalmas illúzió élményét adja, mert soha nem tudhatjuk, hogy amit látunk, az csak egy szimpla, síkban ábrázolt fényfestmény, vagy térben jelenik meg, és akár körül is járhatjuk. Több tematikus látnivaló van: 

  1. Edgar Muller, a német street art művész munkái. Az alkotó egyik remekműve, a Tűz és víz című kép, ami tulajdonképpen a világ legnagyobb sötétben világító festménye. Világosban a festmény egy vízesést jelenít meg, ám sötétben mintha láva akarna feltörni a széthasadó földből. A látvány világosban és sötétben egyaránt grandiózus. Szinte beleszédül az ember a mélységbe, ahogy a vízesés tetejéhez áll, pedig csak egy festményt helyeztek el mögöttünk, alattunk.
  2. Trópusi Pandora ez a vizuális játék egy titokzatos trópusi erdőbe visz, tele van buja, dús növényzettel, páfrányokkal, liánokkal, gombákkal, vízesésekkel. Minden világít, színes, álomszerű.
  3. A végtelen tér nevű teremben a hatalmas, megfelelően elhelyezett tükröknek köszönhetően nem érezzük a szoba határait. Talán ez kínálja a legkülönlegesebb élményt, főleg azoknak, akik szeretnék egyszer megtapasztani a határtalanságot. Az alkotók egy végtelenbe futó legalábbis a kialakítása ezt az illúziót kelti bennünk világító hidat is elhelyeztek.
  4. Csillagok és égbolt – A koncepció egy kicsit emlékeztet a mi Planetáriumunkra. Közel hozza az égboltot, de úgy, hogy szinte a részévé vállunk, legalábbis az érzetek szintjén. Arra is lehetőség van, hogy megkeresd a saját csillagképedet az égbolton. Mintha az ember képes lenne a csillagok között járni, erről az érzéki csalódásról számolnak be többnyire a látogatók.
  5. Itt az embernek egy régi vágya teljesülhet. A vizuális művészek ugyanis egy tenger alatti világot, egy Új Atlantiszt jelenítenek meg növényekkel, halakkal, kagylókkal, kincses ládával, aminek a részesévé válunk a múzeumlátogatás során. A fények, a festmények és a 3D-s elemek keveredése egy fantasztikus, meseszerű világot teremt, szinte megelevenedik a környezet.
  6. Nekem az egyik kedvencem a Tündérország tematikájára épül. Ez valóban olyan, mintha egy Disney rajzfilmbe vonnák bele a látogatót. Pillangók, tündérek, Hamupipőke tökből készített hintója is megjelenik. Az Instagram tele van a múzeumban készült felvételekkel, ez az egyik legnépszerűbb helyiség a turisták körében is.

TeddyVille Múzeum

Van Mackómúzeum is Penangban, ami elméletileg nem sorolható a kuriózumok közé, hisz világszerte gyakoriak az ilyen múzeumok. Az elsőt az angliai Petersfieldben, Hampshire-ben nyitották meg 1984-ben, de van Japánban, Dél-Koreában, Ausztráliában, Európa számos országában is. A penangi múzeumban mely a DoubleTree Resort by Hilton szálló földszintjén van található Malajzia első és legnagyobb mackógyűjteménye. (Már a 2. mackómúzeum is megnyitotta kapuit az Astaka Bukit Bendera 3. emeletén. A szerk.) A világ minden tájáról származó plüssmackók megtalálhatók a kollekcióban, már az 1900-as évekből. Ami különlegességnek számít, hogy a TeddyVille Múzeum egyben egy mini, Penangot bemutató múzeum is, ahol miniatűr medvéket öltöztetnek be és helyeznek el kis díszletek között, amelyek az állam számos fontos látnivalóját reprezentálják. A macik tulajdonképpen megmutatják azokat a helyeket, látnivalókat, eseményeket, amelyeket nem szabad kihagyni, ha a szigeten járunk. Vannak olyan miniatűr medvék, akik helyi Hawker foodokban, utcai étkezdékben esznek, sárkányhajózáson vesznek részt, vagy épp a tamil hinduk Thaipusam ünnepét ülik. Más apró medvék ikonikus, a legmagasabb állami címet megkapó (Dato’) személyeket testesítenek meg, mint a nemzeti squash játékost Nicol Ann Davidot, vagy a világhírű divat- és cipőtervezőt Jimmy Choo-t.

A kollekcióban életnagyságú vagy annál nagyobb medvék is megtalálhatóak. Már a bejáratnál hatalmas macik fogadják a látogatókat, az első teremben pedig egy rövid medvetörténeti kalauzban foglalták össze a játékmackók történetét. Maga a kiállítás kifejezetten szép: a régi macik falba süllyesztett üvegvitrinek mögött vannak, megtudhatjuk, hol és mikor készült, valamint azt is, hogyan került a múzeum gyűjteményébe.

Avatar Secret Garden  

Az Avatar Secret Gardennek (Avatar titkos kertje), ami sajnos 2022-re bezárt, annyi köze volt James Cameron 2009-es Avatar című filmjéhez, hogy a kert a film hangulatát, látványvilágát próbálta visszaadni. Ennek érdekében a kert alkotói Penang egy erdőrészletét színes LED diódákkal és optikai szálakkal díszítették fel. A hely Tanjung Tokungban volt, közvetlenül a Thai Pak Koong buddhista templom mellett. (Egyébként a kert, amíg működött, háttérbe is szorította a turisták körében sokáig nagyon népszerű templomot.) A buja, sűrű kert elején, mintegy nyitányként egy nagy, feldíszített banyánfa volt, amit Lélekfának neveztek, egyértelműen utalt a filmből a Pandora’s Tree of sounds fára. (A lélekfa a régi mítoszokban a földi világot kötötte össze az égivel.) A fát több százezer apró égővel világították meg, és a fényforrások liánszerűen lógnak rajta. A sötét égbolt és a milliónyi fénypont, a rengeteg élénk szín együtt egészen varázslatos látványt nyújtott.

Wonderfood Múzeum

A Pantain utca 49. szám alatt kialakított Wonderfood múzeum elvileg egy ételmúzeum, de a tematikája sokkal izgalmasabb, Malajzia egyedülálló étkezési kultúráját mutatja be. Mivel az ország gasztronómiája gazdag, sokszínű, ezért a múzeum kínálata is követi ezt. Az első teremben a hely jellemző ételeit mutatják be, szépen tálalva egy-egy tányérban, megfelelő megvilágítással. Bár az ételeket műanyagból készítették el, amit azután festettek, fényeztek, az egyáltalán nem látszik. Minden, a húsok, tészták, zöldségek, tenger gyümölcsei, de még a szószok, öntetek, zsiradékok is teljesen élethűnek tűnnek. Az embernek összesen annyi hiányérzete lehet, hogy az üvegfal mögött elhelyezett finomságoknak nem érzi az illatát. Az egyes ennivalókat jelenetekbe rendezték: miniatűr figurák segítségével mutatják be, hogy az adott ételt hol és milyen körülmények között kínálják. Például megjelenik egy életkép, amint egy utcai árusnál híres assam laksát (savanyú, édes, fűszeres halleves) vásárolnak vagy fogyasztanak a vendégek. De ugyanígy jelenetbe rendezik a teh tarik (ez egy speciális tejes tea) készítését, vagy amint Batu Maung satay (grillezett hús) sül a nyárson. A témák között szerepelnek az említett malajziai utcai ételek, a rendhagyó éttermi kínálat, vagy a gyorsbüfék repertoárja. Az adott csemege mellett egy térképen azt is bemutatják, hogy hol kapható. A külföldi turistáknak már csak ezért az információért is érdemes meglátogatni a múzeumot.

A múzeum következő szekciójában művészeti igénnyel elkészített, feltálalt finomságok vannak. A turisták kedvence azonban egyértelműen a harmadik terem. Itt hagyományos maláj ételek túlméretezett másolatai láthatóak, melyeket hatalmas, akár 1,52,5 m-es átmérőjű tányérokon helyeztek el. Külön asztalon vannak az autentikus maláj, indiai vagy kínai csemegék. Megnézhetjük a gyönyörűen feltálalt thosait (vagy dosa), ami egy tradicionális indiai étel, és megjelenésében hasonlít a mi palacsintánkhoz. Ez a thosai azonban leginkább egy hatalmas szőnyeg méretével vetekszik. Az elkészítéséhez szükséges alapanyagok óriásiak, a rizsszemek 2025 cm-esek, a babszemek focilabda méretűek, míg a hozzá kínált zöldségek, garnélák és a különféle szószok is szürreálisan nagyok. A klasszikus maláj ízek asztalán is mindent felvonultatnak a múzeumban: van például pulut kuning (rizottóhoz hasonló állagú kurkumás főtt rizs), csirke rendang (malajziai csirkepörkölt kókusztejjel), ketupat vagy nasi impit ( pálmalevélben főtt rizs) és hagyományos kuih muih. Ez a tradicionális, nagyon színes, látványos desszert is körülbelül tízszeres mérete az eredetieknek. Természetesen ezeket is műanyagból készítik, majd festik, fényezik, mégis tökéletesen eredetinek és frissnek tűnik. Az egész tér olyan, mintha Gulliver utazásain járnánk, az óriások között. A múzeum az oktatásra is törekszik, az emeleten a malajziai étkezés történetéről, valamint a ritka és eltűnőben lévő ételekről szóló kiállításokat is kínál.

Glass Museum 

A Burma utca 6. szám alatt van Malajzia első és legismertebb üvegmúzeuma, melynek előcsarnokában az ún. Csillagok sugárútja fogad, ami egy hosszú, geometrikus tükrökkel körülvett folyosó. A végén egy sötét függöny van, amely mögött ott a múzeumi tér. A múzeumnak valamennyi falát tükrökkel rakták ki. Az egyik első teremben például hatalmas, színes üvegfestmények vannak, amelyeket helyi üvegművészek speciális eljárásokkal alakítottak ki. A tereket összekötő folyosókat, lépcsőfeljárókat is üvegtárgyak borítják, láthatunk például egy teljes tenger alatti jelenetet festett üvegeken. 

A múzeum megalkotói gondoltak a különböző képzőművészeti stílusokra is. Van olyan terem, ahol avantgard stílusú üvegfestmények sorakoznak, egy másik teremben Edward Munk világára emlékeztető, hatalmas falfestményt díszítettek ki üvegelemekkel, üveggyöngyökkel. Van egy üvegekből kialakított fluoreszkáló „erdő”, ami egy gyönyörűen megvilágított táj illúzióját kelti. Külön teremben gyűjtötték össze az üvegből készült dekorációs tárgyakat tányérokat, alátéteket, ékszertartókat, órákat , melyek mind Penangban készültek. Egy külön részlegben megismerkedhetünk az üvegfestés mesterségével, elsajátíthatjuk például a hidegfestés technika lényegét, és ajándéktárgyakat is készíthetünk. A környezetvédelem is fontos szempont volt a múzeum létrehozása során. A készítők felhívják a figyelmet, hogy az üvegek, akárcsak más anyagok, remekül újrahasznosíthatóak, amit dekorációs üvegtárgyak segítségével mutatnak meg. Az Üvegmúzeumot mindenképpen érdemes beiktatunk az útitervbe. 

Meowseum

A Macskamúzeum egyfelől a macskák szerelmeseinek ajánlott, és azoknak, akik látni akarják, milyen sok alkotót megihletett ezen négylábúak titokzatos személyisége. A Melayu utca 47-ben található műemléki üzletházban kialakított múzeum a macskákkal kapcsolatos műtárgyak, emlékek, írások központja. Jelenleg több mint 1600 festményt, reprodukciót és limitált kiadású nyomatot, szobrot, dekorációs tárgyat számlál. A macska témájú festmények között vannak ismeretlen művészek alkotásai, de Picasso, Wassily Kandinsky, Gaugain, Henri Matisse, Joan Miro, Andy Warhol, Pierre-Auguste Renoir világhírű műveinek reprodukciói is láthatók. Itt van például Pablo Picasso 1939-ben készített Egy macska felfal egy madarat című kissé horrorisztikus képe, amellyel a spanyol háborúra reflektált az alkotó. (A festő állítólag nem kedvelte macskákat.) Picassónak 4 limitált számú giclée művészi nyomata is található a gyűjteményben. Megtekinthetik a látogatók Miro A kis macska című híres festményének másolatát, vagy René Magritte kalapból előbukkanó cicáját (Cat in hat), de itt van a La Fontaine meséjéből ismert Raminagrobis, a sínen fekvő macska is.

A gyűjteménybe került Carl Kahler A feleségem szeretői című 1891-es képének reprodukciója is, melyen 42 macska látható. A cím egy irónia, mellyel a festő arra utalt, hogy a felesége több időt tölt a macskáival, mint vele. Tulajdonképpen faltól falig mindenhol macskafestmények, szobrok, plakátok, poszterek, fotók vannak, macskát ábrázoló órák, tányérok, porcelánok, és mindez folytatódik az első emeleten is. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy nincs egy szabad cm2 sem. A második emeleten alakították ki a Hello Kitty és a Doraemon részleget. Ez utóbbi nekünk lehet, hogy nem mond sokat, ez egy japán mangasorozat, ami egy robotmacskáról szól, aki a 22. századból utazik vissza a jelenbe. Az ázsiai országokban nagyon kedvelik, de az USA-ban és Európában is ismert. A Meowseumhoz tartozik egy könyvtár mintegy 500, elsősorban macskákról szóló tudományos, szépirodalmi művel és albumokkal. Leülhet az ember és olvasgathat, sőt, teázhat is. Van ugyanis egy parányi konyha is, ahol a látogatók macskamenta teát főzhetnek maguknak. A múzeumban négy valódi macska is lakik, cicaformájú házakban.

Antique Camera and Owl Museum

Az Antik Kamera és Bagoly Múzeum Penang Hillben, a Cliff Cafeban található. Tematikájában hasonlít a macskamúzeumhoz, csak éppen itt baglyokat gyűjtöttek össze minden mennyiségben. Bagolymúzeum világszerte rengeteg van, tehát nem lenne különösebben érdekes, de itt a baglyok mellett antik fényképezőgépek is vannak. A tematika két részre oszlik: az első részlegben vannak a gépek, vakuk, egyéb felszerelések, így régi Kodak, Voigtländer, Nikon. Van egy Polaroid kollekció is, amit Malajzia első miniszterelnöke adományozott a múzeumnak. A gyűjteményben régi fotók is megtekinthetők. Az egyik leghátborzongatóbb összeállításon kisbabák láthatóak műtermi fotókon. Ha jól megnézzük a képeket, az édesanya a gyermeke mögött áll, ám nem látható, mert a fotós egy függönnyel letakarta. Erre azért volt szükség, hogy a baba egyedül legyen a képen, de ne dőljön el és ne is sírjon. (Számomra az egész kiállítás legizgalmasabb darabjai ezek a fotótörténeti érdekességek.) A bagolyrészlegben bagolyfestmények, nyomatok, fotók, reprodukciók, dísztárgyak láthatóak. Kicsit szellősebb, mint a macskamúzeum, összesen mintegy ezer baglyos tárgy található itt. Ez a múzeum is egy családbarát hely, a gyerekek sokat tanulhatnak a baglyokról, a felnőttek pedig a fényképezés történetéről.

Ghost Museum

Ez az első malajziai szellemtémájú múzeum Penangban, mely a Melayu utca 57. szám alatt található. Elsősorban híres maláj szellemeket mutatnak be a látogatóknak, melyeket persze  számos effekt, ködhatás, sikolyok, sírás kíséri, hogy minél hátborzongatóbb legyen a környezet. Itt van például a híres Orang Minyak, aki a maláj legenda szerint éjszaka fiatal lányokat rabol el, de elkapni csúszós-ragadós bevonata miatt ezt a szellemet soha nem lehet. A múzeumban Orang Minyak nem tartozik a legijesztőbb szellemek közé. Egy fekete alak testesíti meg, akit a mennyezetről lógatnak be a szellem történetét felelevenítő térbe, és körülbelül úgy mutat, mintha búvárruhát húztak volna rá. Sokkal hatásosabb Pontianak, a délkelet-ázsiai folklór szellem alakja, aki egy fehér ruhás női figura, hosszú ruhában, hosszú sötét, az arcába hulló hajjal.  Van egy olyan érzésem, hogy a Kör című amerikai horror ijesztő kislány-figuráját róla mintázták. Malajzia mondavilága egyfajta vámpírként, vérszívóként ábrázolja őket, akik áthasítják a férfiak belső szerveit. 

Ha valaki tényleg borzongani szeretne, az Langsuirhoz érve megkaphatja ezt az élményt. Ezt a női alakot öltő szellemet is fehér ruhában, hosszú hajjal jelenítik meg. Ő egy olyan nő kísértet, aki szülés közben vagy után halt meg. Csupa vér minden, és természetesen kísérteties zene, sikolyok, hörgések szólnak körülötte a hatás kedvéért. Ugyancsak itt van Toyol vagy Tuyul is, az indonéz és maláj folklór gyerekszelleme. A délkelet-ázsiai mitológiában  ezt a gyermekszellemet a sámánok elhalt emberi magzatból vagy abortált babákból idézik meg fekete mágia segítségével. A szellem zöld, 3–4 éves gyermekméretű. Borzongató látvány, ahogy hatalmas szemét a látogatóra szegezi. A tárház része Pocong, vagy másik nevén Lepel szellem is, mely a helyi hagyományok szerint a temetőkben kísért, és a fejénél, nyakánál és a lábánál csomóba kötött temetési lepel maradványait viseli. Lepedőbe rekedt halott ember lelkének tekintik. A múzeum munkatársai szívesen navigálják a látogatókat az egyes termekben, és izgalmas legendákat osztanak meg velük.