A Xuan Wu templom, Balik Pulau

A Xuan Wu templom, Balik Pulau

A Hean Boo Suah néven is ismert templom azon kevesek közé tartozik, amelyet valamennyi kínai közösség látogat, legyen szó hokkieni, hakka, teochew, vagy hainani eredetű csoportokról. Az 1800-ban épült szentély Balik Pulau legfontosabb taoista kegyhelye, mely márciusi és júliusi ünnepnapjain vonzza a legtöbb látogatót.

 

A Penang sziget délnyugati részén elterülő Balik Pulau – melynek már a neve is plasztikusan kifejezi a régió elhelyezkedését: „a sziget másik oldalán”, míg a kínaiak „hegyek mögötti szigetnek” nevezik – történelme során mindvégig mezőgazdasági területként virágzott, s ezt a jellegét máig megőrizte. Miután a britek a szigetet gyarmatosították, Balik Pulau régióban hatalmas kiterjedésű ültetvények létesültek, majd az 1800-as években politikai menekültek – Sziámból, az északi maláj államokból, Indonéziából – telepedtek le Balik Pulai falvaiban, ültetvényein, akik mind mezőgazdasági munkásként keresték a napi betevőt. Ebben az időben elsősorban kínai ültetvényesek dolgoztattak itt hatalmas gumi- és kókuszültetvényeiken, de számtalan szegfűszeg- és szerecsendiófarm, valamint durian birtok és más gyümölcsös is előfordult a környező dombokon. A szegfűszeget és a szerecsendiót a Kelet-indiai Társaság honosította meg Balik Pulaun 1794-ben. Az itt dolgozó kínai és tamil munkások, illetve leszármazottaik később is Balik Pulauban maradtak. Az utolsó migrációs hullám 1941-ben érte el Balik Pulaut, amikor a japánok elfoglalták George Town-t, ahonnan az ott élő kínai lakosság nyugatra menekült a megszállók elől.

Balik Pulau azonos nevű központja még az 1900-as évek elején is egyutcás település volt, ahol a gumi- és kókuszültetvényeken dolgozó migráns munkások egyszerű, hosszú házai (kongsi házak) domináltak, melyeket fából és atapból (atap pálma) építettek. Volt itt szabó, fodrász, hentes, kávézó, különféle üzletek, majd a XX. század első felében a kínai ültetvényesek elegáns kő- és téglaépületekkel gazdagították a városképet. A második világháború után iskolák, vallási, állami és kereskedelmi intézmények épültek, s jóllehet Balik Pulau hangulata egyre városiasabbá vált, régi varázsát továbbra is sikerült megtartani (ma itt találhatók a sziget utolsó rizsföldjei, durianból pedig még ma is a helyi gyümölcsök a legkedveltebbek, sőt, sokan egész Malajziában a Balik Pulau-i durianra esküsznek). A település egyik legrégebbi épülete az 1800-ban épült Xuan Wu kínai templom, amely a Szent György iskola mögött található. Mint Balik Pulau valamennyi korai épülete, így először ez a templom is fából és deszkából épült, és a régió mezőgazdasági munkásai jártak ide imádkozni. Az elkövetkező évek során aztán számos jelentős adományozó, így például az indonéz Kapitan Cina támogatásának köszönhetően a szentély több felújításon is átesett.

 

Bár George Town kínai templomainál megszokhattuk, hogy azokat többnyire egy-egy kínai etnikumú közösség építette, használja – így legtöbbször saját templomuk van a hainaniaknak, a hakkáknak, a hokkienieknek, kantoniaknak, vagy a teochew származásúaknak – a Balik Pulau-i Xuan Wu templomot etnikai megkülönböztetés nélkül látogatják a kínai bhakták. A szentély ma ismert formáját a XX. században nyerte el. Építészetileg egy sárkányt jelenít meg, melynek a díszesen kialakított tető szimbolizálja a fejét, az épülettömb (a fő imateremmel) a testét, a két kisebb oldalsó épületrész a karokat, míg az aljzat a lábakat. A szentély főbejáratánál, a tornácon egy 1895-ben felállított harang látható, a két oldalsó kőplatformon pedig egy-egy Csi-lin, vagyis mitikus oroszlán áll őrt, amelyek a templomot védelmezik (máskor a kínai mitológia Csi-linjeit egyszarvú unikornisként azonosítják, mely különböző testrészeit más-más állatoktól kölcsönzi: szarvastól, farkastól, bikától, lótól). Korábban általánosan elterjedt nézet volt, hogy a Csi-lin megjelenése a természet lecsendesülését és felvirágzását eredményezi, s egy nagy hatású bölcs ember megszületésének előjele.

 

A templom istenségeinek születésnapja március és július hónapokban esedékes, amikor kínai operaelőadásokat szoktak tartani a szentély területén, ahová hívek tucatjai érkeznek az egész szigetről. A kínai templom alig 3 perces sétára található a gyarmati építészet szép példájaként ismert Jézus Szent nevének templomától.