A Hang Tuah Központ, Kampung Duyong

A Hang Tuah Központ, Kampung Duyong

Malajzia a XV. században, a Melakai Szultanátus idején élte legdicsőségesebb korszakát, melynek azonban napjainkra alig-alig maradtak fenn tárgyi emlékei – köszönhetően a több mint 400 éves gyarmati uralomnak. Az UNESCO világörökségi helyszínként is jól ismert Melaka azonban minden lehetőséget igyekszik megragadni, hogy méltó módon emlékezzen – és emlékeztessen – erre a ragyogó múltra. Így az sem meglepő, hogy e korszak kulturális örökségét a legendás maláj harcos, a XV. században élt Hang Tuah köré felépítve igyekszik bemutatni. 

Melaka városától keletre terül el Kampung Duyong, vagyis Duyong falu, ahol a legenda szerint, 1444 körül Hang Tuah született (jóllehet egyetlen forrás sem bizonyítja hitelesen, hogy Tuah és társai valóban léteztek). Bár a külvárosi település távol esik a történelmi város valamennyi látnivalójától – Bandar Hilirtől 15-30 perces autóútra, Hang Tuah Mauzóleumától (Tanjung Kling) 25-30 perces autóútra, Hang Kasturi és Hang Jebat Mauzóleumától 15 perces autóútra fekszik –, mégis, akit Melaka történelme, Malajzia kultúrája érdekel, feltétlenül keresse fel ezt a különleges, interaktív múzeum komplexumot, amely szemléletesen mutatja be a korszak eseményeit, örökségét, építészetét, és színes mítoszait. Mindezt úgy, hogy a látnivalókat a legendás Hang Tuah és társai története köré építi fel. A Hang Tuah Center, egyfajta szabadtéri múzeumként hozza közelebb a látogatókhoz a XV. század mindennapjait. A messze földön híres silat-harcosok történetéről a Hang Tuah és Hang Jebat históriája című írásban lehet részletesebben is olvasni, itt csak egy rövidebb ismertető következik.

Hang Tuah és négy harcostársa történetét olyan korabeli forrásokból ismerhetjük, mint a Sejarah Melayu, vagyis a Maláj Annales, illetve a Hikayat Hang Tuah (Hang Tuah története) című hősi eposz, melyek hol hitelesebben, hogy mesés elemekkel átszőve tudósítanak a korszak eseményeiről:

a melakai szultáni udvarról, illetve arról, hogy az öt barát miként került az uralkodó mellé, mint testőr. Közülük is kiemelkedett ügyességével Hang Tuah, aki lojalitásával kivívta, hogy idővel a szultán tengernaggyá (laksamana), illetve nagykövetté nevezze ki. Csakhogy Tuah-nak irigyei is szép számmal akadtak az udvarnál, akik tőrbe csalták és elérték, hogy az uralkodó halálra ítélje leghűségesebb emberét. Legjobb barátja, Hang Jebat azonban fellázadt a szultán méltánytalansága miatt, hogy kivégeztette Tuah-t, ezért őrült ámokfutásba kezdett és sok száz embert lemészárolt. Az uralkodó ekkor megbocsátott az addig rejtőzködő Tuah-nak, majd megparancsolta neki, hogy állítsa meg Hang Jebatot. A történet a feltétlen lojalitás és az igazságosság konfliktusát mutatja be, miközben megemlékezik Melaka legdicsőségesebb korszakáról is. 

Kampung Duyong neve szorosan összefügg Hang Tuah anyjának és apjának a történetével. A legenda szerint anyja, Tun Lela Wati, és apja, Tun Mahmud a Palembang állambeli Bukit Siguntangból menekült Melakába, miután a Majapahit Birodalom csapatai megtámadták az otthonukat. Hogy elrejtőzzenek üldözőik elől, nevüket Hang Mahmudra és Dang Merduwatira változtatták, ahogy azt a Hikayat Hang Tuah-ból megtudhatjuk. Útban Melaka felé, 40 napra megálltak Pulau Besar szigetén, majd a Sungai Temu nevezetű folyó mellé költöztek, melynek torkolatánál Hang Mahmud egy sellőszerű halat, egy duyongot pillantott meg. Ekkor elnevezte a helyet Kampung Duyongnak, és elhatározták, hogy ott végleg letelepednek. Később pedig itt született meg Hang Tuah is. Így aztán Kampung Duyong mára már legalább 600 éves település, és teljesen indokolt, hogy Melaka állam itt képzelte megvalósítani a Hang Tuah Központot; a 40 hektáron elterülő komplexum fejlesztésének költségei végül meghaladták a 130 millió MR-et. A Hang Tuah Falu 2013 augusztusában készült el.

A kulturális és turisztikai komplexum egy központi múzeumépületből és öt korabeli stílusú épületből áll, melyeket Hang Tuah-ról és négy barátjáról neveztek el, és amelyek tematikus gyűjteményekkel várják a látogatókat.

Így a kiállítások között találunk Kris Galériát, amelynek kollekciója a tradicionális maláj tőrök köré épült (hiszen maga Hang Tuah is híres silat harcos volt, a silat fő fegyvere pedig a kris, vagy keris, sőt, hősünk legyőzhetetlen fegyvere, a Taming Sari is egy legendás kris volt), de van Harcművészeti Galéria, ahol magával a silattal ismerkedhetnek meg az érdeklődők. A Kézműves Galériában a korabeli jellegzetes maláj iparos munkák széles körét mutatja be a múzeum, de van tradicionális esküvői, illetve maláj és a gyarmati korok jellegzetes öltözékeit, ékszereket, zenét bemutató kiállítás is. Ezek a cölöpökön álló házak egyébként a maláj építészet egyediségét, tökéletességét, a kifinomult technikát, az építészetnél alkalmazott jellegzetes szimbolikát is tükrözik. Közvetlenül a bejáratnál látható az öt harcostárs, Hang Tuah, Hang Jebat, Hang Kasturi, Hang Lekir és Hang Lekiu domborműve, ahogy a művész elképzelte őket. 

Ami a múzeumot illeti, kiállítási anyaga Melaka történelmi fejlődését, a különböző korokból fennmaradt leleteket, Hang Tuah és társai életét, történetét, alakjuk köré szőtt legendákat mutatja be modern múzeumi technikával, videókkal, és modellekkel, teljesen interaktív módon. Persze maga az épület is megér egy sétát, hiszen szép csempemunkái (egészen különlegesek a lépcsői), finom fafaragásokkal díszített falai, ferde fapanelekkel díszített ablakai és mesteri nyeregtetőzete (bumbung panjang) szintén lenyűgöző példái a tradicionális maláj építészetnek. A fő múzeumépület két galériának ad otthont: a Hang Mahmud Galéria – melyet Tuah apjáról neveztek el – Hang Tuah-t, mint elsőrendű harcost, illetve a Hang Jebattal való összecsapást mutatja be, emellett a látogatók megismerkedhetnek az önvédelem művészetével is, míg a Dang Merdu Galéria – mely Tuah anyjának nevét viseli – a Hang Tuah-hoz kapcsolódó kulturális és történelmi örökséget ismerteti. A kisméretű mozi teremben rövid animáción mutatják be Hang Tuah életét, míg egy másik helyszínen olyan hagyományos malajziai játékokkal lehet megismerkedni, mint a sepak raga (egyfajta labdajáték), vagy éppen a sárkánykészítés.

Szintén a Hang Tuah Faluban látható Hang Tuah kútja, melyet a legenda szerint Tuah ásott akkor, amikor a szultán halálra ítélte és el kellett rejtőznie (mások szerint viszont a kútnak semmi köze Hang Tuah-hoz). Azt mondják,

a kút vize nagyon tiszta, betegségeket gyógyít és még akkor sem szárad ki, amikor egyébként szárazság fenyeget. Ma szerencsekútként is ismert, mert vize egészséget és szerencsét hoz használóinak.

A kút mellett egy Kulturális Központ (Pusat Kebudayaan), szövő és batikközpont, élelmiszer-, és szuvenír bolt is található. Mivel a Kampung Duyong-i Hang Tuah Központ mindentől távol esik és a közelben más látnivaló nincs, ezért érdemes legalább fél napra tervezni az ide látogatást. A kulturális központ meglátogatása mellett hajókázni is lehet a Sungai Duyong-on, illetve a torkolatnál hal grillezésre is van lehetőség. Sajnos azonban a promóció elégtelensége, a Melakától való viszonylagos távolsága, a jelzőtáblák hiánya, és az olyan hibák, mint a WC, parkolók, a kiállítási anyagok idegen nyelvű fordításainak korlátozottsága, az ismétlődő információk, sérült kiállítási tárgyak, az idegenvezetők hiánya csalódást kelt a látogatókban.

A Hang Tuah Központ minden nap 9.00-17.00 óra között tart nyitva, érdemes azonban megjegyezni, hogy a Hang Jebat és a Hang Lekiu házak minden pénteken zárva vannak. A jegy árak külföldi felnőtteknek 10 MR-be, 6-12 éves külföldi gyerekeknek 5 MR-be kerülnek. 6 év alatt ingyenes a belépés.