A Hang Kasturi Mauzóleum, Melaka

A Hang Kasturi Mauzóleum, Melaka

A Jonker Street illatos, színes forgatagának éles kontrasztja az utca házai között megbújó Hang Kasturi Mauzóleum csendes nyugalma. A XV. századból fennmaradt sír egyike azon kevés építészettörténeti és kulturális kincseknek, melyek Melaka legdicsőségesebb korszakából, a Melakai Szultanátus idejéből maradtak fenn.

A portugálok 1511-es hódításukat követően ugyanis szisztematikusan felszámoltak mindent, ami a korábbi rendszerhez tartozott. Miután elűzték trónjáról az utolsó melakai uralkodót, lerombolták a szultáni palotát és a mecseteket, melyek köveiből építették aztán a portugál erősséget, az A Famosa erődöt. A megszállók az iszlám vallást, illetve annak követőit is üldözték, s bár a gyarmatosítók nemzetisége 1641-ben, majd 1825-ben is változott (előbb a hollandok, utóbb az angolok kormányozták Melakát), a város egykori hírnevét már soha nem szerezte vissza. Az 1400-1511 közé eső dicsőséges időszakból pedig alig maradt fenn egy-két építészeti emlék. A néhány ritka kivétel közé tartozik a maláj nemzeti hős, Hang Tuah Mauzóleuma, amely a Melakától 13 kilométerre fekvő Tanjung Klingben látható, a Hang Jebat Mauzóleum, illetve a Hang Kasturi Mauzóleum, melyek Melaka óvárosában, egymástól csupán 3-4 perces sétára találhatók, utóbbi a híres és mindig nyüzsgő Jonker Street házai között bújik meg. 

Hang Tuah, Hang Jebat, Hang Kasturi, Hang Lekir és Hang Lekiu neves silat harcosok (ősi maláj harcművészeti forma) voltak, akik Mansur Shah (uralkodott: 1459–1477) testőreiként szereztek hírnevet maguknak. Az öt harcostárs közül Hang Tuah volt a legkiemelkedőbb, akinek életéről és tetteiről a Sejarah Melayu (Maláj Annales), és a Hikayat Hang Tuah című hősi eposz is beszámol, és aki az egyik legmagasabb tisztséget, a laksamana címét (tengernagy) is elnyerte az uralkodótól. Sikere irigységet váltott ki más udvaroncokból, akik Hang Tuah-t azzal vádolták meg, hogy elcsábította a szultán egyik szolgálólányát. Az uralkodó haragra gerjedt, és halálra ítélte hűséges emberét. Hang Tuah azonban nem halt meg, ezt viszont nem tudta Hang Jebat, aki barátja halálát megbosszulva ámokfutásba kezdett. A források azonban ezen a ponton egymásnak ellent mondanak: az egyik szerint Hang Jebat, a másik szerint Hang Kasturi volt az őrjöngő barát, akit végül Hang Tuah-nak kellett megfékezni. Noha Hang Tuah a maláj folklór és irodalom egyik legkedveltebb alakja, hármuknak állítólagos sírja is fennmaradt, az öt harcostárs létezésére azonban nincs meggyőző történelmi bizonyíték. Történetükről részletesebben a Hang Tuah és Hang Jebat históriája című cikkben lehet olvasni.

Az összes sírhely közül a legkisebb, a Hang Kasturi Mauzóleum egy vastag, fehérre meszelt, szamárhátíves, vasrácsos kapu mögött található, melynek oromzatán jawi írásjelekkel, maláj nyelven olvasható a hely megnevezése: Makam Hang Kasturi. A falakat háromszög alakú nyílások díszítik, melyek egykor arra szolgáltak, hogy gyertyát, vagy pelitát (tradicionális maláj olajlámpás) lehetett bennük elhelyezni. Odabent a kétszintes, de egyszerű kialakítású, dél-indiai stílusban épült sírt ugyanilyen háromszög alakú bemélyedések díszítik, az építményt pedig két körben négy-négy rövid oszlop szegélyezi, szintén háromszög alakú mintákkal. A mauzóleum egész szerkezetét az indiai művészet és építészet határozza meg. Bár a több mint 550 éves építményt Hang Kasturi sírjának tartják, s mint ilyen, szentnek tekintik, de semmi nem igazolja biztosan, hogy valóban ő nyugszik benne. A maláj muszlim sírhely mellett egy aprócska, 120 éves kínai templom, a Thean Teik Keong-szentély áll, hűen tükrözve Melaka tradicionális vallási toleranciáját, azt a harmóniát, amely annyira jellemző a városra: békésen megférnek egymás mellett a különböző vallások és népek kegyhelyei.