Sin Sze Sin Ya templom

Sin Sze Sin Ya templom

A város legrégebbi taoista szentélye – mely egyidős Kuala Lumpurral – a Központi Piac közelében található, de két perces sétára fekszik tőle a másik taoista templom, a Guan Di, és három percre a Sri Mahamariamman hindu templom is. A szentélyt még Yap Ah Loy, KL harmadik Kapitan Cina-ja alapította 1864-ben annak a két patronáló istenségnek, Sin Sin Ya-nak és Si Sze Ya-nak szentelve, akik támogatták őt az 1870-73 között zajló selangori polgárháborúban. A két patrónus természetesen létező személyek voltak: Sheng Meng Li, Sungai Ujong kapitánya, illetve Chung Lai, aki Yap hűséges hadnagya volt.

Maga a díszes templomszerkezet 1883-ban készült el. 1885-ös halála után Yap emlékét is kegyelettel kezdték gondozni a templomban.

 

A mindig nyüzsgő, folyton zajos, színes, illatoktól terhes Chinatown közepén a Sin Sze Sin Ya templom maga a nyugalom szigete. A szentély egy fő imacsarnokból és két kisebb oldalsó teremből áll, míg a templomterületen bonyolultan faragott díszítőelemekkel ellátott szabadtéri pavilonok találhatók, ahol a bhakták, a hívek füstölőket égetnek. A szentély díszes belső kialakítása, tradicionális, bonyolult tetőzete az egyik legszebb templom címére jogosítják. Építészeti megoldásait a feng shui, az Ég és a Föld törvényszerűségei alapján tervezték. Az épületben kiállított tárgyak egy része egykor Sin és Sze tulajdonában voltak: fegyverek, egy régi harang és két hordszék, amelyet felvonulások alkalmával használnak.

A templom a város kínai közösségének kulturális központjaként működik, melyet főként olyan jelentős események és ünnepek idején keresnek fel tömegével, mint a kínai újév.

Ennek előestéjén és első napján gyakori a bhakták között, hogy az oltár előtti asztal alatt átmásznak, hogy személyes biztonságukra vonatkozó áldást kapjanak. Jelentősebb vizsgák idején a kínai diákok keresik fel nagy számban a szentélyt, hogy szerencsét kérjenek Wenchang Dijuntól, aki a kínai mitológiában az oktatás istene.

 

A Sin Sze Ya templomban jóslással is foglalkoznak, ilyenkor a hívek egy kao chim-el (jósló botok) ellátott tartályt ráznak egészen addig, amíg ki nem esik belőle egy ilyen bot. Ezután meg kell keresni a lehullott boton lévő számnak megfelelő papírt, amelynek magyarázatát a templom gondnoka segít megfejteni.