Guan Di (vagy Kuan Ti) templom

Guan Di (vagy Kuan Ti) templom

A vörös falairól, tradicionális kínai kapujáról, és díszes tetőzetéről könnyen felismerhető taoista szentély a Chinatown szívében, alig egy perces sétára a Sri Mahamariamman hindu templomtól található. Ez Kuala Lumpur egyik legrégebbi és legszebb kínai temploma; 1886-ban alapították Kína egyik leghíresebb harcosának, a Guan Di (magyarul Kuan Jü, élt: Kr. u. 162-219) néven ismert Kwan tábornoknak szentelve, akinek kiváló harci képességei okán a „Háború Istene” címet adományozták, és istenségként imádják.

Guan Di vörös arcú, hosszú szakállú szobra, valamint híres kardja és lándzsája (a guan dao és a guan jie) a templom hátsó részében látható.

A bhakták (hívek) szerint ugyanis fegyvereinek különleges ereje van. Lándzsája, a guan jie 20 kg, míg kardja, a Zöld Sárkány Penge (guan dao) 59 kg súlyú, ezzel védte saját és ellenfelei becsületét. Egy kínai írás szerint ezt a pengét úgy tudta pörgetni maga előtt, hogy az ellenfelei képtelenek voltak megállítani. E fegyver miatt az igazság istenének is tekintik. A templomot látogató hívek szerint, ha háromszor megérintik, vagy felemelik a nehéz réz pengét, az megáldja őket. Mielőtt belépnénk a templomba, érdemes kívülről is megcsodálni ezt a lenyűgöző épületet. Ha tekintetünk felfelé vándorol, láthatjuk, hogy a szentély tradicionális tetőzetét sárkányokat és chi lineket, vagyis ló testű és sárkányfejű mitológiai alakokat ábrázoló faragványok díszítik. A kapunál kínai kőoroszlánok őrködnek, mint a negatív energia elkerülésére szolgáló szimbólumok: a hím állat (egy labdával) az ajtó baloldalán áll, míg a nőstény kölykével a jobb oldalon. Az állatok mögött a bejáratot védő színes istenek (men shen) posztolnak, de még itt is találunk két kisebb oroszlánt. A szentély belsejében a levegőt mindenütt betölti a füstölők illata.

Guan Di központi szobrát – melynek itt aranyszínűre van festve az arca, kifejezve megistenült állapotát – két kísérőjének, a fehér arcú Guan Pingnek (Guan Di adoptált fia) és a fekete arcú Zhou Cangnak (Guan Di harcos társa) az alakja veszi körbe.

Ők hárman rendszerint állandó istenségei a taoista templomoknak. Guan Di Kínában a harcművészetek istene is, így igen népszerű a rendőrségi osztagok, illetve az alvilág, a triádok tagjai körében is, akik saját kis oltárokat állítanak neki.

Guan Di persze a háború mellett sok másnak is az istene: irodalom, rend, igazság, sőt néhol a párbajok isteneként is említik. Úgy hiszik, hogy áldásával, védelmével elérhető a jólét. Guan Di azonban csak a tiszta elméjűek kívánságát teljesíti.

A szentélyben azonban más kínai istenséget is felfedezhetünk: itt áll Choy Sun (a jólét istene), Guan Yin (az irgalom istennője) és Wen Chong (az oktatás és tanulás istene) szobra is.

A templomot leginkább talán kora reggel érdemes meglátogatni, ilyenkor jönnek ugyanis a helyi kínai közösség tagjai imádkozni és füstölőt gyújtani. Ugyanakkor ez az időszak még sokkal csendesebb, nyugodtabb, könnyebb átérezni a templomot és a híveket körbelengő derűt.

 

Szintén érdemes ellátogatni ide a kínai újév idején, s jóllehet, a szentély környéke ilyenkor nagyon zsúfolt, a különleges alkalomnak sajátos hangulata van. A kínai újév ugyanis nemzeti ünnep Malajziában, ahogy a Vesak – Buddha napja – is az. Noha az államvallás az iszlám, a lakosság 61%-a muszlim, és csupán 1,3 %-a gyakorolja a konfucianizmust, taoizmust és más tradicionális kínai vallásokat, az ország vallási toleranciája példás. A templomba a belépés díjtalan, de szívesen vesznek valamennyi felajánlást.