Szent Rózsafüzér katolikus templom

Szent Rózsafüzér katolikus templom

A Lake Gardens délnyugati csücskétől nem messze, a Masjid Negara mecsettől és a Kuala Lumpur KTM vasútállomástól mintegy 10 perces sétára található a város talán legfontosabb keresztény imahelye, a Szent Rózsafüzér katolikus templom. A hófehér, neogótikus stílusú, csipkés kis épület szerényen bújik meg a hatalmas felhőkarcolók, modern üvegpaloták és elegáns szállodák árnyékában. Az ember szeme elé táruló kép olyan, mintha csak New Yorkban, vagy Bostonban lennénk, de legkevésbé sem egy délkelet-ázsiai ország jutna róla eszünkbe.

 

Azonban ez is Kuala Lumpur, a maga etnikai és vallási sokszínűségével, ahol jól megfér egymás mellett a maláj, a kínai és az európai, vagy a muszlim, a hindu és a keresztény. S jóllehet, Malajzia államvallása az iszlám, s az országban nagyszámú taoista, vagy konfuciánus kínai él, ennek ellenére a kínai közösségen belül szép számmal akadnak keresztények is, akiknek legfontosabb fővárosi imahelye a Szent Rózsafüzér templom, mely KL egyik legjobb állapotban fennmaradt vallási épülete.

A templom 1903-04 között épült a francia misszionárius, Francis Emile Terrien atya szolgálata idején, aki a Kuala Lumpur-i kínai katolikus közösséget vezette ekkoriban. Az épület alapjait a melakai püspök, Rene Fee tette le, míg építésznek Lambert atyát kérték fel, aki a Missions étrangères de Paris (MEP) francia katolikus missziós szervezet tagja volt. A Szent Rózsafüzér templom küllemében a középkori kápolnákra hasonlít, stílusát tekintve az európai gótikus, neogótikus templomokat követi csúcsíves, ólomüveg ablakaival, csipkeszerű díszítőelemeivel, bordázott boltozatával. Az oltár mögött helyet kapó látványos ólomüveg ablakai – melyeket szintén Lambert atya készített – a rózsafüzér tizedekre való öt örvendetes titkát ábrázolják: az Angyali üdvözletet, a Vizitációt, Jézus születését, a templomban való bemutatását, valamint a gyermek Jézus megtalálását a templomban. Érdekességük, hogy sérülékenységük ellenére túlélték Kuala Lumpur 1942-es japán megszállását.

A templom – a háborús pusztítások, illetve a gyülekezet növekedése miatt – 1948-51 között széleskörű felújításon és bővítésen esett át: az épület két új szárnnyal bővült, új harangtornyot kapott, emellett lapos tetőzetét is kicserélték a ma láthatóra. Az újabb felújítási munkálatok 2010-ben váltak esedékessé, mert az épület faszerkezetét megtámadták a termeszek.

A gyönyörű, világos belső térrel büszkélkedő templom azonban kizárólag hétvégenként, a szentmisék alkalmával van nyitva, ezért aki csak turisztikai céllal keresné fel, minden más alkalommal csak kívülről tudja megcsodálni. Angol nyelvű istentiszteletek minden hétköznap reggel 7 órakor, szombatonként 17 órakor, míg vasárnaponként 8.30-kor tartanak. Belépés esetén konkrét öltözködési előírások nincsenek, de figyelembe véve, hogy egy katolikus templomról van szó, illő megfelelő ruházatot viselni a látogatás alkalmával.