Chinatown, KL

Chinatown, KL

Rengeteg nagy világvárosnak van jellegzetes kínai negyede, ezek közül természetesen a maláj főváros sem maradhat ki. A város Chinatown-ja lényegében egyidős Kuala Lumpurral, melyet a XIX. század derekán itt letelepedő kínai ónbányászok alapítottak. A város kínai közössége azóta is ezt a részt, a Jalan Petaling környékét preferálja. A kínai kapuval, lámpásokkal díszített, éjjel-nappal nyüzsgő, kaotikus, de mégis igen szórakoztató utca mellett egymást érik a kínai termékeket forgalmazó üzletek, gyorséttermek, piacok, masszázs szalonok valamint buddhista és taoista templomok. Ma persze már divatos kávézók (pl. az egyik leghangulatosabb az Old China Cafe), éttermek, sőt művészeti galériák is megtalálhatók itt, sőt, Kuala Lumpur hivatalos vörös lámpás negyede is itt van.

A Jalan Pudut és a Jalan Sultant összekötő Petaling út egykor a tápióka feldolgozás központja volt, így nem meglepő módon ma is gyakran utalnak a környékre „Chee Cheong Kai” néven, vagyis ’keményítő üzem utcaként’. Ugyanakkor a Chinatown gerincét alkotó út ma már igen széles kínálattal várja az ide betérőket, ahol elsősorban sétálgatni, nézelődni érdemes, de persze vásárolni is, hiszen az árak errefelé igen kedvezőek, legyen szó élelmiszer-, gyógynövény vagy fűszer-, illetve bolhapiacról, régiségekről, ruhaneműről, elektronikus cikkekről, parfümökről, designer órákról, táskáról, ékszerekről (vigyázat, hamis termékek!). De ami a legjobb benne, hogy még éjszaka is nyitva tart, amikor valami egészen különleges hangulata van a környéknek.

Színek, fények, illatok keverednek a levegőben, miközben az innen-onnan hallható nyelvek leginkább a bábeli zűrzavarra emlékeztetik a nyugati turistát. A pultokon, utcai kifőzdékben ízletes kínai ételek sorakoznak, nem is csoda, ez KL egyik legkedveltebb street food helyszíne. Az egyik legnagyobb kedvenc a délkelet-ázsiai eredetű satay (csirkenyárs mogyorószósszal és rizzsel) és a Hokkien Mee, de rengeteg kínai étel is felbukkan itt: tészták, szárított, sós kacsa, friss gyümölcs és egyebek. Jóllehet az árak a Chinatownban rendkívül olcsók, ennek ellenére, akik alkudozni szeretnek, azokat sem nézik ki innen. Egyedül arra érdemes odafigyelni, hogy az alkudozás végén vásárolni is illik, mert ha hosszan feltartjuk az árust anélkül, hogy az mindkét fél elégedettségével szolgálna, barátságtalan arcot fognak vágni.

A Chinatown legfontosabb templomaiba is érdemes bepillantani, hiszen több is van errefelé, jól szemléltetve a városrész sokszínűségét. A Chan See Shu Yuen templom Malajzia egyik legnagyobb és legrégebbi buddhista szentélye. Az 1897-1906 között épült kínai templom nyitott udvarával, pavilonjaival, díszes fafaragásaival, színes festményeivel, művészien kialakított kwang-tung tetejével mintha csak a történelmi Kínába repítene vissza. Szintén kínai buddhista templom az 1886-ban alapított Guan Di szentély, mely vörös falairól, ezer színű kerámia falfestményeiről, az egész teret betöltő füstölő illatáról nevezetes. Színpompás és részlet gazdag kidolgozású, látványos templom a Sri Mahamariamman szentély, mely KL legrégebbi hindu temploma. 23 méter magas, díszesen faragott bejárata hindu isteneket ábrázol. A kegyhely Parvati (Murugan és Ganésa anyja) temploma, melyet ugyanaz a K. Thamboosamy Pillai alapított, mint a Batu-barlangok szentélyét.

A Jalan Petaling környékén több masszázs szalont is lehet találni, márpedig a kínaiak igazán értenek a jó masszázshoz, legyen szó pihentető teljes test-olajos masszázsról, vagy egy erősebb, határozott shiatsu-masszázsról. A talpmasszázs is igen keresett errefelé, ezt hatalmas, villogó neon reklámok jelzik, ahol ilyet látunk, ott bizonyosan felfrissülhet a talpunk a sok gyaloglás közepette. Az árak itt is alkuképesek, de itt is megfontolandó a végén megegyezni. Nem árt megjegyezni, hogy ezek a masszázs szalonok nem kínálnak szexuális szolgáltatásokat.