Jamek mecset és az Élet folyója

Jamek mecset és az Élet folyója

Kuala Lumpur szívében, ahol a Klang és a Gombak folyó összefolyik, vagyis az Élet-folyója (Kolam Biru) mellett áll a gazdagon díszített Masjid Jamek, vagyis Péntek mecset (más néven Sultan Abdul Samad Jamek mecset). A folyóra néző látványos dzsámi, a zöldellő környezet, és háttérben a város legikonikusabb épületeinek sziluettje valóban tökéletes fényképezési témát kínál az ide érkező turistáknak ahhoz, hogy Kuala Lumpur esszenciáját gyűjtsék össze egyetlen fotón. Ha pedig az ember egy esti séta során keresi fel, a kivilágított, fényárban úszó mecset olyannak tűnhet, mintha csak egy fénylő ékszerdoboz lenne.

Karcsú minaretjei, elegáns, csúcsos kupolái, a főhomlokzaton körbefutó szamárhátívei, a vörös-rózsaszín tégla és a fehér vakolás kontrasztja (melyet a „vér és a kötszer”, „Blood ‘n’ Bandages” hasonlattal illetnek az építészetben) valóban erre predesztinálják. A Jamek mecset építészettörténeti szempontból Kuala Lumpur egyik legszebb és leglátványosabb épülete, melyet feltétlenül érdemes útba ejteni még azoknak is, akiket a vallás kevésbé érdekel.

A Jamek mecset Kuala Lumpur legrégebbi muszlim istentiszteleti helye, mely stílusában a mór és a mogul iszlám építészeti jegyeket vonultatja fel. A mecsetet 1907-09 között Arthur Benison Hubback brit építész tervei alapján emelték, és 1965-ig, a Masjid Negara elkészültéig ez volt a helyi muszlim közösség legfontosabb imahelye. Helyén korábban egy régi maláj temető volt. S bár Kuala Lumpurban régebben is voltak muszlim imahelyek, de ehhez hasonló nagymecset még nem, így megépítése értelemszerű volt. Alapkövét 1908. március 23-án a selangori szultán, Alaeddin Sulaiman Shah Ibni Al-Marhum Raja Musa fektette le, s alig valamivel több, mint másfél év múlva, 1909. december 23-án a mecset megnyílt a nagyközönség számára. Az építkezés költségeit (32 625 dollár) a helyi maláj közösség és a brit gyarmati kormány együtt finanszírozta. A Masjid Jamek az évek során több átépítésen és felújításon is átesett, így például eredetileg nyitott udvarát befedték, valamint az 1993-ban a sok esőzés miatt leomlott egyik minaretjét is újjáépítették.

A mecset építészének, A. B Hubback-nek – aki 1895-ben lett Selangor közmunkaügyi osztályának főépítésze – természetesen nem ez az egyetlen terve született meg ebben a különleges, mór, indo-szaracén, mogul stílusban: a KL vasútállomás elegáns, hófehér, csipkés épülettömbje szintén fényképekre kívánkozik, míg a többi említésre méltó épület a Merdeka téren magasodó Sultan Abdul Samad palota, a szintén közelben található F. M. S. Vasúti Központ épülete, mely ma a Nemzeti Textilmúzeumnak ad helyet (mindkettő Blood ’n’ Bandages stílusban épült), illetve a Kuala Kangsarban található Ubudiah mecset, mely arany kupoláival, hófehér homlokzatával mesebeli kastélynak is beillene. Hubback malajziai épületeinek nagy része ma a maláj épített örökség kiemelkedő példája. A Masjid Jamek épülete két nagyobb (25 méter magas) és több kisebb minarettel, valamint három kupolával (a legnagyobb 21 méter magas) rendelkezik, utóbbiak alatt található az imaterem. A mecset mellett egy információs központ kapott helyet, ahol érdekes és informatív formában mutatják be az iszlám vallást és kialakulásának, elterjedésének történetét (angol nyelven).

Már csak azért is érdemes a Masjid Jameket este is útba ejteni, mert a mecset az ebben a kései órákban szintén igen látványos Kolam Biru (azaz az Élet folyója), a Gombak- és a Klang-folyók összefolyása által létrehozott földnyelven fekszik.

Az esténként kék és lila színekkel megvilágított folyó – melyet a fényárban úszó mecset koronáz meg – Kuala Lumpur egyik legkedveltebb látnivalója. A fejlesztési projekt keretében a megvilágítás mellett egy ’Dancing Symphony’ névvel illetett szökőkutat, köd- és fényhatásokat is telepítettek a folyópartra, melyek együtt izgalmas vizuális élményt nyújtanak az érdeklődők számára. Az egykori sáros összefolyásnak (melyről Kuala Lumpur a nevét kapta) tehát ma már se híre, se hamva, de mégis felemelő érzés azon a helyen gyönyörködni a panorámában, amely e metropolisz születésekor, annak bölcsője volt.

A mecsetbe péntek kivételével az imák után bárki beléphet, de elvárt a megfelelő öltözet (ujjatlan ing, rövidnadrág vagy szoknya nem megengedett), de ha véletlenül nincs nálunk fejkendő, a bejáratnál díjmentesen lehet kölcsönözni. A belépés ingyenes, fényképezni lehet, kérésre rövid, vezetett ismertetőt nyújtanak a mecsetben, ami szintén díjmentes. Belépéskor a cipőt le kell venni.