A Kuala Lumpur vasútállomás és környéke

A Kuala Lumpur vasútállomás és környéke

A Lake Gardens mellett, a Masjid Negarától 5 perc sétára található a város egyik legszebb, leglátványosabb épülete, a hófehér csipke csodához hasonlatos Kuala Lumpur vasútállomás (más néven Kuala Lumpur Sultan Abdul Samad vasútállomás), mely a stílusában hasonló Sultan Abdul Samad palotával, valamint a Masjid Jamek mecsettel együtt KL egyik legtöbbet fényképezett épülete. Ami nem is olyan meglepő, ha tudjuk, hogy a pályaudvart, valamint e két utóbbi épületet ugyanaz a brit gyarmati építész, Arthur Benison Hubback tervezte mór, mogul stílusban. A vasútállomás 2001-ig, mint Kuala Lumpur fő vasúti pályaudvara szolgált, ekkor vette át szerepét a Kuala Lumpur Sentral központi pályaudvar. Ma már csak a helyiérdekű vonatok állnak meg itt. A KL vasútállomással szemben található az 1917-ben épült, és a megnyitása óta eredeti szerepét betöltő Maláj Vasúti Igazgatóság (KTMB Keretapi Tanah Melayu Berhad) épülete, mely szintén Hubback munkája, és amely szervesen illeszkedik a szűkebb környék építészeti stílusához.

Hubback 1895-ben lett Selangor közmunkaügyi osztályának főépítésze, s ettől kezdve serényen dolgozott azon, hogy a város szebbnél szebb épületekkel büszkélkedhessen; malajziai épületeinek nagy része ma a maláj épített örökség kiemelkedő példája. Az 1910-ben elkészült Hubback-féle pályaudvar helyén már korábban is vasútállomás volt, mely 1886-ban nyílt meg. Ennek épületét váltotta a korszakban igen divatos neo-mór, neo-mogul stílusú új pályaudvar épület. Jellegzetességei az elegáns chhatrik, az épület tetején látható, kupolával fedett kis pavilonok, melyek az indiai mogul építészet sajátosságai. Ehhez kapcsolódik egy megmosolyogtató eset is: amikor a vasútállomás tervei elkészültek, az építkezés elkezdése csúszott, mivel az épület tetőzete nem felelt meg a brit vasúti épületekre vonatkozó előírásoknak, miszerint a tetőnek egy méter mély havat is el kell bírnia. A malajziai időjárási viszonyokat figyelembe véve ez elég meghökkentő kifogás. Miután a vasútállomás szerepe 91 év után, 2001-ben megváltozott, az intercity szolgáltatásait kiszolgáló, személyzettel ellátott irodáit megszüntették, peronjainak magasságát a helyiérdekű vasútforgalomhoz igazították. A hatalmas épület kihasználatlan terei 2017-ig a Maláj Vasúttörténeti Múzeum izgalmas anyagának nyújtottak otthont, ahol többek között vasútmodelleket, egyenruhákat, vonatjegyeket, térképeket állítottak ki, azonban a gyűjtemény azóta bezárt. 

 

Az épület északnyugati végét a romantikus, gyarmati hangulatú Heritage Station Hotel foglalja el, melyet még Hubback tervezett a vasútállomás kiegészítéseként. A régi idők báját sugalló szállodát az elmúlt évtizedekben többször is bezárták, illetve felújították, jóllehet az eredeti építészeti stílust mindvégig megtartották. Földszintjén egy hasonló stílusú étterem, a Charlies található, mely európai és ázsiai konyhát vezet megfizethető árakon. A KL vasútállomástól 3 perc sétára bújik meg egy másik gyönyörű építészeti örökségi épület, az 1935-ben épült, art-deco stílusú luxus Majestic Hotel. Helyén az I. világháborúban a német főkonzul háza állt. Amikor megépült, ez volt az országban az első hotel, amelyben korszerű szennyvízelvezetésről, hideg-meleg vízellátásról és zuhanyzókról gondoskodtak. Luxus minőségű bútorait, dísztárgyait Angliából hozták, az épület különlegessége a táncparkettel ellátott tetőkert volt, ahol 350 vendég tartózkodhatott. A szálloda 1984-ben bezárt, s az épületben a Nemzeti Művészeti Galéria anyaga kapott helyet egy időre. Ezt követően a szállodát felújították, egy 15 emeletes szárnnyal kiegészítették és 2013-ban ismét megnyithatta kapuit a vendégek előtt. 

 

A vasútállomással szemben álló Maláj Vasúti Igazgatóság épülete 1917-es megépítése óta eredeti rendeltetése szerint, a maláj vasutak adminisztratív központjaként működik. Az épületet – megépítésének körülményei miatt – a brit dominancia és hatalom megnyilvánulásának tekintették idegen földön, hiszen az építkezést maga a gyarmati nagyhatalom rendelte el és finanszírozta, ráadásul indiai elítéltek dolgoztak rajta, akár csak a hét évvel korábban épült vasúti pályaudvar épületén. Ugyanakkor sokszor építészeti jegyeit is az indiai gyarmati idők építészeti stílusával vetették össze, ami tovább hangsúlyozta a Brit Birodalom dominanciájával szembeni ellenérzést. A II. világháborúban az épület északi szárnya súlyosan megsérült a bombázások következtében, majd 1968-ban egy tűzeset során ismét, de a károkat mindkét alkalommal helyreállították.