A Poh Oo Toong templom

A Poh Oo Toong templom

A Jalan Burmah egy csendesebb szakaszán áll egy igen szemrevaló, díszes, de nem hivalkodó buddhista templom, a Poh Oo Toong szentély. A gyönyörű épületkomplexum a XX. században a penangi buddhisták egyik legfontosabb malajziai szellemi központja volt, ma templom és óvoda működik az intézményben.

Már Pulau Tikus területén, a Jalan Burmah egy csendes szakaszán található a halvány sárga színéről, díszes tetőzetéről, pagodájáról és szépen ápolt kertjéről felismerhető Poh Oo Toong buddhista szentélykomplexum. Mivel a George Town történelmi külvárosaként is ismert Pulau Tikus legelső lakói (a katolikus eurázsiaiakon kívül) a burmaiak és thaiok voltak, így a városrészben igen sok buddhista templomot találhatunk. A Poh Oo Toong szűk vonzáskörben olyan buddhista intézmények sorakoznak, mint a Wat Chayamangkalaram thai templom (6 percnyi sétára), a Wat Buppharam templom (6 percnyi sétára), a Dhammikarama burmai templom (7 percnyi sétára), a Hong Hock See buddhista templom (7 percnyi sétára), vagy a Hor Kai Kong buddhista templom (8 percnyi sétára), az egyetlen taoista templom a környéken a tőle 3 perces sétára fekvő Fu Su Kong szentély. A városrész legfontosabb útja, az egykori csendes vidéki országút, a Jalan Burmah egyébként Pulau Tikus első bevándorlóiról, a burmaiakról kapta az elnevezését. A Jalan Burmah bizonyos része, egészen pontosan a Pangkor Road csomópont és a Cantonment Road közötti rész az egykori burmai-sziámi településen halad át, így valamennyi buddhista kegyhely ezen a részen található.

De térjünk vissza a Poh Oo Toong templomhoz, melyet egy tehetős penangi kereskedő, Yeoh Cheang Seng építtetett, akinek felesége, Khoo Soh Oo is elkötelezett buddhista volt. Yeoh Cheang Seng az ónbányászatból gazdagodott meg, és vállalkozásai egészen Jakartáig elértek. Nevéhez egy másik szép penangi épület is köthető, az 1913-ban, az Eren & Hogan építésziroda által, kínai-maláj palladianista stílusban épült Yeoh Cheang Seng villa a Northam Road 48 alatt, ahol a házaspár egykor élt. A Poh Oo Toong templom építése 1939-ben kezdődött meg, s megvalósításához a Pau Yue Kong templom egyik szerzetesének segítségét kérték. A második világháború alatt az épület apácák menedékeként szolgált, ahol nyugodtan folytathatták meditációjukat. Az intézmény végül 1947 augusztus 2-án nyílt meg a buddhista nyilvánosság előtt. Férje halála után Khoo Soh Oo apáca lett, és felvette a Hooi Kong 

apátnő címet. Miután elhunyt, tiszteletére egy hétemeletes pagodát állítottak a templom kertjében, mely előtt ma egy kőtábla látható Ci Hang szerzetes szövegével. 

Ci Hang 1940-ben érkezett Délkelet-Ázsiába Kínából; Penangon 7 évig tartózkodott, s ez idő alatt Szingapúrba, Melakkába, Ipohba, és Kuala Lumpurba járt buddhista szemináriumokat, előadásokat tartani. Hathatós közreműködésének köszönhető a maláj buddhista egyesület, a Buddhista Szövetség működése. Szerepet vállalt a Phor Tay Intézet életre hívásában Szingapúrban és Penangon, illetve többek között az ő nevéhez is köthető a Phor Tay Iskolák és Buddhista Egyesületek megalapítása Szingapúrban, Selangorban, Ipohban és Penangon. Emellett buddhista folyóiratot is alapított a szellemi élet virágzása érdekében. A kezdeti sikerek után azonban a Buddhista Szövetség feloszlott. A maláj buddhista egyesület központja a Poh Oo Toong templomban volt, innen irányították az ország buddhista szellemi életét, de híres volt az intézmény a meditációiról és a kántálásról is. Ci Hang egyébként részt vett a pagoda hivatalos megnyitóján is. 1978-ban Wen Chien mestert hívták meg egy Kuala Lumpur-i kolostorból, hogy vegye át a főapáti címet Chuan Yen mestertől. Ma a Cheng Huah Óvoda működik a Poh Oo Toong templom területén, melyet a Malajziai Buddhista Szövetség vezet.

 

Bár a templom területén a Cheng Huah Óvoda működik, mégis a korábban említett Phor Tay iskolákról is essen még néhány szó, amelyek közül a penangi ma is működik (valójában ez egy négy intézményt fenntartó iskolacsalád: a Bodhi óvoda, a Bodhi általános iskola, a Bodhi általános gimnázium és a Bodhi magán gimnázium – a Bodhi név a szanszkrit „megvilágosodás” szóból ered, amely megegyezik a hokkien Phor Tay kifejezéssel). A Phor Tay Intézet 1936-ban árvaházként jött létre, majd a háború után már iskolaként épült újjá, s 1940-tól működött négy különálló intézményként. Az intézmény alapítója a kínai Xiamen tartományból érkezett Hong Lien (Fang Lian) apátnő volt, aki Ong Dong Shu-val, az iskola első igazgatójával kezdte meg a tanítást három alapelvre építve: a Buddhadharmát (a világi dharma) hirdetve, az árvákat támogatva és a buddhista oktatást előmozdítva. Az intézményt a filantróp Aw Boon Haw támogatta anyagilag. Hozzájuk csatlakozott Ci Hang mester 1940-ben. 1943-ban azonban Szingapúrba kellett menekülnie, mivel a japán megszállók rájöttek, hogy Ci Hang támogatja a kínai ellenállást. 2007 óta az iskola koedukált formában fiúkat és lányokat is tanít (korábban kizárólag leánynevelő volt), és ma az egyetlen buddhista középiskola Malajziában, ahol a buddhista oktatás kötelező tantárgy az iskola minden buddhista diákja számára.

A Poh Oo Toong templom legfontosabb istene Buddha Shakyamuni (annyi, mint Shakyák bölcse), vagyis Gautama Buddha (Buddha a Shakya klánból származott), de találunk itt Maitreyának (a buddhista eszkatológia szerint egy jövőbeli Buddha, aki jelenleg még bodhiszattva), Guan Yinnek (az Irgalom istennője), Ksitigarbhának (a kelet-ázsiai buddhizmus egyik fontos alakja, az egyik legnépszerűbb bodhiszattva, akit általában buddhista szerzetesként ábrázolnak) szentelt oltárokat is. A szentély legfontosabb ünnepe a Vészák napja (Hari Wesak, Malajziában április 15-én tartják), melyet egyszerűen Buddha születésnapjának is neveznek, bár a théraváda buddhista hagyomány szerint a vészák Gautama Buddha születésén kívül megemlékezik megvilágosodásáról (nirvána) és haláláról (parinirvána) is.

A templom a nagy nyilvánosság előtt nincs nyitva, általában véve nem fogad turistákat, hacsak vallási okból nem keresi valaki. Ennek ellenére külön kérésre, kísérővel hétköznaponként 8-12 óra között látogatható, ha az ember szeretne többet tudni a buddhista tanításokról, vagy templomépítészetről, hiszen pagodáját, pavilonját feltétlenül érdemes megnézni.