A Harmony Street kegyhelyei

A Harmony Street kegyhelyei

Penang – talán történelméből adódóan is – messze földön híres etnikai és vallási toleranciájáról, melynek egyik legékesebb példája a nem hivatalosan Harmónia utcának nevezett Jalan Masjid Kapitan Keling, mely négy (plusz egy) híres templomával vonzza az érdeklődőket. E kegyhelyek így nem csak a hívek számára lehetnek fontosak, hanem George Town turizmusának is az egyik legjelentősebb látványosságai. Az UNESCO Világörökségi helyszínként ismert óváros talán leghíresebb utcája a St. George-templom és a Kapitan Keling mecset között húzódik. Az ikonikus utcát már csak gyarmati hangulata miatt is érdemes felkeresni. Az alábbi linkekre kattintva részletesebb információ olvasható a híres imahelyekről.

 

Az anglikán Szent György templom

Az utca elején álló hófehér, elegáns küllemű, az ókori görög templomokra emlékeztető imaházat 1817-18 között a brit Kelet-indiai Társaság építtette, s ma ez a város egyik legrégebbi épülete és egyben Délkelet-Ázsia legidősebb anglikán temploma. A templomot a madrasi James Lilliman tervezte neoklasszikus és a György-kori palladianizmus stílusában, a kivitelezésért Caldwell és Robert Smith bengáli hadnagyok voltak felelősek, az építkezést pedig indiai elítéltekkel végeztették.

 

Az Irgalmasság istennőjének taoista szentélye

Az 1800-ban épült kínai taoista templomot Délkelet-Kínából bevándorolt kantoni és hokkieni kínaiak alapították, akik az 1780-as évek végén érkeztek Penangra. A kegyhelyet eredetileg Mazu tengeristennőnek szánták, aki a tengerentúlra vándorló, illetve tenger mellett élő kínaiak egyik legfontosabb patrónusa volt, de 1824-re már Guan Yin, az Irgalom istennőjének szentelték fel az épületet. Ugyanakkor a templom a kínai társadalom összetartásra, közös erőfeszítésekre való elszántságát is kifejezte egy olyan területen, ahová bevándorlókként érkeztek.

 

A hindu Sri Mahamariamman templom

A színpompás szobrokat felvonultató, 23 méter magas gopurammal (kaputoronnyal) büszkélkedő Sri Mahamariamman templom (vagy Arulmigu Sri Mahamariamman kegyhely) a tipikus dravida templomépítészeti stílust képviseli, amely Dél-Indiára jellemző. A legelső kegyhely még 1801-ben létesült ezen a helyen, a ma látható templomépület 1833-ban épült, így ez a sziget legrégebbi hindu szentélye. A templomot Mahamariamman istennőnek, az Irgalmasság és a Hatalom istennőjének szentelték.

 

A Kapitan Keling mecset

A Harmony Street déli végén található az elegáns és fenséges Kapitan Keling mecset, melyet 1801-ben Cauder Mohideen ’Kapitan Keling’, a helyi indiai közösség irányítója alapított az indiai muszlimok számára. Ma az indo-mór stílusban épült, mogul jellegű kupolákkal borított imaház George Town legnagyobb és legismertebb mecsetje, melyhez egyetlen, jellegzetes indiai-iszlám minaret társul. Építésze a melakkai születésű, de német származású Henry Alfred Neubronner volt.

 

A Lum Yeong Tong Yap Kongsi és a Yap templom

Bár nem tartozik szigorúan a Harmony Street négy híres kegyhelye közé, az utca folytatásaként érdemes felkeresni a Cannon Street és az Armenian Street sarkán álló, színpompás, részletekbe menő faragással díszített Yap templomot, illetve a mellette álló, jóval egyszerűbb, de elegáns fehér és halványzöld klánházat (kongsi), a Lum Yeong Tong Yap Kongsit is, melyek a vérségi kötelék, illetve származás alapján szerveződött férfiuralmú kínai társadalom felépítésébe és működésébe engednek bepillantást.