Thean Hou buddhista templom

Thean Hou buddhista templom

Kuala Lumpur egyik leglátványosabb, legdíszesebb temploma a kínai tengeri istennő, Mazu hatszintes szentélye, a Thean Hou, amely ugyan egészen új, viszont jól ötvözi a buddhizmus, a taoizmus és a konfucianizmus elemeit, illetve a modern építészeti megoldásokat és a tradicionális dizájnt, és nem utolsó sorban ez Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb szentélye, amely azonban nem csupán vallási, hanem hagyományos kínai harcművészetet, valamint mozgáskultúrát oktató helyszín is.

Olyan tevékenységek közül lehet választani, mint a tai chi, qigong, vagy a wushu. Az 1981-87 között épült templom a város délnyugati részén, Lorong Bellamy-ban található – kilátással a Jalan Syed Putrara, azon túl magára egész Kuala Lumpurra –, de viszonylag távolabb a belvárosi látnivalóktól. Gyalog semmiképpen nem érdemes elindulni ide, hiszen a Merdeka tértől egy órás sétára, míg a Petronas-ikertornyoktól másfél órás gyaloglásra fekszik, viszont taxival előbbitől 5-6 percre, utóbbitól negyed órányi útra esik.

A templom nem büszkélkedhet túl hosszú történelemmel, hiszen alig három évtizedes múltra tekint csupán vissza: bár 1981-87 között épült, a nagyközönség számára csak 1989-ben nyílt meg.

A szentélyen három istennő „osztozik”: a taoista Tian Hou, más néven Mazu (magyarul Ma-cu), a halászok és tengerészek védelmezője, aki leginkább a tenger mellett élő kínaiak körében népszerű. Az istennő valójában élő személy volt: Lin Mo Niang, aki 960 körül születhetett egy halász hetedik gyermekeként. Különleges kapcsolata volt a tengerrel, és halála után a tengerészek, mint istennőhöz kezdtek imádkozni hozzá, kérve közbenjárását, oltalmazását, gondoskodását. Ábrázolásakor vörös ruhában, trónuson ül; Lin Mo Niang gyakran vörös ruhában várakozott a parton, hogy segítse a bajba jutott tengerészeket, halászokat. Mazu kultuszát a Délkelet-Ázsiába betelepülő kínaiak terjesztették el Malajziában. Szobrát 1985 novemberében helyezték el a Kuala Lumpur-i szentélyben.

1986 októberében Guan Yin, vagy Kuanjin, a kegyelem, együttérzés, vagy irgalom istennőjének szobrát is elhelyezték itt. Ő az egyik legismertebb bodhiszattva, megvilágosodott személy a buddhista vallásban, indiai megfelelője Avalókitésvara, bár míg Guan Yint nőneműként, Avalókitésvarát férfiként szokták ábrázolni. Legutoljára, 1986 novemberében Shui Wei Sheng Niang, a tengeri utazók védőszentje is szobrot kapott a Thean Hou templomban. Ő a hainani kínaiak kedvelt tengeristennője, akit gyakran imádnak Mazuval együtt. A Thean Hou szentélyt egyébként a Malajziában élő hainani kínaiak építtették, így nem meglepő Shui Wei Sheng Niang szerepe. Ezen kívül megtaláljuk itt Guan Di, a háború istenének, valamint Wei Tuo, a buddhizmus tanításainak istenét, akit Skanda bodhiszattvaként is ismernek, míg Japánban Idaten a neve; csak hogy teljes legyen a kép a buddhizmus, a taoizmus és a konfucianizmus szinkretizmusát illetően. Ő a buddhista kolostorok megistenült védelmezője. Ami a templom építészeti stílusát, megjelenését illeti, a három vallás elegyítése itt is jól megfigyelhető.

Grandiózus szerkezete, hagyományos formatervezése modern építészeti technikákkal párosul: gazdagon díszített oszlopai, látványos tetőszerkezete, bonyolult faragványai, szobrai, részlet gazdag festett felületei valóban szemet gyönyörködtetők. Főbejárata egy több íves kínai kapu, melynek oszlopai a jólét és a szerencse szimbolikus vörös színével vannak lefestve. A hatszintes templom első szintjén szuveníreket áruló standok, valamint étkező helyiség található. A második szinten egy több célra használható nagyobb terem kapott helyet, míg a harmadikon az irodák lettek kialakítva. A negyedik szint – mely ezen belül három szintre tagolódik – elsősorban az imateremnek ad helyet. Itt a szentély három istennőjének három oltára található. Guan Yinnek ezen kívül két további szobrát is megtaláljuk a szentély különböző helyein, mindkettő sziklák és kis vízesés közé rejtve, mely a vízzel való kapcsolatára utal. A templomban emellett gyógynövénykertet, kívánságkutat és egy teknősökkel teli tavat is találunk.

A templom minden nap 09.00 és 18.00 óra között van nyitva, a reggeli órák csendesek és nyugodtak, bár később sem válik a helyszín zsúfolttá, azonban a turistacsoportokat érdemes elkerülni. Ami az öltözködési szabályokat illeti, ez a templom összehasonlíthatatlanul megengedőbb, mint a muszlim imahelyek. Itt semmiféle ’dresscode’ nincsen előírva, persze azért illik visszafogott öltözetet (fedett vállak, térdek) választani, mégis csak egy szentélyről van szó. A belépés ingyenes, bár adományokat mindig szívesen fogadnak, ahogy a szuvenírek árusításából befolyt összeggel is a templom fenntartását segíthetjük. Fényképezni természetesen szabad a szentély egész területén.