Petronas-ikertornyok (Menara Petronas)

A Petronas-ikertornyok (Menara Petronas)

A világ egyik leghíresebb sziluettjével büszkélkedő iker felhőkarcolók 1998-ban épültek a Petronas kőolajtársaság megbízásából, César Pelli argentin építész tervei alapján. 451,9 méteres magasságukkal 2003-ig a világ legmagasabb tornyának számítottak (a főbejárat és a strukturális tetőpont közötti különbség alapján), bár a különböző magasság meghatározások miatt ezt az elsőséget gyakran megkérdőjelezik. 2004-ben a Taipei 101 vette át az elsőségét, bár a Petronas, mint a világ legmagasabb ikertornya ma is rekorder. A két tornyot 170 méteres magasságban (41. és 42. emelet) egy 58 méter hosszú, kétszintes acélhíd, a Skybridge köti össze, mely a nagyközönség számára is látogatható a 86. emeleten lévő Observation Deck-el együtt (az épületek egyébként 88 emeletesek).

A posztmodern stílusban, vasbeton alapra, acél és üveg (homlokzat) felhasználásával készült tornyok az ország muszlim vallását is tükrözik: a homlokzati design, és a keresztmetszet kialakítása iszlám motívumokat tartalmaz. Az egyre keskenyedő tornyok alaprajza két egymásba nyíló négyzetet (Rub el Hizb) formáz, melyet kis kör alakú betétek egészítenek ki. Ezek a geometriai ábrák a harmóniát, az egységet, és a stabilitást, az iszlám fontos alapelveit jelképezik. Kör alakú szektorai pedig a XII. században épült indiai Qutub Minar minarettel mutatnak hasonlóságot. Hogy az építkezés ne csússzon ki az előre eltervezett 6 éves időintervallumból, két különböző cég kapott megbízást a tornyok megépítésére: az I-es épület kivitelezését egy japán (Hazama Corporation), míg a II-es épületét egy dél-koreai (Samsung C&T Corporation) konzorcium nyerte el. A Skybridge-et szintén a dél-koreaiak építették, mert ők fejezték be előbb a saját tornyukat. Az ikertornyok irodaházként funkcionálnak: az I-es épületben az építtető olajtársaság irodái kaptak helyet, míg a II-es épület olyan világcégeknek ad otthont, mint a Microsoft, az IBM, a Boeing, a Reuters, a Bloomberg, a Barclays Capital, a Huawei, vagy az Al Jazeera English. Emellett bevásárlóközpontok, egy koncertterem (Dewan Filharmonik Petronas), galériák, illetve a Petrosains Természettudományi (kőolaj) Múzeum kapott helyet benne.

A tornyok magassága sok extrémsportolót is vonz. 1999. április 15-én itt hajtotta végre a Red Bull Sztratoszféra ugrásáról elhíresült osztrák Felix Baumgartner ’Az épületből elvégzett legmagasabb ejtőernyős (bázis) ugrás rekordját’

(azóta ez a rekord már elévült, természetesen az új rekordot is ő tartja a Taipei 101-ből való ugrásával). 2009. szeptember 1-én pedig a francia szikla- és épületmászó, Alain Robert, a „Francia Spiderman” mászta meg az épületet alig két óra alatt, bármiféle biztosító eszköz használata nélkül. Két korábbi próbálkozása (1997, 2007) során viszont letartóztatták. 2001. szeptember 12-én – egy nappal a new yorki terrortámadás után – azonban a teljes Petronas-tornyokat evakuálni kellett egy bomba-fenyegetés miatt, utólag kiderült, hogy nem találtak a helyszínen bombát. Az épület jellegzetes formáját olyan sportesemények reklámfilmjeiből is ismerhetjük, mint a Formula 1 malajziai futamait beharangozó imázsfilm, de mozifilmekben is feltűnt már, így például Sean Connery és Catherine Zeta-Jones főszereplésével készült 1999-es Briliáns csapdában, vagy a 2010-es Államtrükkök című moziban is (Naomi Watts, Sean Penn).