Chan She Shu Yuen templom

Chan She Shu Yuen templom

A Chinatown déli határán, a Jalan Petaling végén, a Guan Yin templomtól 2 perc sétára található a zöld falairól és díszes homlokzatáról felismerhető Chan She Shu Yuen buddhista szentély, mely azonban egyfajta kakukktojás a templomok között. A Chan She Shu Yuen ugyanis elsősorban nem templom, hanem egy klánszövetség társasági épülete (kongsi, vagyis társaság), amely a ’Chan’, a ’Tan’ és a ’Chen’ családnevű embereket foglalja magában, akiknek neve ugyanazon kínai karakterekkel van írva, de emellett természetesen családi templomként is működik. Ezek a tengerentúli kínai társadalmi szervezetek, szövetségek a XIX. századtól kezdve (akkor még hui guan vagy hwee kuan néven) lényegében egy szociális támogatói rendszerként működtek, melyek segítettek a letelepedésben, illetve a munkakeresésben. A kongsik ugyanakkor az ugyanazon kínai tartományból érkező bevándorlókat is magukban tömörítik. A Chan She Shu Yuen templom alapítói KL-ben letelepedett ónbánya iparmágnások voltak.

A Chan She Shu Yuen – mely Malajzia egyik legnagyobb és legrégebbi buddhista temploma – 1899-1906 között készült el dél-kínai, kantoni kézművesek jóvoltából, ahonnan a Chan klán is ered. Nyitott udvara, szimmetrikusan elhelyezett pavilonjai, bonyolult faragásokkal díszített tradicionális kwang-tung teteje, a kínai történelmet és mitológiai jeleneteket, figurákat ábrázoló részlet gazdag festményei, fafaragásai és kerámia szobrai az egyik leglátványosabb kínai templom címére predesztinálják egész Kuala Lumpurban. A belső helyiségben – melyet szintén díszesen festett oszlopok tartanak, amiken oroszlánokkal,

sárkányokkal és más mitikus alakokkal küzdő harcosok jelenetei láthatók – a templom három legfontosabb istenségének, a Chan klán őseinek szobra van elhelyezve, köztük Chong Wah, a Song-dinasztia császáráé is. Ugyanakkor az elhunyt klántagok képeit is megtaláljuk a szentélyben. A templom ma is támogatja a kantoni kínaiak, elsősorban a Chan-klán leszármazottait, ösztönzi a régi erkölcsök, a hagyományok, az idősek tiszteletét, a megbízhatóság, a bölcsesség és a kemény munka társadalomépítő értékeit, melyek az idegen földön boldogulni vágyó kínaiak legfontosabb erényei, a kínai közösségek sikerének kulcsa.

Építészeti jegyeit – Lingnan, vagy kantoni stílus – tekintve az épületet a Chan-klán kantoni Xiguanban található ősi templomáról mintázták, mely a Lingnan építészet reprezentatív példája.

Ez az irányzat a dél-kínai Kanton régió jellegzetes stílusa, mely sokban különbözik a Kína más területein elterjedt építészettől, jellemzően Kanton szubtrópusi éghajlati viszonyai miatt. A klasszikus Lingnan stílusra a halvány színek (például a zöld és a fehér) használata, a nagyszámú dombormű, vagy szobor alkalmazása, a nyitott terek, így a verandák és erkélyek jellemzőek, ugyanakkor kerülik a kör alakú formákat, és olyan anyagokat használnak építkezéseikhez, díszítéshez, melyek jól tűrik a nedvességet. Mivel ez a stílus Kínán kívül ritkán található meg ilyen jó állapotban, a maláj kormány 2006-ban nemzeti jelentőségű védett épületnek nyilvánította, 2016-ban pedig teljes körű felújításon esett át. Érdemes egy esti séta során is felkeresni, amikor a templom kivilágítása jó fénykép témát kínál.