A Wesley metodista templom

A Wesley metodista templom

Jóllehet Malajzia államvallása az iszlám, az országban, és így Penangon is békében megférnek egymás mellett a más vallások hívei, illetve templomai is. Egyik sarkon mecset, a másikon színpompás hindu templom, kicsit arrébb kínai szentély, a másik irányban meg keresztény imaház. Így aztán az sem meglepő, hogy még a keresztény felekezetek közül is több képviselteti magát a szigeten. S minthogy Penang angol gyarmat volt, nem csak anglikán, de metodista templom is akad itt szép számmal.

 

George Town történelmi óvárosának peremén, a Jalan Larut és a Jalan Burma találkozásánál áll a sziget egyik legrégebbi keresztény temploma, a tetszetős külsejű kis Wesley metodista templom, melyet 1891-ben alapítottak. S ha már Penang esetében vallási sokszínűségről és harmóniáról beszéltünk, a Wesley metodista templomtól egy 20 perces sétára található a Kapitan Keling mecset, mely a Harmony Street, vagyis a Harmónia utca egyik végpontján áll. Innen már csak egy rövid séta az utcában található többi híres kegyhely, a Sri Mahamariamman hindu templom, az Irgalmasság istennőjének kínai taoista szentélye, illetve az utca végén a Szent György anglikán templom. De még metodista templomból is többfélét találunk a városban, így például van kantoni, illetve tamil is, bár mind közül a Wesley metodista templom a legrégebbi, mely egyben az ország legrégebbi metodista temploma is.

 

1891-ben a kanadai születésű D.D. Moore tiszteletes az Esplanade környékén található, újonnan épült Town Hall-ban (1879-80), a városházán tartotta a szokásos angol esti istentiszteleteket. Még ebben az évben az angol szertartásokat áthelyezték a ma már nem létező örmény templomba a Church Street-re, majd 1893-ban a Jalan Sultan Ahmad Shah-on található Runnymede hotel épületébe. Végül a XX. század elején, 1911-12-ben a metodista közösség saját épületet kapott, a ma is látható templomot, melynek építési költsége 18 500 dollárra rúgott. Az elkészült templomot – mely ekkor még a néhai James M. FitzGerald püspökről és lányáról, Cornelia FitzGeraldról elnevezett FitzGerald Emléktemplom nevet viselte – WP. Eveland püspök szentelte fel 1912. november 26-án. Ma ismert elnevezését, a Wesley Church Penang-ot 1931-ben kapta. A Wesley metodista egyház a legelső vasárnapi iskolát még megalakulásának évében, 1891-ben tartotta, míg a legelső keresztény kínai esküvőt 1898-ban tartották, immár az új templomépületben.  

 

A második világháborúban, illetve a japán megszállás idején a templomot a japán hadsereg kisajátította és saját céljaira használta, de a háború után az egyházi élet újra indult. Ezekben az évtizedekben nem csak a templom épületét bővítették (több felújítást is megélt), de a metodista közösség is egyre nőtt: 1947-ben megalapították az MYF vagyis a metodista ifjúsági ösztöndíjat, mely mind a mai napig működik. Női Keresztény Szolgálat, Ifjúsági Központ, és más hasonló missziók jöttek létre a Wesley metodista egyház keretein belül. Ma a sziget megnövekedett metodista közössége számára vasárnaponként 2 istentiszteletet tartanak, illetve egy hokkieni szertartás is elérhető a templomban. Érdemes néhány mondatban megemlíteni D.D. Moore tiszteletest is, aki a penangi angol-kínai iskola egyik alapító misszionáriusa volt, ezt az intézményt ma Metodista Fiúiskolának nevezik. Érdekesség, hogy az iskolának az első évben csak egyetlen tanulója volt, de az alapító Balderstone tiszteletes hitt a sikerben. Moore tiszteletes később, 1892-ben létrehozta a metodista leányiskolát is. 

 

De kik azok a metodisták? A metodizmus, mint protestáns vallási irányzat a XVIII. századi Angliában jött létre egy anglikán teológus testvérpár, John Wesley (1703-91) és Charles Wesley (1707-88) kezdeményezésére. Mára az egyháznak több, mint 80 millió tagja van, közös világszervezetük a Metodista Világtanács. Az anglikanizmustól elkülönült metodizmus (mely nevének jelentése a szellemiségére jellemző komolyság és módszeres (metódus) kegyesség) eleinte csak egy belső megújulási mozgalmat képezett. Az 1720-30-as évektől azonban megkezdődött Angliában az a széles körű ébredés, mely végül a mozgalmat létrehozta. Vezetői Charles Wesley és George Whitefield anglikán papok voltak, akik „Szent Klubjához” végül csatlakozott John Wesley is, aki később a csoport vezetője lett. Az angol metodizmus korai missziós tevékenysége során hamarosan világszerte elkezdte terjeszteni teológiai tételeit: a kegyelemből, hit általi újjászületést; a keresztyén tökéletességet vagy megszentelődést, szintén kegyelemből, hit által; illetve a Szentlélek bizonyságát az elnyert kegyelem bizonyosságáról. A metodista hitvallás az anglikán egyház hitcikkelyein alapul, de annak 39 hitcikkelyét 25-re szűkítette le.