A Thean Seng Keong

A Thean Seng Keong

A látványos, díszes Thean Seng Keong-templom Lin An Zun Wang ősisten tiszteletére épült, akit a Hokkien klán nagy tiszteletben tart. Az aprólékos, filigrán díszítésű, látványos templom 2015 végén nyerte el mai fényét.

 

George Town történelmi óvárosában, a Clan Jettiestől alig negyed órás sétára található a különösen látványos, gazdagon díszített Thean Seng Keong-templom fenséges tömbje. A környéken számos más, szépen kialakított, díszes kínai templom is található, így például a Lebuh Noordin-on álló Tow Moo Keong-templom, vagy a mindössze 5 percre található Tua Pek Kong-templom (de nem a Tua Peh Kong denevérbarlang-templom, ugyanis George Town-ban három Tua Pek Kong kegyhely is létezik). De közülük is talán a Thean Seng Keong a leglátványosabb, melynek felújítása alig öt éve fejeződött be (2013-2015). 

Ez a templom Délkelet-Ázsia legnagyobb Lin An Zun Wang (Qing Shan Gong) kegyhelye, ahová külföldről is számos hokkien nyelvet beszélő kínai hívő érkezik az istenség ünnepén. A tengerentúli kínai közösségek, így például Szingapúr, Malajzia, Indonézia, a Fülöp-szigetek, Thaiföld, Vietnam, Laosz és Kambodzsa kínai lakossága zömmel a Fujian tartományból származó, hokkien nyelvet beszélő népességet képviseli. Qing Shan Lin An Zun – a templom főistensége – a szárazföldi Kína Fujian tartományának (Quanzhou) elismert tábornoka volt a Csing dinasztia idején (1644-1912), aki a későbbiek során vált népi istenséggé. Hívei szerint az istenség békét és fejlődést hoz számukra, sőt, egy legenda szerint az 1800-as években neki köszönhetően egy pestis járvány is véget ért a térségben. Ünnepét minden év október 23-án tartják színes felvonulásokkal. Az eredeti taoista Thean Seng Keong-templomot még 1952-ben építették, de csak 1992-ben vették először nyilvántartásba Pertubuhan Penganut Thean Seng Keong-templom néven. A kezdetben aprócska szentélyt aztán az évek során folyamatosan bővítették, egészen 2013-ig, amikor kezdetét vette a teljes körű, mindenre kiterjedő felújítás.

 

Az új Thean Seng Keong-templom jóval nagyobb és elegánsabb, mint az első épület volt. Hatalmas bejárati ívét négy gránitoszlop tartja, melyek négyszögletes talapzaton állnak. Tetejét gazdagon díszített íves tetőzet borítja, mely a templom tetőzeteként is folytatódik. A monumentális kapu és a templom között kisebb udvar található, ahol két lépcsősor vezet fel a bejáratig. A lépcsők között gránit füstölő látható. Az épület díszes, aranyozott tornácán gránit sárkányoszlop áll, míg a falakon részletesen kidolgozott reliefek sorakoznak. A hatalmas kétszárnyas ajtókra pedig zord külsejű ajtóistenségeket festettek. A templom íves tetejét színes sárkányok, miniatűr pagodák, mitikus fenevadak díszítik, miközben az épület szinte teljes felületén olyan hagyományos kézműves technikák láthatók, mint a stukkó, vagy a tört porcelán mozaik. A szentély tökéletes példája a klasszikus templomépítészet és a modern technológia ötvözetének.