Masjid Wilayah

Masjid Wilayah

Noha az elképesztő szépségű Wilayah mecset (teljes nevén Masjid Wilayah Persekutuan, vagyis Szövetségi területi mecset) távol esik a szokásos Kuala Lumpur-i turisztikai útvonalaktól, mégis érdemes egy fél napot rászánni, hogy felkeressük, biztos, hogy nem fogunk csalódni.

A város nyugati részén, a Petronas-tornyoktól (forgalomtól függően) egy jó negyedórás, 20 perces autóútra fekvő mecset ráadásul még tömegközlekedéssel sem érhető el egyszerűen, így legcélszerűbb taxit fogni.

Az 1997-2000 között épült dzsámi Kuala Lumpur legnagyobb muszlim imaháza: egyszerre 17 ezer hívőt tud befogadni. S jóllehet az épület a modern architektúra egyik kivételes gyöngyszeme, melynek építése során a legújabb technikákat, eljárásokat és anyagokat használták fel,

külsőségeiben eklektikus, az iszlám építészettörténet valamennyi nagy korszakát és stílusát felvonultatja: megtalálhatók benne az oszmán, a perzsa, a mogul, az egyiptomi, a mór és a maláj vallási építészet jegyei is.

Az összesen 13,4 hektáros területet elfoglaló Masjid Wilayah a 44. mecset volt, mely Kuala Lumpur városhatárain belül megépült.

Az építkezést 1997-ben kezdték el, s alig három évvel később, 2000. október 25-én a nagyközönség előtt is megnyitotta kapuit. Építészetileg leginkább az isztambuli Kék mecsethez és az iszfaháni Shah mecsethez hasonlít, de ahogy termeit, udvarait bejárjuk, mintha csak az iszlám világ legszebb helyszíneit barangolnánk be. 22 kisebb-nagyobb kupolája – melyek epoxi-gyantával kevert üvegszálas anyagok kompozitjából készültek, hogy tartósak és könnyűek legyenek – stílusukban az oszmán mecsetekére hasonlítanak, míg dekorációjukban a Szafavida Perzsia motívumvilágát tükrözik.

Karcsú minaretjeihez hasonlókat Egyiptomban láthatunk, portikuszai az indiai mogul építészet sajátosságait jelenítik meg, elegáns boltívei és verandái pedig a marokkói mór építészetben tűnnek fel. Mihrabjának igazgyönggyel és féldrágakövekkel díszített intarziái, pietra durái (vagy, ahogy Délkelet-Ázsiában nevezik, parchin kari) az indiai iszlám építészet jellegzetességei, míg felső részének cseppkő-boltíve (Muqarnas-technika) a perzsa architektúra eleme. A fafaragások pedig a helyi maláj építészet jegyeit viselik magukon.

A Masjid Wilayah másik közismert elnevezése ’Kuala Lumpur ékszere’ vagy ’Mecset a kertben’; ha egy pillantást vetünk a hatalmas épületkomplexum környezetére, azonnal megértjük a hangzatos neveket.

Az ékkövekhez hasonló, türkiz színű kupolákkal büszkélkedő elegáns mecsetet egy széles vizesárok öleli körbe (ettől olyan optikai hatást kelt, mintha úszó mecset lenne), mely körül gyönyörűen ápolt, buja kertek húzódnak. A növényzet és a víz együttes megjelenése az iszlám építészet egyik sarokpontja, a Korán például a vizet a Paradicsomkerttel azonosítja.

 

A Masjid Wilayahnak öt különálló kertje van: három pálmakert, egy erdei kert, illetve egy gyógynövény kert. A növények jelenléte egyébként nem csak a valóságban figyelhető meg itt, hanem a díszítő elemek alkalmazásában is: a kupolákat díszítő sárga és fehér virágmotívumok, levelek, indák, a falakat díszítő arabeszkek – akár csak más híres mecseteknél – igen kedveltek, ahogy az áttört falakat díszítő lótuszvirág motívuma is. Még az iszlám kalligráfiák vonalvezetése is az elegánsan tekeredő növények indáira emlékeztet. E kalligráfiák – melyek a Korán verseit tartalmazzák – a mihrabon és a falakat díszítő medalionokon is feltűnnek. A mihrabot díszítő parchin kari (intarzia) virágai pedig többek között lazúrkőből, onyxból, korallból, borostyánból, és kalcedonból vannak kirakva.

A Masjid Wilayeh komplexuma egy imatermet, pihenő- és a szertartásos mosakodást kiszolgáló helyiségeket, bölcsődét és óvodát, vallási iskolát, szeminárium szobát, könyvtárat, számítástechnikai helyiséget, egy hostelt, egy esküvőkön használt dísztermet, két bankett termet, egy több funkciós helyiséget, illetve egy temetéseknél használt termet foglal magában, illetve találunk itt egy turisztikai információs központot is, melyet stílusosan a leghíresebb középkori iszlám utazóról, Ibn Battutáról neveztek el.

A mecset egyénileg nem látogatható, de ingyenes vezetett túra keretében lehetőség van az épületet teljes egészében megismerni, ahol emellett az iszlám kultúráról és vallásról is érdekes információkhoz lehet jutni. A túrákat önkéntesek vezetik, akik francia, japán, tamil, mandarin, angol és maláj nyelven beszélnek. A mecset öt bejárata közül a vezetett túrákra jelentkezni, illetve megfelelő öltözetet kölcsönözni a B jelzésű bejáratnál (Anjung B) lehet. Az épületben a cipőt le kell venni, ezért érdemes egy extra zoknit magunkkal vinni.

A mecset péntek kivételével minden nap 10 és 18 óra között van nyitva. Pénteken – imaidőben – 12.30 és 14 óra között zárva van. A fényképezés, videofelvétel készítése az épület minden részén megengedett.