Putra mecset, Putrajaya Putrajaya-tó

Putra mecset, Putrajaya
Putrajaya-tó

A Kuala Lumpurtól 25 kilométerre délre található Putra mecset (Masjid Putra, vagy Tunku Abdul Rahman mecset) Putrajaya fő mecsetje. Putrajaya tervezett városa Malajzia szövetségi közigazgatási központja, a szövetségi kormány székhelye, melynek fejlesztése az 1990-es években kezdődött. A ’Kertváros’, illetve ’Intelligens város’ beceneveken is ismert település látványos mesterséges tavak és kiterjedt zöld területek között terül el, és a malajziai iszlám várostervezés és építészet tökéletes példája. Itt található az Istana Melawati palota (királyi rezidencia), az Istana Darul Ehsan, vagyis Selangor szultánjának rezidenciája, a Perdana Putra, a miniszterelnöki hivatal, illetve a Seri Perdana, a miniszterelnök rezidenciája. A Perdana Putra mellett, közvetlenül a mesterséges Putraya-tó partján magasodik a látványos, modern Putra mecset. Jóllehet, 1997-99 között épült, mégis a hagyományos perzsa iszlám építészet jegyeit viseli magán, de felfedezhetők benne malajziai és arab stílusjegyek is. Ez volt Putrajaya legelső középülete, amely elkészült.

Az elegáns mecset rózsaszín árnyalatú gránitból épült, így visszatükrözve a sivatag színeit, minaretje a bagdadi Sheikh Omar mecset minaretjére, míg alagsorának faldíszítése a casablancai Hasan király mecsetére emlékeztet.

Az épület három különálló részre tagolódik; az egyszerű, de elegáns imateremre, a Sahn-ra, vagyis udvarra, illetve különböző tantermekre és rendezvénytermekre. Az oszlopsorokkal körülölelt udvart több dekoratív medencével és csobogóval látták el, mely szintén alkalmas helyszín az elmélyülésre. Gyönyörűen díszített, 36 méter átmérőjű, rózsaszín kupolája alatt található az imaterem, melynek földszintjén 8000 férfi, első emeletén 2000 női hívő imádkozhat.

A mecset öt szintre tagolódó, 116 méter magas minaretje a régió egyik legmagasabbja, az ötös tagolás pedig az iszlám öt pillérét – a hit tanúsítását, a napi ötszöri imát, a Ramadan havi böjtöt, a Zakát (pénzbeli támogatás a rászorulóknak), illetve a mekkai zarándoklatot, a Haddzsot – szimbolizálja.

A hatalmas mecset egyszerre 15 ezer hívőt tud befogadni.

A Putra mecset tökéletes példája a malajziai építészetnek abban a tekintetben, ahogy a modern és a tradicionális építészetet ötvözik, ahogy a legújabb technikák harmóniában vannak az iszlám építészet szabályaival. A mecset bár a világ egyik legújabb, legmodernebb muszlim imaháza, stílusában a Szafavida-kori (XVI-XVIII. század) perzsa építészet jellegzetességeit vonultatja fel. Minbarját (szószék) és mihrabját (az ima irányát jelző imafülke) iszlám kalligráfia díszíti. Nem muszlimok imaidőn kívül látogathatják a mecsetet, ahová ingyenes a belépés. Az öltözetet érintő előírás a többi iszlám mecsetével azonos, kezeket, lábakat nem szabadon hagyó ruházat, nők számára a bejáratnál ingyenesen kölcsönözhető, fejet is eltakaró kendő. A cipőt a belső helyiségekben le kell venni, az udvaron viselhető. A dohányzás szigorúan tilos. A bejáratnál angol (és egyéb) nyelvű információs lapok szolgálnak a nem muszlim hitűeknek eligazodni az iszlám kérdéseiben, megérteni a vallás aspektusait, többek között olyan témákról is, hogy az iszlám hogy viszonyul Jézus Krisztushoz.

Ha már Putrajayában járunk, érdemes egy kellemes sétát tenni a városról elnevezett tó partján, ahol maga a mecset is magasodik.

Ez a 650 hektáros mesterséges tó Putrajaya természetes hűtőrendszereként működik, de különböző vízi sportoknak, horgászatnak is hódolhatnak, akik ilyen irányú szándékkal keresik fel a tavat. Átlagos mélysége 6,6 méter, vízgyűjtő területe 50,9 négyzetkilométer. Partján – a Putra mecset mellett – található a Tuanku Mizan Zainal Abidin-mecset (Vas-mecset) és a Millenniumi Emlékmű is. 2017-ben a tó adott otthont a 29. délkelet-ázsiai játékok vizes helyszíneinek, korábban pedig F1 motorcsónak világbajnokságot, illetve kenu ázsiai bajnokságot is rendeztek a tavon. A tavon ível át a 435 méter hosszú két szintes Putrajaya-híd, mely szerkezetileg a sokkal régebbi iszfaháni Khaju-hídhoz hasonlít (utóbbi szintén a Szafavida-kori Perzsia építészeti gyöngyszeme). A híd felső szintje a Dataran Putrát és a Perdana Putrát köti össze, alsó szintjén a tervezett monorail vasút fog közlekedni.