Lake Gardens/ Perdana botanikus kert

Lake Gardens/ Perdana botanikus kert

A Kuala Lumpur szívében, 91,6 hektáron elterülő Tun Abdul Razak Heritage Park, más néven Lake Gardens (Tó-kertek), vagy Perdana botanikus kert azon kívül, hogy kiváló helyszín a feltöltődésre, a pihenésre, számos érdekes látnivalóval is büszkélkedik. A különböző kertekkel, tavakkal, csatornákkal, sétautakkal, éttermekkel, játszóterekkel pettyezett nyilvános parkkomplexum otthont ad a Pillangó Parknak, a Madárparknak, a Szarvasparknak, az ASEAN szoborparknak, a fenséges, koloniális stílusú Carcosa Seri Negarának, illetve a Planetáriumnak is. Északról a Taman Tugu nemzeti erdőpark kapcsolódik hozzá. Közvetlen szomszédságában, a déli határán található a Maláj Nemzeti Múzeum, az Orang Asli Múzeum, illetve az Etnográfiai Múzeum, a park keleti részén pedig a Masjid Negara mecset és az Iszlám Művészetek Múzeuma. 1963-ban a kert északi határán épült meg a maláj parlament épülete. Maga a park – mely tökéletes lehetőség és úti cél a nyüzsgő, zajos városból való kiszabadulásra – naponta 7-20 óra között ingyen látogatható, de a felsorolt látványosságok belépőkötelesek lehetnek.

A parkot eredetileg Alfred Venning, Selangor brit államkincstárnoka alapította 1888-ban; az első tervek egy 173 hektáros kert megvalósítását vázolták fel, amelyben egy „kísérleti gazdasági kert” is helyet kapott. A területet megtisztították a cserjéktől és a gyomtól, helyükbe pedig virágos díszfákat és bokrokat telepítettek. A helyi kantoni kínai közösség egyik prominens alakja, Towkay Chow Ah Yeok száz narancs- és magnólia fát adományozott a kert beültetéséhez. A területen átfolyó Sungei Bras Bras folyócskát felduzzasztották, s az így kialakított dísztavat Frank Swettenham, a gyarmati brit főbiztos feleségéről Sydney-tónak nevezték el (ez ma a Perdana-tó). A kert 1889. május 13-án nyitotta meg kapuit a nagyközönség előtt is. Első létesítményei között épült fel Frank Swettenham hivatalos rezidenciája, az elegáns Carcosa Seri Negara. A komplexum két különböző épületből, a Carcosa nevezetű rezidenciából (1898), illetve a Seri Negara vendégházból (1913) áll. A Carcosa Seri Negara fontos szerepet töltött be a maláj függetlenségi mozgalom idején, később állami rezidenciaként, illetve luxushotelként használták, jelenleg az épületek nem látogathatóak, a tervek szerint emlékmúzeummá fogják alakítani.

A másik gyarmati épület az 1890-ben épült Lake Club (ma Royal Lake Club) klubháza volt a tó partján. Ez az intézmény, ellentétben a Selangor Clubbal, kizárólag európaiak számára volt fenntartva, a Kuala Lumpur-i európai közösség elit társadalmi találkozó helye volt csaknem fél évszázadon át. Ma rekreációs létesítményként működik sportolási, szabadidős tevékenységekkel, éttermekkel, bárral. A kertet eleinte Nyilvános Parknak, majd Tó-kerteknek nevezték, 1975-ben – komoly átalakítási munkálatok után – felvette a második maláj miniszterelnök, Tun Abdul Razak nevét, de nevezték Perdana-tókertnek is. Ma gyakran emlegetik a területén fekvő Perdana botanikus kerttel együtt, illetve azzal összevonva. A parkban található az 1982-ben megnyílt Tun Abdul Razak Emlékmű is, melynek a Sri Taman épület nyújt otthont. Itt élt és dolgozott az ország második miniszterelnöke 1962-től haláláig (1976). A múzeumban a „Fejlődés atyjaként” is ismert Tun Abdul Aziz életművét, személyes tárgyait lehet megnézni. A kültéri kiállítás tárgyai között láthatunk egy szerény, előre gyártott ház modelljét, mellyel az alacsony jövedelmű családokat támogatták a hetvenes években.

Szintén a Lake Gardens területén, annak délkeleti csücskében található a Planetárium, amely a csillagászat, a bolygók, az univerzum iránt érdeklődők számára lehet izgalmas, egyszerre oktató és szórakoztató program. Interaktív kiállításai, illetve űrszínháza a gyerekeket is magával ragadja: itt kipróbálhatják a giroszkópos Space Ball labdát, ami jól megforgatja a vállalkozó szelleműeket, de felmehetnek az űrlifttel a Galeri Pemandanganra, a megfigyelő toronyba is, ahonnan távcsővel körbekémlelhetik a kerteket, vagy a város más részeit. Az űrszínházban tudományos űrfilmeket lehet nézni. Bár már nem a Lake Gardens területén, de közvetlenül mellette, a Planetáriumtól egy perc sétára bújik meg a kicsi, de annál érdekesebb Maláj Királyi Rendőrségi Múzeum (Muzium Polis Diraja Malaysia), amely a maláj királyi rendőrség történetét mutatja be a brit gyarmati uralom alatti megalakulásától az 1970-es évekig. Gyűjteményét három galériában ismerhetjük meg: az első a Maláj Szultanátus rendvédelmét, és Malakka utcáit mutatja be a portugál, holland gyarmatosítás idején. Második galériája a brit gyarmati időszakkal foglalkozik, míg az utolsó a XX. századi Maláj vészt taglalja.

A Lake Gardens a Perdana Botanikus kert égisze alatt öt nagyobb állat-, illetve növénykertet, illetve több kisebb kertet és játszóteret rejt. A park legnagyobb slágerei az Orchidea-, illetve a Hibiszkusz-kert, előbbiben csaknem 800 féle orchidea fajban gyönyörködhetünk, sőt, ha valamelyik virágba beleszeretnénk, akár haza is vihetünk egy példányát, ugyanis a kertben vásárolni is lehet ezekből a mutatós növényekből.

 

A hibiszkusz – mint az ország nemzeti virága, a Bunga Raya – szintén kiemelt figyelmet kap itt a Hibiszkusz-kertben, ahol tucatnyi különböző fajta és színű virágot csodálhatunk meg.

 

Az állatparkok közül az 1991-ben megnyílt, 200 különböző fajt felvonultató Madárpark igazán érdekes, ahol a mintegy 3000 madár szabadon élhet (a lombkorona felett kifeszített háló vigyázza őket). Láthatunk itt pávákat, flamingókat, orrszarvúmadarat, papagájokat, fácánokat, de ragadozó madarakat is. Hasonló látványosság a közeli Lepkepark, ahol 120 faj csaknem hatezer egyedét lehet megfigyelni a paradicsomi környezetben. Kisgyerekes családok kedvelt programja lehet a Szarvas park, ahol a kicsik nem csak megsimogathatják, de etethetik is az állatokat.

 

A Perdana botanikus kert kialakításakor gondoltak a gyerekekkel érkező családokra is, hiszen bőven akad a park területén játszótér, ahol a kisebbek és nagyobbak is kitombolhatják magukat. A Perdana-tó egyik szigetén lévő Bamboo Playhouse, vagyis bambusz játékház – nevéhez hűen – teljes egészében bambuszból készült mászókák, lépcsők és kis kilátóteraszok együttese, ahonnan páratlan kilátás nyílik az ember szeme elé. A Castle Playground már sokkal inkább hasonlít az általunk megszokott játszóterekhez: színes mesefigurákkal díszített tér csúszdákkal, mászókákkal, hintákkal, dinó formára nyírt bukszusokkal, játékvárakkal, ahol a formákból és ötletekből – úgy tűnik – kifogyhatatlanok voltak a tervezők. Érdemes megemlíteni a Mini Stonehenge-et is, amely ugyan nem játszótér, de egy érdekes miniatűr változata az Angliában látható eredeti őskori építménynek. A mini kőtömböket a Planetárium és a Rendőrségi Múzeum között találhatjuk meg. Mivel a Lake Gardens/ Perdana botanikus kert hatalmas területen nyúlik el, még jó erőben lévő, gyalogláshoz szokott túrázóknak is nagy falat lehet, érdemes két látnivaló között megpihenni egy-egy ilyen hangulatos helyen.

 

A Perdana botanikus kert kisebb kertjei közül érdemes megemlíteni az új kialakítású, egy hektáron elterülő Taman Etnobotanit, mely olyan növények gyűjteménye, melyek emberi felhasználása mind orvosi, mind élelmezési, gazdasági, vagy kulturális szempontból ismert. A Lake Gardens keleti szélén található Taman Etnobotani egyben relaxáló, informatív kert is. A Perdana-tóhoz közeli trópusi Heliconia Garden akár egy mesekert is lehetne a burjánzó zöldben meglapuló helyes, színes figurákkal, valójában a piros-sárga virágú Rákollóvirágról (Heliconia) kapta nevét, mely bőven terem itt. Nagyon szép kialakítású díszkert az Oasis Garden, illetve az Elsüllyedt kert (Sunken Garden), utóbbit Acalypha Siamensis (vad tea) és a bordó levelű Loropetalum kínai cserjék díszítik.

A körkörösen süllyesztett kialakítású parkot ógörög stílusú pergolák ölelik körbe, melyeket az apróvirágú, narancssárga Bauhinia kockiana borít mindenütt. A kert közepén egy csillag alakú szökőkút nyújt felfrissülést. Természetesen találunk a parkban Gyógynövény- és Fűszerkertet is, melyet a régi üvegház helyén alakítottak ki. Már a Taman Tungu nemzeti erdőpark területén található az ASEAN szoborkert, amelyet 1987-ben hozták létre a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségének (ASEAN) 20. évfordulója alkalmából. A fából, üvegből, bambuszból, vasból, márványból vagy acélból készült installációk szingapúri, maláj, Fülöp-szigeteki, thaiföldi, indonéz és brunei művészek munkái.

A park büszkeségei az olyan egzotikus fajok, mint a Közép-Amerikából származó mahagóni (Swietenia-macrophylla), a Délkelet-Ázsiában honos tembusu fa (Fagraea fragrans), illetve a brazil dió (Bertholletia excelsa), mely a Tun Abdul Razak Emlékmű mellett található, és eredetileg a dél-amerikai Amazonas őserdejéből származik. Számos helyen feltűnhetnek a szivárványos törzsű eukaliptuszok (Eucalyptus deglupta) is, melyek szintén honosak Délkelet-Ázsiában. Természetesen találunk itt olyan gyümölcsfákat is, mint a kesudió, az avokádó, a mangó, a szerecsendió, vagy a tamarindusz. A Perdana botanikus kert közepén terül el a Laman Perdana, egy részben fedett központi tér, ahol a három bejárat felől érkező utak találkoznak. Itt alkalmanként rendezvényeket is szoktak tartani. A Laman Perdana körül szürreális formájú, vaskos törzsű afrikai fák – Adansonia és Moringa – magasodnak. A park romantikus hangulatát tovább fokozzák az olyan tájképi elemek, mint a japán stílusú híd, a romantikus vízesések, kerti tavak, vagy a formára nyírt cserjék és fák.

A Lake Gardens területéhez északon a 26,6 hektáros Taman Tugu nemzeti erdőpark csatlakozik, a két zöldövezetet a Jalan Parlimen választja el egymástól. Ez a sűrűbb növényzettel benőtt park egyfajta erdő a városban, melyet Kuala Lumpur zöld tüdejeként álmodtak meg létrehozói. Az erdőt mintegy 5 kilométer hosszúságú erdei gyalogösvények hálózzák be, melyek kiváló lehetőséget nyújtanak a túrázásra. Az erdőben különböző kilátóhelyekről lehet csodálni a nyugodt környezetet, ahol elsősorban hazai növényfajok megőrzésére törekszenek. Az ASEAN szoborkerttől nem messze található Malajzia Nemzeti Emlékműve, a Tugu Negara háborús szoborcsoport, amely azokra a hősökre emlékeztet, akik életüket adták a maláj nemzeti függetlenségért a második világháborúban, illetve a szükségállapot (Maláj vész) idején 1948 és 1960 között. A maga 15,54 méteres magasságával ez a világ egyik legnagyobb köztéri szobra, melyet Felix de Weldon osztrák-amerikai szobrász tervezett. Az ő alkotása az egyesült államokbeli Rosslyn közelében látható tengerészgyalogsági háborús emlékmű is. A Tugu Negarát 1966-ban állították fel, azóta minden évben itt tartják a hősök napi megemlékezéseket.