Tawau

Tawau történelme és kulturális nevezetességei

Sabah állam harmadik legnagyobb városának, a Borneó északkeleti csücskén, a Semporna-félszigeten, az indonéz határ közelében fekvő Tawaunak kísértetiesen hasonlít a története két nagyobb társáéhoz, Sandakanéhoz és Kota Kinabaluéhoz. Azokhoz hasonlóan, Tawau is a Brunei Szultanátus fennhatósága alá tartozott a XV. században, majd a XVII-XVIII. században a szultán ezt a részt is átengedte Sulu uralkodójának, mintegy ajándékképpen, amiért az segített leverni a brunei polgárháborút. A XIX. század második felében Kelet-Borneó ezen része területileg ugyan sulu rész volt, de a hollandok kereskedelmi érdekszférájába tartozott. 1878-ban aztán a szultán eladta az osztrák-magyar konzulnak, Baron von Overbecknek (ld. Sandakan), aki, miután eredeti terve nem valósult meg, a területet üzlettársára, Alfred Dentre hagyta. Ő megalapította a British North Borneo Companyt, mely az elkövetkező évtizedekben meghatározó tárgyalófél volt a terület hovatartozását illetően. 1891. január 20-án végül megszületett a döntés a határokról, ami az északi szélesség 4 ° 10 ‘mentén – a Tawauval szemben fekvő Sebatik-sziget központi részén húzódik.

 

Az 1898-ban megalapított Tawau első brit kormányzati tisztviselője (resident) Alexander R. Dunlop volt. A település első lakói a holland és spanyol gyarmatosítás elől menekülő borneói bevándorlók voltak, akik ennek ellenére folytatták a kereskedelmet a hollandokkal. A város gyors fejlődésnek indult, miután a British North Borneo Company támogatta a kínaiak betelepülését. 1941. december 16-án a japánok partra szálltak Mirinél, majd elsődleges céljuk a kuchingi olajmezők, és a főváros, Jesselton elfoglalása volt. A Szövetségesek 1944-45-ben ellentámadásba kezdtek, s a japán megszállás alatt álló Tawaut gyakorlatilag földig bombázták. A japán hadsereg végül feltétel nélkül megadta magát. Tawau teljes városa elpusztult a bombázások és az azt követő tüzek következtében, az egyetlen építmény, ami túlélte a pusztítást, a harangtorony volt. Ennek ellenére 1947 végére szinte az egész város teljesen újjáépült. Az 1963-66 közötti időket a maláj-indonéz konfliktus határozta meg, melyet csak az ott állomásozó brit és ausztrál egységek segítségével tudtak kordában tartani.

Tawau lakossága erősen kevert (a városban a maláj nemzetiség csak kisebbségben él), így nem csak etnikailag, nyelvileg, de vallásilag is igen sokszínű. Itt található Sabah állam legnagyobb mecsetje, az 1997-2002 között épült Masjid Al-Kauthar, mely 16-17 ezer embert képes befogadni. A mecset a szunnita iszlámon belül a Shafi‘i iskola képviselőinek imahelye, ez az irányvonal – mely a Saría alkalmazásakor elsősorban a Koránra és a hadíszokra támaszkodik – a Kr.u. IX. században alakult ki. Délkelet-Ázsia szigetvilágában, így Malajziában, Indonéziában, a Fülöp-szigeteken ez a legáltalánosabb iszlám vallási irányvonal. Keresztény imahelyek az anglikán Szent Patrik-templom és a katolikus Szentháromság-templom, de a buddhistáknak (Pu Zhao-templom), a hinduknak (Thirumurugan) és a szikheknek (Gurdwara Sahib Tawau) is épült a városban temploma. Minthogy Tawau történelme alig 120 évre tekint vissza, így a város leginkább természeti látványosságokkal büszkélkedik, történelmi emlékek legfeljebb a XX. századból maradtak fenn.

 

A város legidősebb építménye az 1921-ben emelt Tawau harangtorony, melyet a japánok építettek nem sokkal az első világháború után, s a japán-brit szövetségnek állít emléket. Szintén a japánokhoz kapcsolódik az egykori Japán temető, melyet mára háborús emlékhellyé nyilvánítottak. Tawau városában ugyanis már a második világháború előtt is több japán telepedett le az 1902-ben megkötött angol-japán békeszerződésnek köszönhetően, s az itt élő japánok ezt a sírkertet használták temetkezéseik során. Természetesen a ’60-as évek maláj-indonéz konfliktusának is van méltó emlékhelye. A város talán legérdekesebb gyűjteménye a Teck Guan Kakaómúzeum, ami elég nyilvánvaló, ha tudjuk, hogy Tawau Malajzia egyik legfontosabb kakaó előállítója. A múzeumban különböző, kakaóból készült terméket, így például kakaódzsemet és forró kakaó italokat is lehet kapni. Tawau további nevezetességei a természeti kincsek közé tartoznak, így például a Tawau Hills Nemzeti Park, ami ugyan a helyieknek csak egy szokványos piknik helyszín, az ide látogató nyugatiaknak azonban egy hamisítatlan esőerdő liánokkal, egzotikus növényekkel, dús aljnövényzettel, vadregényes vízesésekkel.