Semporna

Semporna története

Nincs abban semmi meglepő, hogy a Sabah keleti partjai mentén található, Semporna-félszigetnek nevet adó Sempornának kísértetiesen megegyezik a története a többi itt található nagyobb településével, Tawauval, vagy Sandakannal. 1876 előtt Kelet-Sabah többi részével együtt ez a terület is – melyet ekkoriban ’Tong Talung’-nak neveztek, ami bajau nyelven annyit tesz, ’az erdő végénél’ – a Sulu szultanátus fennhatósága alá tartozott, majd a British North Borneo Company megszerezte, s ettől kezdve Tong Talung is brit adminisztráció alá került. A változatosság kedvéért a későbbi Semporna területének hovatartozásáért még néhány másik nyugati nagyhatalom is versenybe szállt, így például a hollandok, de a terület végül az angoloké maradt. Magát a várost nem sokkal Sandakan után alapították és kezdetben kínai kereskedők telepedtek le itt, akik a Sulu szultanátust megtámadó spanyolok elől menekültek ide. Tong Talung neve az idő múlásával Sempornára alakult, amely ’szép helyet’ jelent.

 

S jóllehet a terület évszázadokon át a Sulu szultanátus fennhatósága alá tartozott, a partvidéken alig éltek emberek, ugyanis a kalózok előszeretettel használták azt kikötésre, sőt, jó néhány erődöt is emeltek itt. Ténykedésüket rablások, fosztogatások, emberrablás, gyilkosságok fémjelezték, az egyetlen itteni sului települést, Maimbungot is ők pusztították el. Ezt az áldatlan helyzetet az 1800-as években angol, holland és spanyol fellépéssel sikerült felszámolni. Mire a British North Borneo Company megérkezett, csupán egyetlen kalózfészek maradt a vidéken (Omadal-sziget), melyet 1886-ban a helyszínre érkező angol HMS Zephyr semmisített meg. Ha egy pillantást vetünk a térképre, látható, hogy Semporna földrajzi elhelyezkedéséből adódóan kiváló helyszín volt arra, hogy a kalózok meghúzhassák magukat itt: a tagolt tengerpartot öblök, torkolatok, szigetek és félszigetek pettyezik. A város ma a Semporna-félsziget csücskén fekszik, a Lahad Datu Bay (más néven Darvel-öböl) körül, s a kalózokat felváltották a turisták, akik a tengeri élővilág miatt érkeznek.

Sempornában hiába is keresnénk a kulturális látnivalókat, annál inkább büszkélkedhet természeti szépségekkel. Rengeteg látogató érkezik, hogy lássák a közeli Tun Sakaran Marine Park (Semporna Islands Park) élővilágát, illetve megismerkedhessenek az itt élő nomád Bajau Laut néppel, közismertebb nevükön a vízi cigányokkal. A Tun Sakaran Marine Park számos paradicsomi szigetet magában foglal, így például Bodgayát, Boheydulangot, Sabangkatot, és Salakant, Maiga, Sibuan, és Mantabuan homokpadjait, illetve Church és Kapikan zátonyait. A szigetek ökológiája, az itt élő madarak, teknősök, hüllők 2004 óta állami védelem alatt állnak. Előszeretettel jönnek ide a scuba diving (merülés), és a sznorkerezés szerelmesei. Hasonlóan kedvelt helyszín a Sipadan Nemzeti Park, mely a világ 10 legjobb búvár helyszíne között szerepel. Teknősök, cápák, jakabhalak, és persze barrakudák figyelhetők meg itt természetes élőhelyükön. A tiszta, áttetsző, türkiz színű víz, a hófehér, süppedős homok, a burjánzó, zöld növényzet, és mind felett az azúr színű ég kontrasztja a fehér felhőkkel motorcsónakos túrákra is csábíthatnak, hiszen a számos sziget között többféle útvonal közül is lehet választani. Kedveltek a Sibuan-Mantabuan-Boheydulang, a Pom Pom-Mataking-Timba Timba, illetve a Timbun Mata-Adal kirándulások, melyek egész napos programok lehetnek.