Petrosains

Petrosains

Nem csak Kuala Lumpur, de talán az egész világ egyik, gyerekek számára is valóban izgalmas és élményekkel teli interaktív tudományos kiállítását nézhetjük meg a Petronas-ikertornyokban található Petrosains tárlatain. A Petrosains nem múzeum, nem is gyűjtemény, sokkal inkább egyfajta felfedező központ, ahol kicsik is, nagyok is bepillantást kaphatnak az űrtudomány és technológia vívmányaiba, az őserdők és óceánok mélyére, megismerhetik a 200 millió évvel ezelőtti világot, játékos formában fedezhetik fel, hogy miből lesz az olaj és a gáz, és milyen az élet egy olajfúró tornyon? Mivel a Petronas olyan motorsportokat is támogat, mint a Formula-1, így nyilvánvaló, hogy itt a látogatók a gyorsaság élményét is megtapasztalhatják. A tudományos kiállítások mellett izgalmas workshopokon is várják az érdeklődőket, ahol Mars-járót lehet kódolni, szélturbinát építeni, ahol a gyerekek belebújhatnak egy zoológus bőrébe, vagy kipróbálhatják magukat, milyen saját állatkát tudnának készíteni.

Az 1974-ben alapított malajziai olaj- és gázszolgáltató vállalat, a Petroliam Nasional Berhad, röviden Petronas, a ’The Financial Times’ szerint az OECD-n kívüli országok közül az egyik legbefolyásosabb, nagyrészt állami tulajdonban lévő olaj- és gáztársaság. A ’Fortune Global 500’ éves rangsor pedig a világ 500 legnagyobb vállalata közé sorolja a céget, amely a kőolaj tevékenységek széles spektrumával foglalkozik. A kitermelés, finomítás, kereskedelem, szállítás, a termékek terjesztése mellett teljesen nyilvánvaló, hogy az oktatásra, a tudományra, a tudományos munkára is nagy hangsúlyt fektetnek. A Petrosains természettudományi kiállítást a cég székházában, a Petronas-ikertornyokban lehet megnézni, mellyel rögtön

„két legyet üthetünk egy csapásra, hiszen maga az ikertorony is a város egyik legnagyobb, legtöbb érdeklődőt vonzó turistalátványossága. A 451,9 méter magas építmény 2003-ig a világ legmagasabb épülete volt, de még ma is a legmagasabb ikertorony. A kiállítás anyaga szépen körbevezeti a látogatókat a tudomány különböző területein. Felfedezhetjük, hogy milyen összefüggés van az esőerdők, a tengerek mélye, illetve az olaj között, és hogy mindezek összefüggésében „hogy kerül a képbe” Malajzia? Ezt követően egy virtuális űrutazáson vehetünk részt, ahol az űrtudomány és technológia kérdéseivel ismerkedhetünk. Bepillanthatunk az asztronauták életébe, munkájába, sőt megpróbálhatjuk beprogramozni a NASA Marsjáróinak egy másolatát. Innen a történelem előtti időkbe visz az utunk, és a ’Geotime Diorama’ elnevezésű kiállítótérben – miután visszaröppentünk az időben 200 millió évet – a dinoszauruszok világába, vulkáni tájakra csöppenünk, és tanúi lehetünk a kőolaj kialakulásának első pillanatainak. Itt csodálkozunk csak rá igazán, hogy akkoriban mennyire más volt az a világ, amit ma Földnek nevezünk. A SPARKZ fantázianévre hallgató kiállítótér az interaktív élmények lelőhelye, ahol megtapasztalhatjuk, hogy viselkedik a papírhelikopter a szélcsőben, vagy kipróbálhatjuk a robot focit.

Azt mondják, a tengerek magányában álló olajfúró tornyok világa maga a monotónia, az egyhangúság, a kíméletlen viszonyok, lényegében olyannak írják le, mint a falansztert – legalábbis a hollywoodi szuperprodukciók. A valóság azonban ennél sokkal érdekesebb és izgalmasabb, bár az tény, hogy az élet nem könnyű egy ilyen helyen, ahol az állandó életveszély minden pillanatban jelen van. De vajon mit és hogyan csinálnak a szakemberek egy ilyen tornyon, hogy folyik az olaj- és gázkitermelés messze a szárazföldtől? Nos, az ’Oil Platform’ szekcióban erre kaphatunk választ, igaz, ezúttal nem a háborgó tengeren, süvítő szél közepette, hanem KL szívében. A száguldás, a motorportok szerelmesei is megtalálják itt a számításaikat, hiszen a Petrosain egy külön kiállítóteret szentelt a gyorsaságnak. A Petronas – mint a Formula-1 vezető istállóinak szponzora, részvényese – a száguldó cirkusz élményéből is bőven kiveszi a részét, 1999 óta pedig a maláj nagydíj szponzora is. De a cégnek a Super GT japán autóverseny sorozatban is van érdekeltsége. A Petrosains kiállításán belebújhatunk Lewis Hamilton bőrébe, és megtehetünk egy kört a híres sepangi pályán egy F1 szimulátorban.

 

A sebesség után a molekuláris nano világ, a ’Molecule Nano World’ következik, melyben egy spirális csigalépcsőn át az atomok és a kémia világába érkezünk. Vannak, akik szerint a kémia száraz, unalmas és nehéz tudomány, nos, a Petrosains bebizonyítja, hogy ez nem így van, a kémia igazán szórakoztató is lehet, csak megközelítés kérdése! A Petrosains kiállítását szervesen egészíti ki a 3 dimenziós mozi is, ahol 3D-s filmeket nézhetünk meg a látott témákban: azt hiszem, hogy a gigantikus dinoszauruszok között botorkálni, vagy a Marson figyelemmel követni az űrjárgányok szorgoskodását, ahogy az élet jeleit keresik, esetleg lemerülni az óceánok mélyére, és megfigyelni az alant lévő sötét világ titkait, igazán izgalmas, és szórakoztató élmény lehet. A Tech Lab pedig a sci-fik világába hívogat: itt, ha akarunk, robotokat építhetünk, sőt, kipróbálhatjuk, milyen érzés a repülés. A ’Zene, művészet, tudomány’ (Music, Art, Science) kiállítótérben e művészeti ágak és a tudomány összekapcsolódásának lehetünk tanúi: például kipróbálhatjuk magunkat a számítógépes zeneszerzésben.

 

A Petrosainsnál még az ajándékboltban (XPLORASI – Petrosains Gift Shop) is okos és hasznos dolgokat kaphatunk, ráadásul olyan termékeket, amelyeket olyan társadalmi vállalkozások állítanak elő, amelyek a haszon mellett az oktatási, társadalmi, környezeti, kulturális vagy gazdasági szempontokat is fontosnak tartják. E termékek kézzel készült, vegyi anyagoktól mentes, ökológiailag tiszta készítmények, esetleg a hulladék kreatív újrahasznosításával előállított portékák, vagy olyanok, melyekkel hátrányos helyzetű közösségeket, illetve a tisztességes kereskedelmet tudják támogatni. Az egyik ilyen projekt (Projek57) olyan ruhadarabokat kínál, melyek tiszta pamutból készülnek, rajtuk Malajziával kapcsolatos pozitív és megerősítő szlogenekkel; nyereségük 40%-ból az egyedülálló anyákat és a hátrányos helyzetű fiatalokat támogatják. Más projektek a helyi kézműveseket, vagy a hátrányos helyzetű, szegény gyermekeket támogatják. A Petrosains kávézója, a Molecule Café pedig a hely szellemét idéző környezetben kínálja a frissítő ételeket és italokat.