A penangi állami mecset

A penangi állami mecset

Ahogy Penang színes kaleidoszkópja a különböző népeknek, vallásoknak, úgy az építészet sajátságos stílusai is bőséges kínálattal szerepelnek a sziget palettáján. Legyen szó gyarmati építészetről, art decoról, klasszikus formákról, bennszülött attap épületekről, modernizmusról vagy az indiai szubkontinensen, illetve Kelet-Ázsiában visszaköszönő sajátosságokról, Penangon egyik irányvonal sem idegen.

 

Valahogy tökéletesen természetes, hogy amíg a George Town-i római katolikus Nagyboldogasszony-templom egyszerre gyarmati, klasszikus, és – 1928-as felújításának köszönhetően, a korszakra jellemzően – art deco stílusú, a Han Jiang ősszentély a kínai taoista vallás és a teochew nép építészetét vegyíti, vagy a Sri Mahamariamman hindu templom a dél-indiai templomépítészet ismérveit sorakoztatja fel, addig az 1980-ban elkészült, az iszlám szunnita ágát reprezentáló penangi állami mecset (mely a sziget legnagyobb mecsete), malájul Masjid Negeri Pulau Pinang – bár megőrizte a muszlim vallási építészet jegyeit – de a nyugati modernista, illetve a maláj stílust képviseli. S ha még ez sem lenne elég, legyen még egy csavar, a mecset építészét, a filippínó Efren Brindez Pazt tervei elkészítésében az Oscar Niemeyer, brazil építész által tervezett, UNESCO Világörökségi védettségű brazíliavárosi katedrális stílusa inspirálta. Ez a látványos, és tetszetős épületkomplexum ugyan kissé távolabb esik George Town történelmi, és UNESCO Világörökségi védettségű óvárosától, kellemes környezetben, az úgy nevezett Green Lane-en található.

A Green Lane – vagy, ahogy a mecset elkészülte óta hivatalosan nevezik – Jalan Masjid Negeri a George Town-tól délre eső Batu Lanchang külváros főbb közlekedési útvonala. Gyarmati elnevezése, a Green Lane, vagyis Zöld Sáv, környezeti sajátosságaira utal: egy kellemes, parkosított, árnyékos, fás főútvonal. Az egykor csendes, lombos úton haladó Green Lane az 1950-es évek óta gyors urbanizáción ment keresztül, mára pedig jómódú lakókörnyezetté vált, melyet olyan lakótelepek kísérnek, mint a Taman Greenview, a Taman Green Lane és az Island Glades. A George Town és Bayan Lepas között húzódó útvonal a Scotland Road és az Air Itam Road kereszteződésétől indul (itt áll a mecset is), és dél felé vezet, a Gelugor külvárosban található Udini körforgalomig. A Green Lane-t az 1980-as években nevezték át Jalan Masjid Negerire, tisztelegve az újonnan elkészült állami mecset előtt, de a konzervatívabb penangiták ma is a régi nevén nevezik.

A mecset építését 1977-ben kezdték meg, az alapkőletétel 1977. július 16-án történt, melyen a Yang di-Pertua Negeri (Penang kormányzója), Tun Sardon Jubir is részt vett. Az építkezés mintegy 5 millió MR-be került, mely összeg a szövetségi kormánytól, az állami kormánytól, illetve közadakozásokból gyűlt össze. A Masjid Negeri Pulau Pinang hivatalosan 1980. augusztus 29-én nyílt meg a hetedik Yang di-Pertuan Agong, Ahmad Shah, Pahang szultánja jelenlétében. A 4,5 hektáron elterülő elegáns épületkomplexum Malajzia egyik legszebb mecsetje, mely merész stílusával az iszlámot, mint az állam hivatalos vallását szimbolizálja. Látványos csillárral díszített imaterme mintegy 5000 hívő befogadására alkalmas (Penang 1,2 milliós lakosságának 32%-a muzulmán maláj, de az indiai lakosságon belül is sokan az iszlám vallás követői). 

Az állami mecset nem kifejezetten turisztikai úti cél, s bár nem iszlám hitűek számára sem tilos a belépés (nők viszont az imaterembe nem léphetnek be), ahhoz mindenképpen engedélyre van szükség, amelyet a Lebuh Pantai Állami Vallási Minisztériumtól lehet beszerezni. Belépéskor elvárt az illő öltözet, illetve a cipő levétele.