A melakai úszó mecset és a Melaka-sziget

A melakai úszó mecset és a Melaka-sziget

Melaka egyik legfestőibb, és így leginkább képeslapokra kívánkozó épülete kétség kívül a szoros partján, egy mesterséges szigeten álló, és mesébe illő formavilágú Melaka-szoros mecset. Az épület különlegessége, hogy magas vízállásnál olybá tűnik, mintha csak lebegne a víz felszínén. A kegyhelynek otthont adó szigeten épül a Melakai Arab Városnak nevezett fejlesztési projekt, mely elkészülte után igazi turistacsalogató látványosság lesz.

A 2000 hívet befogadni képes melakai úszó mecset (hivatalos maláj nevén Masjid Selat Melaka) egészen különleges építészeti élményt nyújt. A szoroson, egy mesterséges sziget, a Pulau Melaka szélén, betoncölöpökre épült kegyhely izgalmas keverékét adja a közel-keleti és a maláj építészeti stílusnak, mindezt modern dizájnnal fűszerezve. Míg az egyszerű, 2800 négyzetméteres, központosított négyzet alaprajzú mecset központi arany kupolája közel-keleti jegyeket mutat, addig az épület négy sarkán, szimmetrikusan elhelyezkedő négy kisebb minaret (melyek a városközpontban található szultáni palota stílusára emlékeztetnek) tipikus maláj tetőzetet kapott. A tervező, Ikhwan Osman építész kilátóteraszt is álmodott az innovatív tervezésű épülettömb köré, amelyen át a mecset körbejárható, így bármely szögből tanulmányozható az épület architektúrája, épp úgy, ahogy a Melaka-szoros látképe, vagy a festői napfelkelték és napnyugták is. Nem csoda, hogy a mecset Melaka egyik legkedveltebb, legtöbbet fotózott témája.

.

A főbejáratot, ahogy a mecset minden oldalát is, két egymást metsző boltív alkotja, a boltívek közötti teret – ahogy az ablakokat is – iszlám motívumokkal ellátott ólomüveg díszíti. Hasonló ólomüvegek a városban kizárólag keresztény templomokon figyelhetők meg. A mecset négy kisebb minaretje mellett épült egy 30 méter magas minaret is, mely kialakításában a világítótornyokra emlékeztet. Ez persze nem véletlen, a minaret ugyanis megfigyelésre is szolgál, hiszen a mecset a világ egyik legforgalmasabb hajóútja mentén épült. A 2006. november 24-én megnyílt imaházat – melynek építése mintegy 10 millió MR-be került – a maláj uralkodó (Yang di-Pertuan Agong), Tuanku Syed Sirajuddin Syed Putra Jamalullail adta át a híveknek. A mecset Melaka történelmi központjától nagyjából 3-4 kilométerre található, viszont mivel a terület még fejlesztés alatt áll, sajnos semmilyen tömegközlekedési lehetőség nem biztosított. Az óvárosból 15-20 MR-be kerül az út taxival, vagy olcsóbb lehetőség a Grab telekocsi. 

Az 1,8 hektáros területen épült mecset a 40 hektáros mesterséges sziget, a Melaka-sziget (Pulau Melaka) déli partján található, mely jelenleg is építés alatt áll. Az ide tervezett projekt, a Melakai Arab Város (Arab City Melaka) vegyesen, lakossági és szabadidős-turisztikai beruházás lesz, bár a 2009-ben elkezdett építkezést 2012-ben ideiglenesen felfüggesztették, és csak a közelmúltban folytatták tovább. Az egy milliárd MR összegben megálmodott Arab City Melakát eredetileg Kuala Lumpurban, Jalan Ampangban tervezték felépíteni, azonban a melakai miniszterelnök visszautasíthatatlan ajánlata után az egész projektet átköltöztették a Melaka-szoros partjára. A tervek szerint az elkészült városnegyed mintegy 800 embernek fog munkát kínálni, akik hét hónapos arab nyelv és kultúra képzésen vesznek részt, hogy kifogástalan szolgáltatással állhassanak rendelkezésre az arab vendégek számára. A hatalmas projekt első ütemét építik a Melaka-szigeten, mely egy háromszintes bevásárló-komplexumot takar arab bazárral, közel-keleti éttermekkel és kávézókkal, széltornyokkal, Egyiptomi Múzeummal illetve egy arab fürdővel.

Persze Pulau Melakát már az építkezések kezdete, 1996 óta nehézségek sújtják. A természet- és a kulturális örökség védelmezői már a kezdet kezdetén ellenezték a sziget helyének kiválasztását, ugyanis a szoros e részén nagyszámú portugál és holland hajó elsüllyedt roncsa volt található, bennük felbecsülhetetlen értékű műtárgyakkal. A sziget kialakításával azonban ezek örökre a mélyben maradnak több tonna kő és homok alatt. Később a pénzügyi világválság okozott financiális nehézségeket, s a projektet csak azután tudták folytatni, hogy Melaka állam átvette az ezzel járó feladatokat, legutóbb pedig a világjárvány szabott gátat a kivitelezés folytatásának. De végül elkészülhetett a Wild Life Theatre, egy felvonó és a Malaysia Eye óriáskerék, bár ez utóbbi nem a tervek szerint épült meg. A Melaka-sziget azonban egy még nagyobb beruházás, a „Twin Island City Centre” meliorációs projekt része, mely során a 40 hektáros Pulau Melakát és egy másik, 50 hektáros mesterséges szigetet alakítanak ki a szárazfölddel szemben a Melaka-szoros vizében.

Jóllehet, a melakai úszó mecset környéke még messze nem turista-barát, jelenleg még nincsen kialakítva az ide irányuló tömegközlekedés, azonban egy kényelmes délutáni kirándulást feltétlenül megér már csak a hullámok megnyugtató hangja, a tenger felől érkező szellő, és természetesen a képeslapokra kívánkozó látvány miatt is (fotózásra a legideálisabb időpont a kora reggeli, vagy a napnyugtát is magában foglaló időpont). Az ide tervezett látogatás során azonban feltétlenül gondoljunk a megfelelő öltözékre is (hölgyeknek hosszú szoknya, vagy nadrág, karokat, vállakat takaró felső, kendő, de a férfiak is kizárólag hosszú nadrágban és hosszú ujjú ingben léphetnek be). A mecsetben a fényképezés megengedett, a belépés ingyenes. Az imahely a hét minden napján 09:00 – 17:00 óra között tart nyitva.