A melakai kínai mecset

A melakai kínai mecset

A melakai mecsetek stílusukban sokban különböznek Malajzia más területeinek muszlim imaházaitól. De még a melakai mecsetek közül is kitűnik a Masjid Cina Negeri Melaka, mely építészeti jegyeiben sokkal inkább egy kínai templomra, semmint egy mecsetre emlékeztet. Az országban mindössze három ilyen jellegű mecset van.

A Melaka államban található Krubong ad otthont a helyi kínai muszlim közösség imaházának, a melakai kínai mecsetnek (malájul Masjid Cina Negeri Melaka, vagy más néven Al-Muttaqin), mely mintegy 20-25 perces autóútra, északi irányban található Melaka óvárosától. A mecsetet a Melakai Kínai Muszlim Egyesület (Pertim) építtette 2012 augusztusa és 2014 áprilisa között, a beruházás 7,5 millió MR összegbe került, melyből 5,9 millió RM-et a szövetségi kormány átvállalt, a többit a Pertim és hívek fizették.

 

Az épület különleges építészeti stílusával a régió turisztikai vonzereje is egyben: Malajziában ez a harmadik, hagyományos kínai építészeti jegyeket viselő mecset a kelantani Masjid Cina és a peraki Masjid Muhamadiah után. Hagyományos íves tetőzetével, kecses pagodáival, kínai kalligráfiáival, vörös díszkapuival, koi-tavaival a pekingi, hsziani és shanghaji templomok építészeti stílusát követi.

A 2,8 hektáros területen épült mecset kétezer hívet tud befogadni egy időben, s az intézményben a fő imatermen kívül egy oktatási célra szánt könyvtár, többfunkciós termek, irodák és egy étterem is található. A kínai közösség igényeinek megfelelően a mecsetben a pénteki ima mandarin nyelven zajlik. A Melakai Kínai Muszlim Egyesület mintegy ezer tagot számlál, akik a kegyhellyel, mint központtal, kínai kulturális központot kívánnak itt kialakítani: terveik között szerepelnek különböző vallási és kulturális fesztiválok (például lampionfesztivál), fórumok, versenyek, illetve üzletek, standok kialakítása. Közösségfejlesztési céljuk az ősi kínai kultúra továbbélése az iszlám keretein belül. Ugyanakkor az etnikai jellegű muszlim kegyhely kialakítása sok maláj aggodalmát keltette fel az államban, mondván, hogy aláássa az iszlám szolidaritást az országban. 

Ezt cáfolta meg a kínai közösség azzal, hogy a Kuala Lumpurban élő indiai muszlimok is tamil nyelven tartják pénteki prédikációjukat, ahogy a kelantani és peraki kínai hívek is a mandarint használják istentiszteleteiken, ugyanakkor más közösségek is imádkozhatnak a mecsetben.

 

Úgy vélik, hogy a mecset neve, illetve a prédikáció során használt nyelv csupán a közösség identitását tükrözi, amely csak másodlagos az egyének istentisztelet látogatási és imádkozási lehetősége mellett, viszont megkönnyíti mintegy 3800 kínai muszlim számára, hogy megértse a prédikációt. A meccset imámja kiemelte, hogy a templom stílusának fő célja, hogy bemutassa a multikulturális társadalomnak, hogy az iszlám sosem volt ellene egyetlen faj kultúrájának sem, mindaddig, amíg az nem megy szembe az iszlám értékekkel.

A mecsetbe a belépés nem muszlimok számára is megengedett és ingyenes, de visszafogott öltözékünkkel tartsuk tiszteletben a muszlim emberek értékrendjét.