A MAHA-torony, Langkawi

A MAHA-torony, Langkawi

Langkawi legújabb turistacsalogató látványossága az elegáns, csipkeszerű MAHA-torony, mely Kuah tengerparti sávján magasodik. Az elegáns, karcsú acélszerkezet telekommunikációs és turisztikai céllal épült, mely elkészültével rengeteg érdeklődőt vonz, hisz kilátószintjéről pazar kilátás nyílik a szigetekre és a Melaka-szorosra.

A Kedah államhoz tartozó Langkawi vezetése semmit nem bíz a véletlenre. Jóllehet, a szigetek természeti szépségükkel, homokos tengerpartjaikkal, kikapcsolódási lehetőségeikkel így is rengeteg turistát csábítanak a Melaka-szoros legszebb szigetcsoportjára, a Kuah város új sziluettjét meghatározó MAHA-torony, illetve a tetejéről nyíló elképesztő panoráma most egy újabb ok arra, hogy az ember Langkawit válassza úti célul. A 138 méter magas MAHA-torony – vagy, ahogy errefelé nevezik, Menara MAHA – nevében hordozza jelentését: a maláj „maha” szó mindenhatót jelent, miközben megemlékezik Malajzia egykori miniszterelnökéről, Tun Dr. Mahathirről (aki kétszer is betöltötte a tisztséget, először 1981-2003, majd 2018-2020 között, és aki miniszterelnöki ideje alatt Langkawi fejlesztésére és népszerűsítésére tett erőfeszítéseiről ismert), valamint a sziget talán leghíresebb, félig történelmi, félig legendás alakjáról, az ártatlanul halálra ítélt, gyönyörű Mahsuriról is.

A torony, melynek építése 2014-ben kezdődött, 2021 decemberére készült el és 2022 elején nyílt meg a nagyközönség előtt. A többszintes épület, mely 28,5 hektáron épült, (ennek egy része a tengertől visszanyert terület), egyszerre felel meg a turisztikai és a telekommunikációs célú hasznosításnak: alsó szintjein kiskereskedelmi egységek, üzletek, bazár, éttermek, bárok, kávézók, rendezvénytermek találhatók, a 18. szintet a Sky Lounge nevű étterem foglalja el, mely amellett, hogy helyi ízeket kínál vendégeinek, 360 fokos panorámát nyújt az alant elterülő Kuah-ra és az Andamán-tengerre. A turisták a 33. szinten található kilátóig (Sky Deck) mehetnek fel. A kilátótér döntött ablakai és a teljes üvegpadló olyan optikai benyomást keltenek, mintha az ember a fellegek között járna, s onnan tekintene le az alatta elterülő világ szépségeire. A Sky Deckről még a szemben elterülő Pulau Dayang Bunting sziget túlsó felén található Tasik Dayang Bunting-tóig is el lehet látni. A kilátó 102,5 méteres magasságban kapott helyet, e fölött már csak a telekommunikációs és távközlési antennák találhatók.

A MAHA-torony – mely a róla elnevezett téren áll – csak előhírnöke és magja a később itt felépülő városrésznek, ahol a jövőben szállodákat, lakóövezeteket, szórakoztató egységeket, üzleteket, éttermeket terveznek felhúzni. Bár már a torony építése is hét évet csúszott – 2015-re kellett volna elkészülnie – így vélhetően a köré megálmodott városrészt is csak évek múlva csodálhatjuk meg. A beruházás célja, hogy Langkawit modern turisztikai központtá alakítsa, de úgy, hogy közben hagyományos elemeit is meg tudja őrizni. Ez a törekvés tökéletesen nyilvánul meg a torony építészeti stílusában, hiszen a modern acélszerkezet egy menyasszonyi ruha formáját követi, mely ismételten csak Mahsuri története előtt tiszteleg. A külső árnyékoló köpenyen, melynek elegáns áttört díszítése önmagában is mestermű, a hibiszkusz virág (bunga raya), Malajzia nemzeti virágának szirmai figyelhetők meg, mint a nemzeti büszkeség szimbólumai. A tradicionális építészetet kortárs módon bemutató torony aprólékos részleteiben az iszlám geometriai mintái, valamint a minaretépítészet is felfedezhetők. Míg a Menara MAHA nappal egy hófehér-ezüst színben pompázó építészeti csoda, addig éjjel különböző színekben világítják meg.

 

A MAHA-torony, mely a Kuah móló (Kuah Jetty) közelében, és a Langkawi Nemzetközi Repülőtértől alig 20 percre található, a hét minden napján 10-22 óra között tart nyitva. A belépés felnőtteknek 78 RM (naplemente idejére 90 RM), 61 éves kor feletti nyugdíjasoknak és 3-12 éves kor közötti gyermekeknek 46, illetve 54 RM. 3 év alatti gyermekek számára ingyenes a belépés.