Thean Hou templom, Langkawi

Thean Hou templom, Langkawi

A sziget legújabb vallási helyszíne az alig három éves Thean Hou kínai taoista templom, mely monumentális épületével, részlet gazdag díszítésével hívja fel magára a figyelmet. A kegyhely, mely Kuah város északnyugati szélén található, a hagyományos kínai templomépítészet igazi gyöngyszeme.

Malajzia vallási sokszínűségéről és toleranciájáról nevezetes, s ahogy az országban mindenütt, úgy Langkawin is valamennyi, a régióban bevett vallás temploma megtalálható. Jóllehet az államvallás a muszlim, emellett buddhista, hindu, keresztény, illetve kínai taoista templomokat is találunk a szigeten. Utóbbi legszebb példája a három esztendeje, 2017-ben elkészült Thean Hou templom, mely Kuah északnyugati peremén épült fel a sziget taoista hívei számára. Természetesen a templom turisztikai céllal is látogatható, s valóban színes (szó szerint) és érdekes program, ha valaki a kínai vallás, a mitológia, vagy építészet iránt érdeklődik, vagy egyszerűen csak egy nyugodt, csendes környezetre vágyik.

Akár csak a Kuala Lumpur-i Thean Hou templom, langkawi „kistestvére” is a kínai tengeristennő, Mazu tiszteletére épült, aki a tengerészek, halászok, tengeri népek védelmező istensége. Mazut gyakran a Sárkány lányának is nevezik, s a kínai taoista vallás, a népi panteon egyik legfontosabb istennője. Mazu általában kétféle módon szerepel az oltárokon: a fekete arcú változatot Meizhou Mazunak, míg a rózsaszín arcút egyszerűen csak Mazunak nevezik. Délkelet-Ázsia vízparti részein a legelterjedtebb a kultusza. Mazu mindig két kísérő démonnal, a zöld testű Qianli Yan, illetve a vörös testű Shunfeng Er segítségével oltalmazza a bajba került halászokat, matrózokat a nyílt vízen. Mazu kultuszában – népi eredete miatt – sok természetfeletti elem is előfordul.

A kínai templomok szobrai általában aszerint különböznek, hogy azok buddhista, taoista, vagy a népi vallást követő kegyhelyek-e, azonban a gyakorlatban nagyon ritkák a tisztán taoista templomok, tisztán buddhista templomokból többet lehet találni.

Ennek oka, hogy a taoista irányzat számos népies istenséget olvasztott magába (lásd: Mazu), míg a buddhista megmaradt a saját hagyományai őrzése mellett. Így a taoista templomokban gyakran keverten találjuk az istenségeket is (ez a szinkretikus jelleget mutatja), ahogy a langkawi Thean Hou esetében is megfigyelhető. A taoista templomok oltárain az istenségek többnyire hármas csoportokba vannak rendezve. A hármas számnak szinte minden vallásban szimbolikus jelentése van, ez a tökéletesség száma: a világmindenség három szférája, a szentháromság, az istentriászok (ahogy például ebben az esetben is).

Bár a látványos, díszes és elegáns templom vadonatúj, mégis a tradicionális, ősi kínai templomépítészet elemeit vonultatja fel. A kínai építészet számára nagyon fontosak a szigorú, pontos szabályok, melyeket a fengshui, vagyis a földjóslás szabályai határoznak meg. Ennek elsődleges pontja az épületek – különösképpen a templomok – tájolása, melyek minden esetben észak-déli tájolásúak (nem csak a taoista, de a buddhista templomok is). Alaprajzaik mindig egyszerűek, melyek leginkább négyzetes formát mutatnak. Többnyire két fő részből – a templomtérből, illetve az udvarból – tevődnek össze, melyek minden esetben fontos szertartások helyszínei. A taoista templomok csak díszítettségük intenzitásán, illetve szobraik, képeik tartalmi jelentésében különböznek egymástól. A langkawi Thean Hou épületében részletekbe menő, finom kidolgozású lakkozott képek, színes oszlopok és szobrok láthatók sárkányokról, főnixekről, tigrisekről és más mitológiai alakokról,

míg a tetőszerkezet színesre festett és faragott részleteivel vonja magára a szemlélő figyelmét. Az udvaron pedig a hívek által hozott virágok díszítik a templomot. Érdemes néhány szót ejteni az oltárról is, melynek legfontosabb eleme a füstölő, melyekből mindig kilenc kisméretű és egy nagyméretű található, utóbbi tartalmazza a templom alapját képező szent hamut. A füstölőknek – mely a világhegy, a Kunlun szimbóluma – a legkorábbi időktől kezdve fontos szerepe volt. A taoista szemlélet szerint itt, a Kunlunon élnek azok a halhatatlan istenek, akikhez a füstölőből felszálló, és sárkánnyá alakuló füst viszi az imákat. Lényegében a füstölő egyfajta kapocs a földi világ és az istenek között. A legtöbb esetben, amikor a közösség egy része elvándorol, akkor az eredeti templom füstölőedényének szent hamujából visznek magukkal, s ebből tudnak az eredeti, otthoni templom mintájára újat építeni.

A Thean Hou templom – mely Délkelet-Ázsia egyik legnagyobb, Mazunak szentelt temploma – teljes egészében felajánlásokból épült, de fenntartását az ajándékbolt bevételeiből, illetve donációs alapból finanszírozzák. A templomba a belépés ingyenes.