A Szerencse temploma, Langkawi

A Szerencse temploma, Langkawi

A helyet, amely a béke, a nyugalom és a derű otthona, Langkawin Wat Koh Wanararm-nak nevezik. A buddhista templom a sziget igazi ékköve, bár az utóbbi időben eléggé elhanyagolt. Ettől függetlenül, ha az ember a malájok vallási sokszínűségét szeretné megtapasztalni, akkor feltétlenül érdemes ide ellátogatni. A kopottas külcsín ellenére a Szerencse temploma kellemes élményeket kínál egy könnyű langkawi kirándulás során.

Kuah városától nem messze – tőle északkeletre, Bukit Putih területén – buja esőerdőktől és mészkődomboktól körülölelt, parkosított környezetben található a tágas buddhista kegyhely, Wat Koh Wanararm. A Szerencse templomát 2000-ben alapította a langkawi buddhista közösség, miután az ismert thaiföldi szerzetestől, Luang Por Khun-tól megkapták az áldást. A fő imaterem legnagyobb ékessége egy hatalmas Buddha szobor, amely színesre festett Bódhifa festménye előtt ül. Buddha ugyanis az indiai Bodh-Gaja városában lévő nagyon öreg, szent fügefánál világosodott meg, ahol ma az UNESCO Világörökségi helyszínként is ismert Mahábódhi templom áll. Ezt a fát ma a buddhisták mellett a hinduk és a dzsainisták is szentként tisztelik. Bár a ma látható, nagyjából 2000 éves fa nem ugyanaz a Bódhifa, amely alatt Buddha megvilágosodott, de annak nagy valószínűséggel közvetlen leszármazottja. A bodh-gajai fügefa ma a buddhisták négy szent helyének egyik zarándok úti célja. Emellett további képeket és szobrokat is találunk itt, melyek mind Buddha életének eseményeit ábrázolják. A templomban három iskola is működik, ahol a buddhizmus három ágát – a Theravada (thai), a Vajrayana (Himalája) és a Mahayana buddhizmust (kínai) – tanítják.

 

 

A templom melletti domboldal mészkövéből faragták ki 2014-ben Kuan Yin, az Irgalom istennőjének hatalmas szobrát. A nőalakot lágyan omló köntösben, jobb kezében egy fűzfaággal, balján pedig egy korsó vízzel ábrázolták. A korsó víz a szerencse nyolc szimbólumának egyike. A tiszta víz képes enyhíteni a szenvedést. A fűz ikonográfiai jelentése: anélkül hajlik meg, hogy eltörne. Kuan Yin, aki egyben az Együttérzés bódhiszattvája (megvilágosodott személy) – eredetileg Avalokiteshvara volt (akit viszont Indiában férfialakban ábrázolnak), csak a különféle kultúrák más alakban és más néven tisztelik. A legenda úgy tartja, mielőtt Kuan Yin megvilágosodott volna, meghallotta a világ szenvedő érző lényeinek hangját, ami végtelenül elkeserítette. Emiatt aztán nem is tudta véglegesen elhagyni a földi világot, és úgy döntött, hogy leteszi a bódhiszattva fogadalmat, mely szerint addig nem jut el a teljes megszabadulásig, amíg minden szenvedő lény meg nem szabadul. Kuan Yin szobra mögött festői ösvény vezet a hegyoldalba, ahol a szerzetesek által, meditációra használt barlangok vannak. A szóbeszéd úgy tartja, hogy az egyik ilyen barlang egy hatalmas kígyó otthona.

A Szerencse templomának parkosított kertjében nyolc arany és fehér színű tibeti sztúpát (szanszkrit szó, jelentése: halom) találunk, amelyeknél a bhakták, a hívők imádkozhatnak. E sztúpák nevei – például megvilágosodás, sok ajtó, megbékélés – a buddhizmus tanításait szimbolizálják. A sztúpák a legrégebbi buddhista vallási építmények, melyekbe Buddha ereklyéit temették. A legenda szerint, miután Buddha meghalt, testét elhamvasztották, s hamvait nyolc sztúpában helyezték el. Később Asóka király (Kr. e. III. század) felnyittatta e temetkezési halmokat, s Buddha hamvait az általa épített több ezer sztúpában temettette el. A Wat Koh Wanararm kertjét emellett pagodák, halastó, szobrok, valamint imakerekek is díszítik, bár ez utóbbiak legfeljebb a más vallású laikusok számára bírnak díszítő funkcióval, a buddhisták a bölcsesség és az érdemek (jó karma) összegyűjtésére használják az imamalmokat. Meghajtásuk ugyanolyan érdemeket eredményez, mint a szóban kimondott ima.

 

A templom – melyet Wat L P Koon, vagy Luang Por Khun, esetleg Luang Phor Khoon néven is ismernek – területére való belépés, illetve a parkolás is ingyenes, de adományokat szívesen elfogadnak, melyekből a kegyhely fenntartását és bővítését finanszírozzák. A templom naponta 7-18 óra között tart nyitva.