Rimba Ilmu botanikus kert

Rimba Ilmu botanikus kert

Kuala Lumpur nyugati részén, a Petronas-tornyoktól mintegy 20 perces autóútra található az 1974-ben, a Malaya Egyetem által alapított Rimba Ilmu (am. a tudás erdeje) botanikus kert. Ez a város egyetlen tudományosan szervezett ilyen jellegű parkja, mely 1997 óta a nyilvánosság számára is elérhető. A 80 hektáros területen elsősorban Malajzia trópusi esőerdeinek növényzete kerül bemutatásra (ebben az ország valamennyi botanikus kertjétől különbözik), de találunk itt Ausztrália, Madagaszkár, Afrika és Amerika növényei közül is szép számmal. A kertet – egy egykori gumiültetvény helyén – mint ex situ (eredeti élőhelyen kívüli) védelmi helyszínt, W.R. Stanton professzor hozta létre az egyetem területén. Célja az volt, hogy az intézmény tudományos keretek között tanulmányozza és megőrizze Malajzia trópusi esőerdeinek gazdag növényvilágát. 

 

A széleskörű gyűjtemény mintegy 1700 faja orvosi felhasználású növényeket, pálmákat, citrusokat, bambuszokat, páfrányokat, trópusi gyümölcsöket, gyömbérféléket tartalmaz. Valamennyi növény könnyen azonosítható a tudományos, illetve a közkeletű nevét tartalmazó informatív táblákról. Koránál fogva azonban a Rimba Ilmu botanikus kert még nagyon fiatal, növényállománya jelenleg is növekedő félben van. A kert területén egy Orchidea üvegházat, valamint egy Herbáriumot is találunk. Előbbi egy olyan ritka növényekből álló élő gyűjtemény, amely endemikus, ritka, vagy veszélyeztetett növényekre fókuszál, köztük számos vad orchideafélére. A herbárium szárított és tartósított példányok gyűjteménye, amelyeket főként taxonómiai vizsgálatokhoz használnak. Az Orchidea üvegház azonban csak szervezett túrák keretében érhető el, míg a Herbárium kutatási céllal látogatható. 

A Rimba Ilmu botanikus kert emellett madármegfigyelő helyként is jól ismert, ahol olyan madarakat figyelhetünk meg természetes közegükben, mint a harkályok, jégmadarak, a drongófélék, galambok, narancstrupiálok, vagy a házityúkok egyetlen őseként ismert bankivatyúkok. Természetesen az erdőben nem csak szárnyasok fordulhatnak elő, hanem rovarok, hüllők, sőt kisebb emlősök is, így például gyíkok, gekkók, mókusok, vagy makákók. A területen egy kisebb patak is átfolyik, így a botanikus kertben annak természetes élővilágát is megfigyelhetjük. 

 

A botanikus kert főépületében „Az esőerdők és környezetünk” címmel állandó kiállítás látható, mely Malajzia jellegzetes esőerdei életterét mutatja be, de ugyanitt megismerkedhetünk a Föld legnagyobb virágaként ismert, rendkívül ritka és veszélyeztetett Rafflesiával is, melynek természetes élőhelye a Maláj-félsziget, Borneó és Szumátra. Nevét (Rafflesia arnoldii) Szingapúr alapítójáról, Sir Stamford Raffles-ről, illetve az őt Délkelet-Ázsiába elkísérő botanikusról, Joseph Arnoldiról kapta. A kétnyelvű kiállítás tudományos igényű információkat nyújt a trópusi esőerdőkről, melyen belül olyan témákat érint, mint az esőerdők típusai, a biodiverzitás és fajgazdagság, valamint az erdővédelem.

 

A botanikus kert a Rimba Ilmu Környezetvédelmi Oktatási program révén közép- és főiskolai hallgatók számára kínál ökológiai, környezetvédelmi és természetvédelmi témájú előadásokat, vezetett sétákat, alapvető növényhatározásokat, illetve természetvédelemmel kapcsolatos játékos vetélkedőket is.