Borneói Big Five

Borneói Big Five

Borneói törpeelefánt (Elephas maximus borneensis)

Borneói törpeelefánt (Elephas maximus borneensis) A borneói törpeelefánt az emlősök osztályába (classis Mammalia), az ormányosok rendjébe (ordo Proboscidea), ezen belül az elefántfélék  családjába (familia Elephantidae) tartozó összes ázsiai elefánt (Elephas maximus) alfaj közül a legkisebb és egyben a legtitokzatosabb is, mert a rengeteg kutatás ellenére még mindig a világ legkevésbé ismert elefántja.   Önálló alfajként elég…

Bordás krokodil vagy sósvízi krokodil (Crocodylus porosus)

Bordás krokodil vagy sósvízi krokodil (Crocodylus porosus) A krokodilok a hüllők egyik legősibb képviselői, akik már több mint 200 millió éve megjelentek az élet színpadán. Archaikus megjelenésük dacára számos előremutató jellegzetességet figyelhetünk meg náluk, amik átsegítették őket olyan mértékű nehézségen is, mint amilyen a dinoszauruszok vesztét is okozó, kréta időszak végi (66 millió évvel ezelőtti)…

Orrszarvú madár vagy kalaó (Buceros rhinoceros)

Orrszarvú madár vagy kalaó (Buceros rhinoceros) Az orrszarvú madár és közeli rokonsága igencsak kitűnik a többi, odúban költő madár közül, mert jellegzetes építményt emel annak bejárata köré. Ezt a meghökkentő viselkedést már Charles Darwin is leírta az 1859-es A fajok eredete című művében: Hogyan lehet, hogy az afrikai és az indiai szarvascsőrű madarak ugyanazt a…

Borneói orangután (Pongo pygmaeus)

Borneói orangután (Pongo pygmaeus) Xántus János első találkozásukat 1870-ben így írta le: „egyszerre neszt hallottunk a fák közül, mely igen hasonlított a szél által a fák közt okozott suhogáshoz… még egy pár másodperc” s egy óriási, vörösszőrű, rut szörnyeteg jelent meg, egy kiálló, vastag ágon, s elhatározott, biztos léptekkel közeledett a fészkes fához.” Ez a…

Borneói nagyorrú majom (Nasalis larvatus)

Borneói nagyorrú majom (Nasalis larvatus) A borneói nagyorrú majom vagy kahau kinézete a tudóstársadalmat is jócskán meghökkentette. Először egy memoárjában említi a francia természettudós L. J. M. Daubenton, valamikor 1766. és 1781. között, de hivatalos, nyomtatásban is megjelent leírását Friedrich van Wurmb báró, Jáva akkori holland kormányzója adta meg 1781-ben. Hosszas vívódás után tudományos neve…
Loading blog posts...