Orang Asli falu és Mah Meri Művészeti Galéria, Cameron Highlands

Orang Asli falu és Mah Meri Művészeti Galéria, Cameron Highlands

Malajzia őslakos népe, az Orang Aslik az ország szinte teljes részén megtalálhatók, így nem meglepő módon a Cameron-felföldön is. Az ide érkező turisták pedig szívesen ismerkednek meg kultúrájukkal, történelmükkel, szokásaikkal, és természetesen mára szellemi UNESCO Világörökségi védelem alatt álló művészetükkel. De vajon hogyan élnek, hogyan éltek a bennszülöttek a Cameron Highlands falvaiban?

Az ország őslakos népe, az Orang Aslik (Bahasa Melayu nyelven azt jelenti, hogy őslakos, eredeti, első emberek) három nagy csoportba, Semang, Senoi és Proto-Malay, azon belül pedig 18 altörzsre oszlanak kultúrájuk, nyelvük, fizikai megjelenésük és szokásaik szerint. Az egyetlen közös, amelyen mindannyian osztoznak, az esőerdők környezete, mely megélhetésüket biztosítja: a halászatot, vadászatot és a gyűjtögetést. A Cameron Highlands őslakosai a Senoi és Semang csoporthoz (utóbbi más néven Negrito – ők sötétebb bőrűek, mint a malájokhoz hasonlító Senoik), azon belül többségében a Temiah (vagy Temiar) néphez tartoznak. Amíg a Senoik Vietnam, Kambodzsa és Észak-Thaiföld hegyvidékéről érkeztek kb. 6000-8000 évvel ezelőtt, addig a 8000 éve ide érkezett Negritók félnomádok, akiknek ősei barlanglakó halász, vadász nép volt. A Cameron Highlands bennszülöttjei ma a Tapah-hegység lábától, Brinchang és Kuala Terla településekig húzódó vidéket lakják.

Az Orang Aslik viszonylag kis törzsekben élnek, falvaik a dzsungel védelmében, folyók közelében épültek, eledelüket máig az erdő nyújtja: a növények, gyümölcsök, termések mellett madarakat, kisebb majmokat ejtenek el bambuszból készült fúvócsöveikkel, melyeket ők maguk készítenek a dipterokarpusz fa gyantájából (damar), míg a nyíl az Arenga-pálma hasított levélszárából készül. Hegyét az Antiaris toxicaria nevű fa gyümölcséből készült mérgező hatású készítménnyel kenik be. A fúvócső 20 méteren belül, pontos célzás esetén halálos, ezért igen veszélyes (ezeket a nyilacskákat gondosan lezárt bambusz tokban szállítják). A folyó, mint legfontosabb és egyetlen vízforrás szintén jelentős a bennszülöttek életében. Táplálékuk jelentős részét teszik ki a folyami halak, melyeket kézzel font halcsapdákkal ejtenek el. Ennek legfontosabb anyaga a Bertram fa, aminek kérgét szalagokra vágják, majd lámpaernyőhöz hasonló formát fonnak belőle. Ez maga a csapda, melyet végül lehelyeznek a folyómeder aljára.

Törzsi felépítésükre, életmódjukra jellemző, hogy minden törzs élén egy főnök áll. Házaikat magas „gólyalábakra” építik (az animista törzsek hite szerint a növényekben és fákban vannak bizonyos szellemek, amelyek a földön szabadon mozognak. Ezért tartózkodnak attól, hogy zavarják őket). Tetejüket pálmalevelekkel borítják, aljuk pedig fából készül. Ezeket az ősi, tradicionális házakat 2-3 óra alatt fel tudják építeni. Ősi talajváltó gazdálkodást folytatnak, ami többlettermelésre nem alkalmas, kizárólag önfenntartásra. Ez azt jelenti, hogy a kivágott erdőrészen nyert irtást bevetik, majd egy-két évig használják: vetik és aratják, végül a területet visszaadják a természetes vegetációnak, míg újra nem regenerálódik. Ezután megvárják a talaj termőképességének helyreállását. Mezőgazdasági eszközeik a legkezdetlegesebbek: balta, bozótvágó kés, kapa, ásóbot. Ami a hitvilágukat illeti, mint a természeti népek többsége, eredendően az Orang Aslik is animisták, vagyis hisznek a különféle tárgyak szellemeinek jelenlétében. A XX. században azonban megkezdődött egy térítési folyamat, s sokan közülük átvettek olyan monoteista vallásokat, mint az iszlám, vagy a kereszténység.

Mivel az Orang Aslik közül a Semangok (Negritok) félig nomád gyökerekkel bírnak, bizonyos indokolt esetekben (járvány, halál, stb.) elhagyhatják falvaikat és más helyre költözhetnek. Erről, illetve arról, hogy ilyen esetben hová költözzenek, mindig a törzsfő dönt. Sajnos az utóbbi évtizedekben az állami szintű erőirtások (az újabb és újabb mezőgazdasági területek kisajátításának céljával) sok esetben a bennszülöttek kárára történik, az Orang Aslikat erőszakkal telepítik át, rosszabb esetben igyekeznek rábírni őket hagyományos életmódjuk feladására, és a városi léthez való asszimilációra, ezért gyakoriak a konfrontációk az Orang Aslik és a kormányzati szervek között. Ugyanakkor az elmúlt évtizedekben olyan közkedvelt úti cél és program lett az Orang Aslik bennszülött falvainak meglátogatása, hogy az esetleges károk elkerülésére limitálni kellett a látogatók számát, így ma csak előre foglalható vezetett túra keretében lehet ellátogatni falvaikba. Ennek ellenére feltétlenül érdemes ellátogatni hozzájuk, ha az ember egy igazi természeti nép mindennapjaiba szeretne bepillantást nyerni.

A szakvezetés kellő információt nyújt a népcsoportról, életmódjukról, a barátságos Orang Aslik maguk is szívesen mutatják be a turistáknak szokásaikat, ételeiket, hangszereiket, szerszámaikat, vadász technikájukat, erdei ültetvényeiket, gyógynövény ismeretüket. A valóban hiteles, tradicionális Orang Asli falvakat a Cameron Highlands keleti völgyeiben lehet megtalálni, Tanah Ratától mintegy negyven percnyi autóútra. Van azonban az Orang Aslik között egy nép, a Mah Merik (annyi, mint ’erdei ember’), akik lenyűgöző fafaragásaikról híresek. Művészetüket – egyedi és finom kidolgozású maszkjaikat – az UNESCO, mint szellemi világörökséget ismerte el, mivel azok hitviláguk kivetülése folytán animista karakterű darabok. Tanah Rata településen a Mah Meri Art Gallery (Mah Meri Művészeti Galéria) kivételes gyűjteménnyel várja az érdeklődőket, akik az Orang Aslik művészetére is kíváncsiak. A galéria anyagában a maszkok mellett szobrokat és más fafaragványokat csodálhatunk meg. A Mah Merik (és az Orang Aslik) művészetét mutatja be a Kuala Lumpur-i Orang Asli Iparművészeti Múzeum anyaga is.

A Tanah Rata-i Mah Meri Art Gallery minden nap 10.30-19.30 között tart nyitva, a belépés felnőtteknek 37 MR, a gyerekeknek pedig 21 MR.