Alkoholmentes és alkoholos italok Malajziában

Alkoholmentes és alkoholos italok Malajziában

Minden olyan, túlnyomórészt muszlimok lakta országba, például Malajziába utazó számára hasznos, ha ismeri az alkohol elérhetőségére és fogyasztására vonatkozó szabályokat – nemcsak a hozzáférhetőség, hanem a kulturális érzékenységekbe való betekintés érdekében is. Malajziában az országszerte képviselt különféle nem muszlim kultúrákból származó emberek – kínai, indiai – is betartanak bizonyos szabályokat, hogy ne sértsék meg muszlim barátaikat.

Az alkoholfogyasztás Malájziában

Malajziában a társadalom 60,4%-a muszlim vallású, akiknek a kormány nem engedélyezi az alkohol vásárlását, fogyasztását és még az eladását sem, azonban a lakosság többi része azt minden további nélkül szabadon megteheti. Az alkohol árusítására vonatkozó engedélyezési törvényeket a helyi önkormányzati tanácsok szabályozzák és államonként változnak. A főbb turisztikai és nagyvárosi csomópontokban, mint például Kuala Lumpur, Penang és Melaka, sokkal nagyobb választékban és mennyiségben kínálnak alkoholt kiskereskedelmi értékesítésre, míg a távolabbi területeken előfordulhat, hogy nehezen lehet találni olyan üzletet, ahol alkoholt is árusítanak. Ez különösen igaz az északkeleti államokra, mint például Kelantan és Terengganu, ahol még egy üveg sört is sokszor igen nehéz találni, arról nem is beszélve, hogy az ára lényegesen magasabb, mint a nagyvárosokban.

Alkoholos ital vásárlására legjobb választás a kínai szupermarketek és éttermek – melyek gyakran szívesen árulnak elvitelre is. Sok szállodába, vendégházba, apartmanba tilos a vendégeknek alkoholt bevinni a szobákba. Az engedéllyel rendelkező létesítmények – a környékbeli minimarketektől az ötcsillagos szállodákig – kiskereskedelmi mennyiségű sört, bort és szeszes italokat kínálnak. Bár a legtöbb muszlim tulajdonú étterem nem szolgál fel alkoholt, néhányban megengedik a vendégeknek, hogy saját fogyasztásra bevigyék a máshol megvásárolt alkoholt, de ez leginkább a turisztikai régiókban érvényes. Malajzia kormánya Tioman-, Langkawi- és Labuan-szigetét vámmentesnek nyilvánította korábban. A vámmentes státusz kiterjed a cigaretta, csokoládé és elektronikai cikkek, valamint az alkohol importjára is, ennek ellenére soha nem volt célja a tömegek „bulizásra” ösztönzése. Malajziában a törvényes alkoholfogyasztási korhatár 18 év felett volt, ami hivatalosan, 2017. december 1-jei hatállyal, 21 éves korhatárra módosult. Malajziában a vezetés közbeni alkohol megengedett határértéke 0,08 g/l. Az alkoholra kivetett magas adó az alkoholos italok árának növekedéséhez vezetett Malajziában az elmúlt években, ami nagymértékben hozzájárult az alkohollal kapcsolatos egészségügyi, szociális problémákhoz, mivel a szegényebb réteg tagjai közül sokan olyan alkoholt fogyasztanak, amit becsempésznek az országba, vagy éppen egészségre fokozottan ártalmas. Mivel ezek minőségét senki nem ellenőrzi, gyakran fordulnak elő alkoholmérgezések. Napjainkra már a kormány tisztviselői is felismerték, hogy az alkoholfogyasztás növekedése egyre jelentősebb egészségügyi fenyegetéssé válik Malajziában.

Az országban számos nonprofit szervezet és nem kormányzati szervezet kampányol az alkohol ellen, és megpróbál egy agresszívebb nemzeti alkoholpolitikát szorgalmazni. Ide tartozik az alkohol- és italgyártó cégek reklámjainak és promócióinak figyelése. Bár az alkohollal kapcsolatos közvetlen reklámozás, például óriásplakátokon vagy televíziós reklámokban illegális az ország nagy részében, az italgyártó cégek más taktikákat alkalmaztak, például szponzorált eseményeket és kampányokat a fogyasztók megcélzására. Az alkoholproblémák kezelésére több intézkedés is született, így többek között 2021. november 1-től a fővárosban az élelmiszerboltokban, vegyesboltokban és a kínai orvoslással foglalkozó helyiségekben tilos a tömény italok árusítása. Sört reggel 7:00 és 21:00 óra között árusíthatnak, továbbá a rendőrkapitányságok, istentiszteleti helyek, iskolák és kórházak előtt tilos alkoholt árusítani.

 

A malajziai engedélyezési törvények miatt a termékek értékesítése nem muszlimok számára korlátozódik például kávézókban, éttermekben; vagy éjszakai szórakozóhelyek, mint például pubok, klubok, sörkertek és későn nyíló éttermek.

Alkoholadó

Malajziában az alkoholt rendkívül magas, 15%-os alkoholadó terheli, így rendkívül drága a szomszédos országokhoz (Szingapúr kivételével) és még Európához is képest, a világon 3. helyen áll Norvégia és Szingapúr mögött. A malajziai alkoholadó rendkívül fontos adóbevételt jelent az államnak, így elképzelhető, hogy ezért is tesz keveset a fogyasztás megállítása vagy csökkentése érdekében. Mindezek ellenére mégis forgalmaznak és gyártanak is helyi alkoholos italokat, melyek története leginkább Borneóra összpontosul, mivel a sziget őslakosai hagyományosan házi készítésű rizsbort ittak. Miután az alkoholos italok a nyugati világból megérkeztek a maláj szigetvilágba a 17. században, az európai gyarmati kereskedők elkezdtek kapcsolatba lépni a szigetország lakosságával. A helyi maláj lakosság egy része el kezdte fogyasztani a portugálok és a hollandok által hozott bort, majd a britek érkezése után, a 19. és 20. században megismert sört.

Sörök Malajziában

Ahogy az egy többségi muszlim nemzettől elvárható, Malajziában az egy főre jutó alkoholfogyasztás meglehetősen alacsony. Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a lakosság több mint 80%-a absztinens, míg a Malajziai Sörgyártók Szövetsége becslése szerint Malajzia 29 milliós összlakosságából 3,5 millióan fogyasztanak alkoholt. 

Legnépszerűbb italnak a sör számít, amely az összes elfogyasztott alkoholmennyiség 76%-át, az egyéb szeszes italok 22%-át, a bor pedig mindössze 2%-át teszi ki.

A sör annak ellenére népszerű, hogy Norvégia után Malajziában a legmagasabb a sör jövedéki adója a világon, mely literenként 7,40 RM, plusz 15% ad valorem adó. A sört sokkal magasabb adók terhelik, mint a kemény szeszes italokat, ami ellentétesnek tűnik, ha a cél az alkoholizmus visszaszorítása.

Iszlám nemzetként Malajziának nincs túl sok saját söre, ehelyett európai, délkelet-ázsiai és más nemzetközi főzetekre támaszkodik. A helyben főzött sörmárkák, mint például a Guinness, a Carlsberg, a Heineken, a Tiger és az Anchor rendkívül népszerűek a helyiek körében, könnyen megtalálhatók a legtöbb szupermarketben, pubban, bárban vagy klubban az egész országban.

A malajziai sörgyártás 1968-ban kezdődött, amikor a Guinness és a Malayan Breweries két vezető sörfőzdéje egyesült, és létrehozta a Guinness Anchor Berhad néven ismert új céget. Korábban a sört Malajziában főként a Malayan Breweries Limited forgalmazta, amelynek központja a szomszédos Szingapúrban van. A Carlsberg 1970-ben alapította első sörfőzdéjét Kuala Lumpuron kívül. 

Malajziába azóta is ez a két legális kereskedelmi sörfőzde az, amelyek a teljes sörmennyiség 95%-át adják az ország piacán. Malajziában az éves átlagos sörfogyasztás 11 l/év/ fő. Bár 2007-re több helyi kisüzemű sörfőzde is megkezdte működését, a kereskedelmi sörök iránti igény még mindig sokkal magasabb, mint egy újonnan piacra dobott helyi márkáké. A helyi termelés mellett a malajziai piacokon a legtöbb sört a szomszédos országokból importálják, mint például Szingapúr, Thaiföld, Indonézia, Fülöp-szigetek és Vietnam.

A sör egy könnyen fogyasztható alkohol, amely azonnal felfrissít a forró malajziai trópusi éghajlaton, így az egyik legnépszerűbb alkoholos ital a betelepültek és a helyiek körében egyaránt. Bár Malajziában kevés sörfőzde van, most az öt, az ország ital- és élelmiszerüzleteiben megvásárolt legnépszerűbb sörmárkát mutatjuk be.

Carlsberg

1972-ben kezdték forgalmazni ezt a dán sört Malajziában. Az ország első számú söreként forgalmazott kiváló minőségű ital több italüzletben is megtalálható, ami tükrözi a népszerűségét a maláj emberek körében.

Heineken

A Hollandiából származó sör szintén igen elterjedt az egész országban. Heinekennek többnyire csak egy fajtája kapható Malajziában, ellentétben a Carlsberggel, mely standard sörének számos változatát készíti.

Guinness

A Guinness egy azonnal felismerhető ikonikus fekete ital a sörivók körében szerte a világon. Írországból származik, és világszerte az egyik legsikeresebb sörmárka 1759-től. Annyira népszerű Malajziában, hogy 1965-ban egy egész sörfőzdét állítottak fel az ital minőségének felügyeletére az ír tulajdonú Guinness Overseas Ltd anyavállalataként. A Guinness Anchor Berhad (GAB) jelentőségét mutatja, hogy 1965 óta szerepel a Bursa Malaysia igazgatótanácsában. A magas hőmérsékleten, több óráig pörkölt árpájáról és testes ízéről ismert ital, Malajzia egyik legjobb terméke. A sört szinte mindenhol el lehet érni az országon belül. 

Ez a sör 5 egymást követő évben (2007–2011) elnyerte a Guinness League of Excellence Award-ot, amelyet Dublinon (Írországon) kívül malajziai földön készítettek.

Tiger

A Tiger egy másik népszerű sör Malajziában, amelyet Szingapúrban főznek 1932 óta. A sörfőzde munkatársai megjegyzik, hogy ez lényegében egy autentikus ázsiai sör, amelyet különféle ázsiai ízekkel egészítenek ki. Mivel az országon és a régión belül helyben főzik, a többi nemzetközi márkához képest az egyik legolcsóbb főzet, amelyet az élelmiszer- és italüzletek kínálnak. Bár lehet, hogy az ára viszonylag alacsonyabb, íze azonban gyakran egyenrangú más márkákkal, mint például a Carlsberg és a Heineken.

Corona Extra

Míg Malajziában a helyben főzött sörök uralják a sörfogyasztás nagy részét, a nemzetközi sörök is kezdenek mind népszerűbbé válni a helyi sörivók körében. Az egyik legkelendőbb sör a mexikói Corona Extra, amit 2008 óta a Carlsberg Malaysia forgalmaz. Bár drágább, mint a helyi sörök, a malajziaiak körében igen kedvelt könnyű és frissítő íze miatt.

 

Malajziában főzött sör

Az országban főzött első és egyetlen márka a pils típusú Jaz sör, mely 2007-ben jelent meg, de piaca valahogy csak Nyugat-Malajziára koncentrálódott. Rizsből (a szokásos árpa helyett), import malátából, komlóból és német élesztőből készül Port Klangban. Annak ellenére, hogy német technológiával főzik, az íze eltér a német söröktől. A komló keserűsége és a maláta édessége jól kiegyensúlyozott. A sör ára nagyjából megegyezik más, Malajziában főzött sörökkel, mint például a Tiger, a Carlsberg és a Heineken, és leginkább az országban élő indiaiak és kínaiak fogyasztják.

Egyéb alkoholos italok

Azok számára, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy sört vásároljanak, számos helyi gyártású, készítésű hagyományos alkoholos ital áll rendelkezésre, ilyen például a toddy, az arak, a samsu és a tuak.

Általánosan elfogadott igazság, hogy egy olyan országban, ahol rengeteg a rizs és a kókusz, természetesen van rizsbor és kókuszbor. Japánban van szaké, Dél-Koreában makgeolli. Hasonlóképpen, Malajzia kisebbségi közösségei nemzedékek óta házilag főznek toddyt, tuakot és tapait (az erjesztett keményítő különféle formáit). 

Borok

Több száz éve tudjuk, hogy a gyümölcsborokat szőlőből készítik. Malajziában azonban más a helyzet, itt a jól ismert zamatos és aromás trópusi gyümölcsökből készítik. A legismertebb márkák egyike a ReissJaden Wine. Az alig pár éve alapított ReissJaden cég nagyon hamar népszerű lett Malajziában a kiváló minőségű természetes gyümölcsborok és likőrök gyártásának köszönhetően, mely nemzetközileg is ismert márkává fejlődtek. A cég számos ízű italt gyárt, így többek között citrombor, gyömbér-citrom, kávélikőr, gyömbérbor és ananászbor képezi a választék alapját. A cég által forgalmazott italok nem tartalmaznak sem tartósítószert, sem mesterséges ízesítő- és színezőanyagokat.

Rizsborok

Tuak

A tuak (vagy duak/tapai) egy hagyományos házi készítésű rizsbor, amely népszerű az őslakosok körében Sabahban és Sarawakban, különösen szüreti fesztiválokon és társadalmi eseményeken fogyasztják, aratóünnepeken szellemeknek ajánlják fel. A borral ellentétben, ahol a szőlőfajtákat szándékosan az ízprofil miatt termesztik, a tuak általában a falu fő termésének alkoholos mellékterméke. Sabahban ez a rizstől és tápiókától egészen az ananászig és a banánig terjedhet.

A „tuak” nevű rizsbort eredetileg a Borneón élő bennszülött törzsek készítették először. Mivel a tuakot számos Gawai ünnepségen (imádkozó szertartások és fesztiválok Borneón) használják, a tuak egy mélyen gyökerező kultúra a dayak hagyományban. A dayak Borneó egyik bennszülött csoportja, amely több mint 200 különböző etnikai alcsoportot fed le, mint például az iban, a bidayuh, a kayan, a kelabit, a kenya, a bisaya és még sok más. 

A tuak négy alapvető összetevőből készül: főtt nyálkás rizs, ragi (hagyományos előétel, amely bakteriális enzimeket és élesztőt tartalmaz), víz és cukor. A hagyományos alkoholos italt a rizs (általában nyálkás rizs) erjesztésével, élesztővel és a ragiban természetesen elérhető enzim felhasználásával állítják elő. Az enzimek a rizsben lévő keményítőt cukorrá bontják, az élesztő pedig a cukrot alkohollá és szén-dioxiddá alakítja. Általában nagy mennyiségben, vízzel kevert cukorral készítik, gyakran felforralják, és hagyják kihűlni, mielőtt hozzáadják a rizs és ragi erjesztő keverékéhez. Egyes tuakhoz mézet is adnak, hogy mézsörszerű ízt kapjanak. A Sarawak államban található Tuak Atelier számít a legnagyobb gyártónak Borneó szigetén. A 2018-ban alapított cég arra összpontosít, hogy segítse az őslakos törzseket a rendszeres jövedelemszerzésben, miközben biztosítja kultúrájuk és örökségük folytonosságát a tuak megbecsülése révén. Az őslakosok tuak boraikat saját maguk erjesztik, a helyi gazdálkodók gondosan válogatott mezőgazdasági termékeinek a felhasználásával. Ízesített italaik – a legtöbb tuaktól eltérően – borosüvegekben kaphatóak.

A tuak nagyon hasonló, vagy bizonyos esetekben teljesen megegyezik a házi kínai főzőrizsborral. A tuak alkoholtartalma 5 és 20 V/V % között változik. A tuak lehet száraz (nem édes), enyhén édes vagy nagyon édes, az erjesztési folyamatban használt cukor mennyiségétől függően. A rossz tuak savanyú ízű, aminek az oka, hogy olyan baktériumok szennyezik a főzetet, melyek tejsavat termelnek.

A tuak olyan, mint a tészta, változatos, mindenkinek megvan a saját receptje. Megihatod tiszta formájában, mint például a vodkát, vagy koktélokat készíthetsz belőle ananász- vagy bodzaszörppel.

Az állami turisztikai szervezet a tuakot szinte a kulturális egzotikum kellékeként népszerűsíti a tengerentúlon.

Lihing

A rizsbor egyik malajziai változata, amely Sabahból származik. Az ital pulutból (ragadós rizsből) készül, amelyet természetes élesztővel (sasad) erjesztenek, majd legalább 3 hónapig pihentetnek.

Bár a végső ízprofil és az alkoholtartalom jelentősen eltérhet, az ital Sabahban minden társasági alkalom főszereplője, és jellemzően műanyag- vagy bambuszpoharakban szolgálják fel. Fogyasztható aperitifként, szobahőmérsékleten vagy jól lehűtve, de különféle gyümölcslevekhez is jól illik.

Ez a Kadazan-Dusun őslakos törzsek hagyományos itala. A lihing különféle neveken ismert, esetenként tapai-nak is nevezik, bár a kifejezést gyakrabban használják egy hasonló, erjesztett maniókából vagy más rizsfajtából készült italra. A rizsbort hiingnek, kinarungnak, kinomolnak, kinopinak, linahasnak is nevezhetik, ezek minimálisan eltérnek egymástól, de mindegyik rizsalapú. A lihinget széles körben értékesítik Sabahban, beleértve néhány nagyobb szállodát is.

Ezt a rizsbort gyakran használják a Malajziában igen kedvelt tésztaétel, a Tuaran mee-hez is, amit leggyakrabban friss tojásos tésztából és sertéshúsból készítenek. A rizsbort nem csak főételekhez, de fagylaltok készítéséhez is használják.

Toddy

A Maláj-félszigeten a toddy iváskultúrája egészen 1886-ra nyúlik vissza. A britek által munkavégzésre hozott tamil és keralan bevándorlók népszerűsítették, mivel az ital könnyen hozzáférhető és olcsó volt, valamint egyáltalán nem igényelt bonyolult feldolgozást.

A toddy édes, enyhén alkoholos lé, amelyet különféle pálmák, köztük kókuszpálmák virágából vonnak ki. A lét még a rügyhüvelyében csapolják le a fel nem bontott virágból, majd egy éjszakán át állni hagyják, és másnap már fogyasztható. 

Az íze enyhén édes, jellegzetes fehér színe van és úgy pezseg, mint a szóda. Az emberek tévesen úgy gondolják, hogy a toddy alkoholtartalma gyakorlatilag nulla, de ez nem így van, ugyanis 4% és 6% között mozog, attól függően, hogy csapolás után hány óra múlva fogyasztjuk. Minél később iszunk belőle, annál magasabb az alkoholtartalma. 48 órával a leszűrés után a legalkoholosabb, amikor körülbelül olyan erős, mint a Pale Ale. Ügyelnünk kell arra, hogy eltarthatósága mindössze 48 óra, utána már kellemetlen ízű lesz. A toddyt különösen nehéz kereskedelmi forgalomba hozni, mivel az ízprofil erjedés közben változik. Ennek ellenére Andrew Eddison, a Kuala Lumpur-i Bellamy Toddy Shop munkatársa kitalálta, hogy miként lehetne minél nagyobb városi tömeget bevonzani és megtartani. Mivel üzletük a városközpontban van, úgy döntöttek, hogy a friss, hagyományos toddy mellett toddy koktélokat is kínálnak, olyan ízekkel, mint az eper, a rózsa, a rózsaszín guava és a menta.

Az emberek általában szobahőmérsékleten vagy hűtve, vagy sörrel keverve isszák a toddyt. A különleges ízre vágyók frissen vágott csilit és hagymát is adnak hozzá. Bár a toddy egészségügyi előnyei még nem bizonyítottak, egyesek úgy vélik, hogy csökkenti a cukorbetegség kockázatát és megszünteti a gyomorégést.

Egy híres kókuszpálma ültetvény tulajdonosa Nava úr, aki 1974-ben örökölte meg a földet Keralában született édesanyjától, akit a környéken „Toddy királynőként” ismertek. Ma ő vezeti az ültetvényt a felesége által üzemeltetett étteremmel együtt. Összesen körülbelül 300 fájuk van, és mindegyik naponta akár 2 l toddyt is termel.

Samsu

Olcsó, bódító ital, amelyet a fiatalok széles körben fogyasztanak. A Penangi Consumers Association (CAP) felmérése kimutatta, hogy az egykor a birtokosok és a falusiak körében elterjedt ital mára a városiak körében is divatossá vált.

A samsu egy helyben desztillált erős szeszes ital, amelynek alkoholtartalma 37% és 70% közötti. Több mint 150 samsu márka érhető el a piacon. Ez a bódító ital az olcsó ára és a könnyű beszerezhetősége miatt nyerte el népszerűségét. Samsut vásárolni olyan egyszerű, mint édességeket a különféle üzletekben. Bárki, beleértve a gyerekeket is, gond nélkül megteheti. A fiatalok körében bevett gyakorlat, hogy a samsut kólával vagy szénsavas italokkal keverik, vagy jégkockákkal műanyag zacskókba töltik és szívószállal kortyolgatják.

Mivel ennek az olcsó italnak az alkoholtartalma riasztóan magas, így az ezzel összefüggő betegségek közé tartoznak a rákos megbetegedések, a májbetegségek, a májcirrózis és a szívbetegségek. Sok szegény ember egészségét teszi tönkre ez az olcsó, de nagyon ártalmas ital. A samsu gyártói számos félrevezető, egészségre vonatkozó állításhoz folyamodtak. Az egyik márka vérszegénységre, étvágytalanságra, emésztési zavarokra ajánlja, és megemlíti gyógyító tulajdonságait.

Likőrök

Arak

A kókuszpálma levének lepárlásával előállított alkoholos ital. Az arak putih, maláj nyelven a „fehér likőr”, a helyben előállított desztillált likőr (arack) általános elnevezése. Bár néha rosszul, fehérbornak fordítják, az ital általában sokkal erősebb, mint a bor (akár 60%-os) és nem szőlőből készül.

Viss

A Viss egy prémium kategóriás vodkalikőr, ami alapvetően krémes és frissítő. Sokféle ízben létezik, így ismert cseresznye, áfonya, maracuja, erdei bogyós gyümölcsök és durian ízesítésben egyaránt. A  nyolcvanas évek elején alapított, így több mint 30 éves múltra visszatekintő Winepak Corporation (M) Sdn Bhd az alkoholos és alkoholmentes italok gyártásának egyik vezető úttörőjének számít Malajziában. Alapítója, Yeo Eng Chian egyben a Malajziai Palackozó Szövetség, valamint a különböző kereskedelmi (Bor és Szeszes italok, Kínai Kamara) egyesületek elnöke. A Winepak Corporation a szolgáltatások széles skáláját kínálja a bevált nemzetközi márkák szerződéses gyártásától és palackozásától a saját márkás termékekig a helyi és nemzetközi piacokon egyaránt. A cég Malajzia egyik fő bor- és likőrszállítója. Az alkoholos italok előállítása széles skálán mozog, a tömény szeszes italoktól (pálinka, whisky, vodka, gin, rum, tequila) és likőröktől a borokig, a hagyományos gyógynövényes tonikoktól a rizsborig.

Whiskyk

Timah

Lehet, sokan nem is gondolnák, de Malajziában whiskyt is gyártanak, melyek közül a Timah számít a legismertebbnek és legnépszerűbbnek. A malajziai Ipoh városa leginkább az ónbányászatáról híres, de ez napjainkban kezd megváltozni ennek az alkoholos italnak köszönhetően. A Timah whisky 2020-ban a San Franciscó-i Szeszesitalok Világversenyén aranyérmet ért el. Az ital címkéjén a gyarmati múltra utalva egy híres brit felfedező és kalandor, Tristram Speedy szerepel, aki a 19. században jó pár évet élt Malajziában.

Eiling Lim

Ezt a whiskyt egy, a kínai kisebbséghez tartozó házaspár által alapított és napjainkban is üzemeltetett vállalkozása állítja elő. Malajzia első független palackozójának számító céget 2014-ben alapították. Whiskyjüket jó minőségű hordókban érlelik, és hűtés-szűrés és színezék nélkül készülnek. A cég egyik népszerű újdonságának számítanak az ún. kézműves ginek, amelyek csakis a legjobb alapanyagokból és tradicionális délkelet-ázsiai összetevőkből – például pandan, dzsekfrút és galangal – készülnek, amit azután Belgiumban desztillálnak. A cég által gyártott termékek harmadik nagy csoportját képviselik a vermutok, amiket a spanyolországi La Rioja-ban található Bodegas Martinez Lacuesta 100 éves pincészetének tölgyfahordójában érlelnek. A kiváló minőségű vermut sima és összetett aperitifet eredményez.

.

.

Durian Whisky 

2016-ban került Szingapúrban piacra. A duriánnak azt a fajtáját, amiből ez a whisky is készül, a Musang Kinget egyrészt nevezik a gyümölcsök királyának, másrészt a gyümölcsök bűzbombájának is. Még a többi durián fajtákhoz képest is sokkal erősebb illatú. A nagyfokú kénképződés okozza a délkelet-ázsiai gyümölcs legendásan émelyítő szagát, amelynek köszönhetően nem csak a tömegközlekedési eszközökről, liftekből, közösségi terekből van Szingapúrban kitiltva, hanem sok helyütt nyílt színen sem szabad fogyasztani. A whisky készítői a durián kéntartalmát fermentálással csökkentették, hogy az édes és a gyümölcsös aromák érvényesüljenek az italban, amelyek így egy lágy ízű alkoholos turmixhoz hasonlítanak leginkább. A malajziai Tropical Wine Sdn Bhd által gyártott termék nem felel meg a hagyományos whisky szabványnak, tulajdonképpen az édes likőrökhöz sorolható, mivel az alkoholtartalma csupán 18%-os.

Maláj koktélok

Jungle Bird

Ez egy tökéletes nyári koktél, amely Malajzia trópusi gyümölcseinek ízeit párosítja a klasszikus olasz ital, a Campari keserűségével. Az íze egy kicsit édes, kicsit fanyar, kicsit kesernyés. Alapvetően egy tökéletesen kiegyensúlyozott, harmonikus ital. Az amaro extra keserédes dimenziót és egyensúlyt ad az ital általában édes, trópusi gyümölcsösségének, a végén pedig egy lökést a gyógynövényes keserűségével. Ez az édes, gyümölcsös és keserű kombináció a Jungle Bird-et sok ember kedvencévé tette.

Ez a koktél 5 összetevőből áll: sötét rumot, Camparit, egyszerű nádcukor-szirupot, valamint friss ananász- és lime levet kombinál. A hagyományos változat általában sötét rummal készül. A hozzávalókat jéggel összerázzák, majd jéggel töltött pohárba szűrik, amit legtöbbször ananászszelettel és koktélcseresznyével díszítenek.

A Jungle Bird úgynevezett „tiki” stílusú koktélnak számít. Ezek általában rum alapúak, édesek, gyümölcsösek és frissítőek. A tiki koktélok még abból a kultúrából származnak, amikor az amerikai kalandor és világháborús veterán, Ernest Raymond Gantt megnyitotta az első bárját Don The Beachcomber néven 1933-ban Los Angelesben. A polinéz stílusú étterem trópusi gyümölcsökből készült koktélokat szolgált fel fából készült polinéz istenszobrokkal faragott poharakban. Máig őt tartják a tiki kultúra alapító atyjának. A tiki szó az ember szinonimája a polinéz mitológiában.

A Jungle Bird nevének eredete

Széles körben elterjedt az a vélemény, hogy a Jungle Bird-et 1978-ban alkották meg az egykori Kuala Lumpur Hilton malajziai Aviary Bar-ban (magyarul Madárbárban.) Más források azonban azt sugallják, hogy nagyobb valószínűséggel Jeffrey Ong italmenedzser fejlesztette ki 1973-ban, a szálloda megnyitásakor, amikor a koktélt jellemzően üdvözlőitalként szolgálták fel a vendégeknek, elegáns, barna és zöld porcelán szárú borospohárban, oldalán egy vésett madárral. A koktél nevét az Aviary Bar színes, egzotikus madárgyűjteményéről kapta, amelyeket a bár melletti medence melletti hálós madárházban tartottak. Mivel a bárt és a medencét csak egy üvegtábla választotta el, a vendégek ülve nézhették a madarakat, miközben a névadó koktéljukat kortyolgatták. A bár étlapjának rendszeres része volt egészen a szálloda 2013-as bezárásáig. A recept első írásos feljegyzése 1989-ben jelent meg John J. Poister The New American Bartender’s Guide című könyvében. Akkoriban nem volt nagy hatása, de amikor 2002-ben, a tiki koktélszakértője, Jeff „Beachbum” Berry Intoxica című könyvében szintén megjelent, ismét a tiki bárok és a koktélbárok itallapjainak fő eleme lett világszerte.

Gin Pahit

A név malájul „keserű gint” jelent. Ennek a koktélnak a fogyasztását Malajzia brit gyarmati korszakához kötik. 1930-as évektől számos könyvben megemlítik ezt az italt, többen leírták, hogy és milyen ginnel érdemes készíteni; A Raffles Hotel italért felelős szakembere szerint a recept 1½ uncia rózsaszín gin és ½ uncia Angostura Aromatic Bitters. Kiemeli, hogy azért érdemes rózsaszín ginnel készíteni, mert így kevésbé lesz keserű a koktélunk. David A. Embury 1948-ban megjelent könyvében, a The Fine Art of Mixing Drinks-ben, azt javasolja, hogy ezt az italt sárga ginnel és 3 csepp Angostura Aromatic Bitters-szel és 2 csepp abszinttal érdemes készíteni. A koktélt citromhéjjal díszíthetjük.

A Gin Pahit elkészítéséhez minden hozzávalót jéggel kell keverni, majd lehűtött koktélpohárba szűrni. Gyakran adnak hozzá cukorszirupot, bár ez nem kötelező, el is hagyható. 

William Somerset Maugham angol regényíró sok évet töltött Délkelet-Ázsiában, és utazásai során ismerte meg ezt az italt. Több írásában is hivatkozott rá, például a Borneón játszódó A sárga csíkban, vagy a P. & O. című novellájában, mikor Gallagher, egy ír származású úriember, aki 25 éve élt a Maláj Szövetségi Államokban, is ezt az italt rendeli meg. Valamint erre a koktélra hivatkozik az 1930-ban megjelent Az úriember a szalonban című útleírásának kezdőlapjain is. 

A szingapúri Raffles Long Bar már 1985-ben felvette a Gin Pahit koktéllapjára.

Brandy Air mata kucing

Ez egy finom, édes, népszerű szomjoltó ital Malajziában. Fő összetevője egy kicsi, kerek gyümölcsfajta, a mata kucing, azaz a macska szemének gyümölcse (Euphoria malaiense), amely ugyanabba a családba tartozik, mint a longán (Dimocarpus longan). A mata kucing szó szerint „macskaszemet” jelent. A kutatók azt állítják, hogy a gyümölcs segíthet a depresszió enyhítésében, megelőzheti a sejtkárosodást és öregedésgátló hatású. Ennek a gyógynövényitalnak egy másik kulcsfontosságú összetevője a szerzetesek körtéje (Siraitia grosvenorii), amely természetes édesítőszer, és széles körben használják a hagyományos kínai orvoslásban. Úgy tartják, hogy hűsítő tulajdonságokkal rendelkezik, kiválóan csillapítja a torokfájást és a köhögést, így egyfajta gyógyhatása is  van. Ennek az italnak az elkészítéséhez szükség van még cukorra, szárított longánra (egzotikus földicseresznye) és dinnyére. Hidegen és melegen is lehet fogyasztani, bár a forró trópusi időben a legtöbben szívesen választják a jeges változatot. Alkoholmentes és alkoholos változatban is lehet kérni, utóbbi esetben leggyakrabban brandyvel készítik. 

Malajziában a kínai negyedben terjedt el leginkább ez az ital, a Kuala Lumpur-i Petaling Streeten található egy bódé, ahol a helyiek szerint a legjobbat lehet belőle venni. Az üzlet forgalma mindig élénk, az ottani emberek megállás nélkül dolgoznak. Acélcsészékben szolgálták fel régebben, amelyeket gyorsan leöblítettek egy vödör vízben. Mára a dolgok korszerűbbé és eldobhatóbbá váltak. Ma műanyag poharakban szolgálják fel – ami jobb a higiénia szempontjából, de nem környezetbarát.

Cendol alapú koktél

A Cendol egy hűsítő jeges édesség, ami Délkelet-Ázsiában igen elterjedt a nyári hőségben. Hagyományosan kókusztejből, jégkásából, pálmacukorból (gula melakaból), illetve zöld zseléből áll. Ez a zselé rizslisztből és csavarpálma levélből készül, ez utóbbinak köszönheti az élénk zöld színét. A Cendolt, amiatt, hogy látszódjon a rétegzés, magas, áttetsző pohárban szolgálják fel. Legalulra kerül a gula melaka, majd a zöld zselé, ezt öntik fel kókusztejjel és legfelülre kerül a jégkása. Ezek a kihagyhatatlan hozzávalók, ezeken túl – egyéni ízlés szerint – bármi más is adható hozzá. Jellemzően Kahlúa kávélikőrt kevernek hozzá, amitől még krémesebb lesz az ital. Az így elkészített koktélt Kuala Lumpurnak nevezték el.

Bunga Raya

A nemzet virága előtt tisztelegnek ezzel a koktéllal – egy teával átitatott bourbon, hibiszkusz kivonattal. Malajzia függetlenségének, nemzeti napjának megünneplésére alkották meg ezt a koktélt, megteremtve ezzel egy új, érdekes irányt a koktélkultúrában. Az enyhén savanyú, bogyós ízű hibiszkuszt a gránátalma édes jegyei hangsúlyozzák, amit alkohollal keverve fogyasztanak.

Asam laksa

Az Asam laksa vitathatatlanul a legnépszerűbb maláj tésztaétel, savanyú és fűszeres hallevessel. Ennek ellenére a koktélváltozata nem rendelkezik hal ízzel. Fűszeres rumból, calamansi levéből (citrusfélékhez tartozó gyümölcs, kinézetre a lime-ra hasonlít), mentalevélből, ananászléből, bunga kantanból (gyömbérvirág), asam boiból (szárított szilva) és cukorszirupból készül. Kis porcelántálban szolgálják fel, ezzel is utalva az ihletet adó ételre.

Spirit of Borneo

Borneó szelleme a tuak rizsborra helyezi a hangsúlyt, amihez lime levet, bodzavirágot és tojásfehérjét adnak. A házi készítésű szirupok hozzáadásával – az egyedi ízhatás érdekében – egy sima, krémes, alkoholos koktél a végeredmény.

Kapitan Yap

Ennek a merész italnak az eredete az 1800-as évekre nyúlik vissza. A koktél maga dzsekfrúttal átitatott Jack Daniel’s Whiskey mézzel elkeverve, tetején habos tojásfehérje réteggel. Nevét Yap Ah Loy tiszteletére kapta, aki egy erős és ellentmondásos karakter volt, aki nagyban hozzájárult Kuala Lumpur növekedéséhez. Yap Ah Loy 1856-ban, 19 évesen érkezett a maláj Selangor államba. Első éveit bányászként és kiskereskedőként töltötte, de 1862-ben javult a sorsa, amikor barátja, Liu Ngim Kong Kuala kínai kapitánya, Yap pedig megbízható hadnagya lett. Liu 1869-es halála után Yap Ah Loy lett Kuala Lumpur harmadik kínai kapitánya, és hozzákezdett a város közigazgatásának kiépítéséhez és erős harcászati erőinek összeállításához.

Alkoholmentes italok Malajziában

Szerecsendió

A szerecsendióval kapcsolatban a legtöbb embernek nem jut eszébe, hogy bármilyen „ital” elkészítéséhez jó lenne, pedig fogyasztása számos egészségügyi előnyökkel is jár. Azt azonban figyelembe kell venni, hogy hetente kettőnél többször nem ajánlatos inni, mert az már káros is lehet a szervezetre Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy a bőrön át kipárologva elriasztja a szúnyogokat. A szerecsendiófákat a 18. század végén kezdték terjeszteni a britek Penangon, hogy ezzel is bővítsék a fűszerkereskedelmi üzletágat. Az ital elkészítéséhez felhasználandó leveleket a helyi penangi piacokon is árulják.

Teh tarik

Ez a tea Malajziában mintegy nemzeti italnak számít, amelyet rengeteg édesített sűrített tej összekeverésével készítenek. Évente körülbelül 7 millió kg teát állítanak elő Malajziában. A „tarik” valójában azt jelenti, hogy „húzva” öntik a teát egyik edényből a másikba. Fekete teából készül, cukrozott sűrített tejjel vagy párolt tejjel (a friss tej víztartalmának kb. 60%-a el van párologtatva, cukrozatlan) és esetleg cukorral, ha nem elég édes. Különlegessé az elkészítési módja teszi. Miután az összes hozzávalót összekeverték, a teát többször átöntik az egyik csészéből/kancsóból a másikba – magasról –, hogy hő szabaduljon fel és ihatóvá váljon, de ami a legfontosabb, hogy vastag, habos tetejű legyen. Ahogy a teát növekvő magassággal öntik, azt az illúziót kelti, mintha egy hosszú teafolyamot „húznának” a levegőben, innen kapta a nevét. Gyakorlatilag minden helyi ételt árusító étteremben megtalálható ez az ital, de az indiai muszlim éttermekben árulják a legfinomabbakat a malajziaiak szerint.

Cincau

A cincau vagy fűkocsonya (fű zselé) a menta családjába tartozó kínai mezona (Platostoma palustre – ismert szinonimája Mesona chinensis) nevű növényfajtából készült édes desszert. Ennek a növénynek a leveleit és szárát megszárítják, majd hagyják oxidálódni, hogy fekete színű legyen, majd kis mennyiségű keményítővel vagy rizsliszttel felforralják. Kihűlés után a folyadék zselészerű állagúra szilárdul meg. Enyhén kesernyés, gyógynövényes ízű, amit a cukros víz egyensúlyoz ki. Eredetileg Hongkongból, Tajvanról és Dél-Kínából származott – gyakran használják malajziai desszertek díszítésére vagy más italokhoz, például szójatejhez, jeges tarikhoz. Alternatív megoldásként önmagában is szokták tálalni némi cukorsziruppal, „jeges cincau” néven.

Milo

A Nestle terméke, egy csokoládéból és malátából készült ital, amely Ázsia, Dél-Amerika, Afrika és a csendes-óceáni térség számos országában jól ismert. Malajziában szeretik hideg tejjel inni, extra cukorral és sűrített tejjel, de van, hogy fagylaltra vagy gabonapehelyre szórják. Egy felmérés szerint napjainkban Malajziában a legnagyobb az egy főre jutó Milofogyasztás/év, és itt található a Nestlé csoport kulcsfontosságú gyártási központja, a világ legnagyobb Milogyártó üzeme.

Sirap bandung 

Ez egy rózsaszín színű ital. Maláj nyelvben a „sirap” a rózsaízű szirupra utal. A „bandung” szó itt „kevert”-t jelent, és ebben az esetben rózsaszirup és sűrített/párolt tej keverékéről van szó. Szokásos italnak számít maláj esküvőkön és fesztiválokon, de a legtöbb helyi étteremben is kapható. Leggyakrabban maláj kereskedőközpontokban vagy ételstandokban szolgálják fel. Malajzián kívül Szingapúrban és Bruneiben is kedvelik ezt az italt. 

Sirap Selasih 

Ezt a rózsaszirupot (ami vagy készen érkezik, vagy rózsaesszencia, cukorszirup, főtt pandan levelek és ételfesték összekeverésével készül) jégkockával, bazsalikommaggal megszórva fogyaszthatjuk. Ennek az italnak nemcsak édes íze van, hanem édes illata is – olyan, mint egy rózsakert. A bazsalikom nem járul hozzá az ízhez, csak a textúráért van.

Árpalé 

A Malajziában ismert árpalé édes (mert cukorszirupot adnak hozzá), ugyanakkor enyhén sűrű, és lágy árpagyöngy jár hozzá. Nagyon szeretik az olyan italokat a malájok, amelyeket egyszerre ihatnak és ehetnek. Az árpalé melegen vagy hidegen, natur vagy lime-mal tálalható. Az árpalé rendszeres fogyasztása elősegítheti a fogyást, valamint csökkentheti a koleszterin- és vércukorszintet.

Fehér kávé

Ez az ital Kuala Lumpurtól 200 km-re északra fekvő városból, Ipohból származik, mely ónbányájáról, whiskyjéről és fehér kávéja miatt népszerű. A „fehér” szó itt azt jelenti, hogy hamisítatlan vagy tiszta. Ez a főzési folyamatra vonatkozik, amelyben a kávébabot minden hozzáadott anyag vagy összetevő nélkül főzik le. Míg a többi kávéfajtát általában cukorral, margarinnal és búzával pörkölik, addig a fehér kávét csak margarinnal, cukor nélkül, ami világosabb színt ad a kávénak.

Vízigesztenye 

Ez az ital nyers kínai vízigesztenyéből készül, ami valójában egy zöldség, melynek kívül barna héja van, belül pedig fehér. A vízigesztenye nagyon népszerű alapanyag a kínai konyhában. Alacsony zsír-, magas káliumtartalma és gluténmentes tulajdonságai miatt köztudottan nagyon egészséges. Az ital maga világosbarna színű és enyhén édes. Malajziában vízigesztenyelevet túlnyomórészt kínaiak árusítanak.

Licsilé 

Nagyon frissítő és könnyű. A licsi (Litchi chinensis) egy trópusi gyümölcs, ami Kínából és Délkelet-Ázsiából származik, és egy családba sorolják a longánnal, melyhez nagyon hasonlít az alakja, csak a héj burka nem sima, hanem bibircsókos. A gyümölcsöket hozzáadják az italhoz, amik az aljára süllyednek, és ivás után a gyümölcsöt is el lehet fogyasztani.

Ambarella 

Az ambarella (Spondias dulcis) egy trópusi gyümölcs, amely Délkelet-Ázsiában őshonos. Penangban a malájok körében ambra vagy buah kedondong néven ismert. A gyümölcs ovális alakú, körülbelül akkora, mint egy citrom. Zöld színű és kemény tapintású. A gyümölcsből kinyert levet a helyiek torokfertőzés és köhögés kezelésére használják. Létezik a savanyú szilvalével kevert ambarella, ami citrus ízű, nem túl édes, jéggel keverve pedig nagyon frissítő italnak számít.

Longan juice

A longán (Dimocarpus longan) gyümölcséből készül, ami könnyen beszerezhető, mivel az utcákon mindenhol árulják az árusok. Jól hámozható, olcsó gyümölcsnek számít. Fekete vagy fehér longánlé formájában is kapható. A fekete longán a megszárított gyümölcsből készül, amely sötétbarna vagy majdnem fekete színű, míg a fehér a friss, lédús gyümölcshúsból készül. A fekete longánlé intenzívebb ízű és kevésbé frissítő, mint a fehér longánlé.