Street Art KL

Street Art KL

A graffitiknek, falfirkáknak általában sehol nem szoktak örülni az emberek, pláne, ha azok több száz, több ezer éves műemlékeket csúfítanak el. Persze akkor sem áldásos egy ilyen alkotás, ha az egy egyszerű, de rendben tartott épületre kerül. Egyetlen esetben megengedett, sőt hasznos az ilyen, ha egyébként omladozó, kopár házfalakat, pusztuló városrészeket rejt el. Ezt, úgy tűnik, Kuala Lumpurban is hasonlóképpen vélik; a városban rengeteg helyen feltűnnek az ismert, vagy ismeretlen, de tehetséges street art művészek által színesre pingált homlokzatok. Fantáziarajzok, ismert filmekből vett jelenetek, életképek… és hogy melyek ezek az utcák, ahol megtaláljuk ezeket a remek alkotásokat? A leghíresebbek egyike a szivárvány minden színében pompázó Jalan Alor, az őserdőre hajazó Changkat, a kínai tematikájú Kwai Chai Hong, vagy a képregényszerű Jalan Telawi.

A street food kínálatáról és éjszakai életéről is nevezetes Jalan Alor és a hozzá közeli Changkat házfalai leginkább úgy festenek, mintha egy XX. századi freskóval lennének díszítve.

 

Nyulak, pillangók, madarak, bogarak, erdőrészletek, buborékokat, pontosabban faleveleket fújó kisfiú, a sárgából a narancson át a zöldbe váltó homlokzatok a mindennapi élet szépségeire emlékeztetik az embert. És az utcai művészet nem ér véget a falakon; itt még a járófelület is a street artot szolgálja. A lépcsőzetes, a kék árnyalataira festett járda 3D-s hatást kelt, mintha csak egy folyócska csörgedezne a lábunk alatt. Az ’Elveszett folyó’ egykor valóban a Changkat-on keresztül folyt végig, de az urbanizáció térhódításának köszönhetően mára átvették helyét a lakóépületek.

 

A színes, kínai lámpákkal teleaggatott, vörös fahíddal, és a ’60-as évek stílusában megfestett, kínai tematikájú életképekkel díszített Kwai Chai Hong olyan érzést ébreszt a látogatóban, mintha a lakótér az utcán folytatódna. A falfestmények szereplői között felfedezhetjük Stephen Chow paródiájának, a Pofonok földjének (Kung Fu Hustle, 2004.) kínai háziasszonyát: hajcsavarókkal a hajában, miközben a cigaretta lazán lóg a szája szegletében. A Kwai Chai Hong az est leszállta után talán még izgalmasabb látványt nyújt a színes lámpák fényében, feltétlenül megér egy sétát ilyenkor is. A tematika persze nem véletlen: a Pasar Seni MRT állomástól nem messze található városrész egykor itt letelepülő kínai bevándorlóknak nyújtott otthont, mára azonban elhagyatottá vált.

 

A Kenji Chai és barátai által készített, dühös malacokat ábrázoló klasszikus graffiti KL egyik legmenőbb helyén, Bangsarban található (Jalan Telawi). Ez a rész hangulatos kávézóiról és éttermeiről ismert, melyek hátterét hasonló street art munkák díszítik. A Chai nevéhez fűződő graffiti címe Pork Party Production, melyet a disznó évében, a kínai újévre készített, és amelyen plasztikusan ábrázolja a disznóhús feldolgozás folyamatát. Malajzia legmagasabb falfestménye egy 25 emeletes toronyház, a Red by Sirocco oldalán látható (a mű a maláj Rekordok Könyvébe is bekerült), alkotója pedig az előbb említett street art zseni, Kenji Chai. A hatalmas mű, melynek címe Courage to Dream, Malajzia sokszínű kultúráját szimbolizálja. Az egyik legszembetűnőbb eleme az egzotikus növény- és állatvilággal körbevett dayak nő képe.

 

További híres alkotások a neves litván street art művészhez, Ernest Zacharevich-hez köthető Bas Sekolah a Jalan Sultanon, mely egy iskolabuszt jelenít meg, körülötte gyerekekkel, illetve a Sampan Boy a Jalan Gereján, mely egy jellegzetes csónakban (sampan) ülő kisfiút ábrázol, a háttérben pedig egy kampung ház látható, ablakában egy asszonnyal. A jelenleg is Malajziában élő művésznek további ismert alkotásai Penang szigetén láthatók. Az egyik legszebb és legrészletesebben kidolgozott műalkotás a Jalan Panggungon található Aranyműves (Goldsmith), mely az egyébként szintén Penangon működő orosz Julia Volchkova munkája. Az idős mestert ábrázoló hatalmas festmény barna, szürke és fehér színei, ahogy a formák belevesznek az épület eredeti falfestésének alapszínébe, egészen rusztikus hatást kölcsönöznek az alkotásnak.