Al Hana Langkawi

Al Hana Langkawi

Leginkább az Aladdin című animációs filmben tudnánk olyan épületeket, különösképpen mecsetet elképzelni, mint Langkawi első számú és legnagyobb mecsetje, a fővárosban, Kuah-ban található Masjid Al Hana.

Az 1959-ben épült, s Tunku Abdul Rahman, Malajzia legelső miniszterelnöke által átadott mecset bár építészetileg nem annyira látványos, mint az ország más mecsetjei, ennek ellenére kellemes rápillantani. A hatalmas arany hagymakupola, mely a központi imacsarnokot borítja, már messziről feltűnik a láthatáron. A fő kupolát emellett még néhány kisebb arany színű kupola és vörösre festett minaret is körbeveszi. Az épület megjelenésében – mint sok más maláj mecset esetében is – keverednek a stílusok: a mór és a mogul mellett fellelhetők benne az üzbég és maláj formajegyek is. A központi csarnok (musalla, azaz az ima helye) falát Koránból vett versekkel, illetve néhány szemet gyönyörködtető faragvánnyal díszítették, ahogy magát a minbart is (ez utóbbi a mecsetekben látható szószék, ahonnan az imám a prédikációt tartja). A Kába irányát (az iszlám legszentebb helye, mely a mekkai nagymecsetben található) jelző mihrab fülke is szépen díszített. Az imaterem sarkában a női hívek számára egy függönyökkel elkerített részt tartanak fenn, jóllehet a nők általában otthon imádkoznak.

A mecset ajtói és ablakai szintén tetszetős – Malajziában oly megszokott – faragásokkal vannak díszítve, melyeket színes, iszlám virágmotívumokat ábrázoló üvegmozaikkal kombinálnak. Az iszlámban tilos az emberábrázolás, ezért valamennyi mecsetben művészi szintre fejlesztett mintákat láthatunk: absztrakt növényi motívumokkal, indákkal, arabeszkekkel, szamárhátívekkel díszítenek, melyek valóban lenyűgözőek. Itt nincsenek egyértelmű képi megjelenítések, csupán stilizált formák. Ugyanakkor például az ablakok, sőt a kerítés formája is követi a mecset hagymakupoláinak körvonalát. A mecsetek udvarán általában kutakat is találunk, melyek a vallásban oly fontos rituális tisztálkodást szolgálják. Itt a hívek meg tudják mosni a kezüket, a szájukat, a karjukat, a lábukat, az arcukat, a fejüket, a nyakukat, az orrukat és a fülüket. Sok régi mecset esetében e kutak vizéhez legendák is kapcsolódnak, hogy vizük gyógyhatású, de a langkawi Al Hana mecset esetében pusztán tisztálkodásra szolgál.

A vörös és pasztell színekben pompázó, a mór, a mogul, az üzbég és a maláj iszlám építészet elemeit felvonultató, s mindezt XX. századi technikával ötvöző épület ennek ellenére nem holmi díszletként, hanem a sziget legnagyobb és a helyiek körében legkedveltebb működő mecsetjeként ismert.

A muszlim imaház a festői Lagenda Langkawi Dalam Tamantól nyugatra, a vízpart közelében magasodik, falai mentén látványos kókuszpálmák sorakoznak, üde zöld színt csempészve az összhatásba. A mecset mellett egy iszlám fiúiskola is található.

Bár az Al Hana mecset nem muszlimok számára is látogatható, egy vizit során mindenképpen figyeljünk oda a megfelelő öltözékre (nők számára csuklótól bokáig fedett öltözék kendővel), és belépés során a cipőket le kell venni. Odabent az illendő viselkedés is elvárt, amivel nem zavarjuk azokat, akik éppen imádkoznak. Mivel a péntek az iszlám legfontosabb napja, ilyenkor rengeteg hívő érkezik a mecsetekbe, célszerű nem ezt a napot választani az épület meglátogatására. A Masjid Al Hana állandó nyitva tartással várja az érdeklődőket, a belépés ingyenes.