A Malaqa Ház, Melaka

A Malaqa Ház, Melaka

Szálloda kategóriában már létezik a boutique hotel megnevezés, de múzeumban még nem hallottam ilyesmiről. Viszont a melakai Malaqa Házra nyugodtan rá lehetne ragasztani ezt a címkét, mert sok tekintetben beleillik a meghatározásba: a tulajdonos szívélyes, közvetlen kapcsolata a látogatókkal, jól megközelíthető helyen található, jellegzetes tematika, egyedi stílus, és ha valamelyik berendezési tárgy, vagy díszítő elem megtetszik, meg is lehet vásárolni.

Persze nagy a verseny Melakában, már ami a peranakán életmódot, építészetet, kultúrát bemutató épületeket, múzeumokat illeti, így aztán szemfülesnek kell lenni, és valami mást kell nyújtani, mint amit a többség kínál. Nem elég csak a szépen felújított épület, az elegáns, kifinomult eredeti bútorzat, ha azt a szomszéd is tudja. Mert hát a Jonker Streeten nem is egy peranakán ház található, melyek tulajdonosai úgy döntöttek, hogy múzeummá alakítják őseik házait. Erre pedig a legjobb példa a Malaqa Ház és a tőle alig több, mint 50 méterre (1 perc sétára) található Baba Nyonya Örökségi Múzeum. Persze kérdezhetnénk, hol máshol legyenek, mint a Jonker Streeten, mely a melakai Kínai negyed fő ütőere?

A gyönyörűen felújított, háború előtt épült kínai üzletház, mely ma Malaqa Ház néven látogatható, amellett, hogy magas szinten mutatja be a szorosban született kínaiak, vagyis a peranakánok, más néven baba-nyonyák kultúráját és mindennapjait, egyfajta régiségüzletként is működik, hiszen – ha nem is mindent – de sok kisebb-nagyobb, egyedi tárgyat kínálnak eladásra, pénztárcától függetlenül. Ez pedig a Baba Nyonya Örökségi Múzeumra például nem jellemző. A Malaqa Ház másik nagy érdeme, hogy szemléletesen, angol nyelvű információs táblákon mutatja be azokat a technikai részleteket, megoldásokat is, amelyek esetleg egy „szimpla”, muzeális gyűjtemény esetében nem feltétlenül láthatók. Ilyen például az az információs tábla, melyen a tradicionális, hosszú peranakán házak építészeti szerkezetét mutatják be, melyből az is kiderül, hogy miként tudtak ezek a házak hűvösek, szellősek maradni? A titok pedig a fényaknákban rejlett, egyfajta felül nyitott belső udvarokban, melyek amellett, hogy dekoratívak és természetes fényhez juttatják a belső tereket, a levegőt is keringetik. 

Persze ettől még a Malaqa Ház tökéletes program lehet azok számára is, akiket egész egyszerűen annyira rabul ejt a peranakán kínaiak gazdag kultúrája, hogy nem elégszenek meg egyetlen ilyen tematikájú múzeummal, hanem minden fellelhető gyűjteményt végig szeretnének járni. Mert valóban elképesztő látvány az aprólékos munkával áttört, filigrán díszítésű fa rácsozat, a bájos, régi csempék és járólapok, jellegzetes fa nyílászárók, a felbecsülhetetlen értékű régi bútorzat, az antik fotográfiák, melyek régmúlt idők hangulatát sugallják, a növényekkel beültetett belső udvarok harmonikus hangulata, amelyekből az ember örömmel megcsodál többet is. Még az sem zavaró, hogy itt-ott mállik a vakolat, a csempék repedtek, kopottak, hogy olyan illat van bent, mint egy antikváriumban. De ez a hely sajátos varázsa. Mindezt kiegészíti az intézmény tulajdonosának kimerítő magyarázata is, aki elmeséli, hogy miért épültek ezek a házak hosszúra és keskenyre, mire szolgált a sok szoba, és milyen volt az élet ezekben a régi baba nyonya üzletházakban, ahol egykor a jómódú, szorosban született kínaiak éltek. Az épület hátsó traktusában a korabeli cselédszobákat, a toaletteket és az istállókat is megnézhetjük.

 

A Malaqa Ház tökéletes egyvelege egy múzeumnak, egy régiségboltnak, egy művészeti galériának, és egy tematikus kávézónak. Ami pedig a legjobb az egészben, a belépés ingyenes! A Malaqa Ház naponta 10-18 óra között tart nyitva.