70 ÉRDEKES TÉNY MALAJZIÁRÓL

70 ÉRDEKES TÉNY MALAJZIÁRÓL

  1. Aurea Chersonesus vagy Golden Chersones, azaz Arany Félsziget. A görög–római geográfus (író, matematikus és csillagász) Ptolemaiosz nevezte el így i. sz. 150-ben Geográfia című könyvében. Malajzia ennek ellenére nem az aranyról, hanem az ónkitermelésről híres, ami a világon az előkelő 2. helyre rangsorolja.

 

  1. Maga a szó és név Malajzia, a Melayu vagy Malay szavakból ered, ami a szumátriai Melayu folyó nevére utalhat (malájul Sungai Melayu). A folyó neve tamil eredetű, ami magyarul dombot jelent.

 

  1. Malajzia az egyetlen ország, melynek területe Ázsia szárazföldi részére és azon szigetekre is átnyúlik, melyek Ázsia és Óceánia között vannak.

 

  1. Borneó a világ 3. legnagyobb szigete Grönland és Új-Guinea után. Három ország osztozik a szigeten: a Brunei Szultánság, Indonézia és Malajzia.

 

  1. Malajzia Kuala Kangstar kerülete az otthona annak az utolsó, még életben maradt gumifának, amit eredetileg az angol botanikus, természettudós H. N. Ridley vitt az országba az angliai Kew Gardensből.
  1. A helyi időt eddig összesen nyolc alkalommal módosították. Az utolsó módosítás 1982. január 1-jén történt, amikor az akkori miniszterelnök, Mahathir bin Mohamad (dr. M) elhatározta, hogy az egész ország kövesse a Sabahban és Sarawakban érvényben lévő időt. Azelőtt mindkét említett szigeten 30 perccel előrébb állították az órát Malajziához képest.

 

  1. Malajzia autópályáinak hossza összesen 65 877 km (40 934 mérföld), ami több mint a Föld kerülete, ami csupán 40 075km (24 901 mérföld).

 

  1. A világ legnagyobb körforgalma is itt, egészen pontosan Putrajaya városban található, melynek átmérője 3,5 km (2,2 mérföld).

 

  1. A Tongkat Ali vagy más néven maláj ginzeng egy nagyon lassan növő növény, melynek vastag, egyenes, mélyre növő gyökereiből készült kivonatról a tudósok bebizonyították, hogy növeli az endogén tesztoszteron hatását, és egyéb pozitív hatása is van a szervezetre. Gyakran használják energiaitalokban, amibe még kávét és ginzenget is kevernek.

 

  1. A legnagyobb növényi levelet, az Alocasia macrorrhiza nevű örökzöld évelőét, Malajzia Sabah tartományában találták 1966-ban, ami 3,02 m hosszú és 6,3 m széles volt.
  1. Japán 1941. december 6-án lerohanta Malajziát, ugyanazon a napon, amikor Pearl Harbourt bombázták. A japánok Khota Baruban értek földet, és útközben ellopták a városokból az összes biciklit Szingapúr felé, ami 45 napig tartott.

 

  1. A 19. századig a Maláj-félsziget szultánjai a kivégzéseket az ún. kris-szel, azaz a kétélű maláj tőrrel végeztették. A kivégző az elítélt mögött állt, akinek a vállára egy fehér vattadarabot tett, hogy megállítsa a vérzést. A hóhér merőlegesen vezette be a tőrt a kulcscsont mellett egészen az elítélt szívéig. A halál azonnali és elkerülhetetlen volt, a vattát pedig addig tartották a sebben, amíg a tőrt kihúzták az áldozatból.

 

  1. Perak Man a legrégebbi – becslések szerint 11 000 éves – és az egyetlen teljesen épségben maradt csontváz, amit 1991-ben találtak a Maláj-félszigeten.

 

  1. Az ország hivatalos pénzneme a ringgit, mely malájul recést, egyenetlent jelent, ami a régióban anno forgalomban volt spanyol, recés szélű ezüst dollárra utal.

 

  1. A 17 éves Kok Shoo Yin 1957. november 17-én vette át hivatalos állampolgársági dokumentumát, és ezzel ő lett az első hivatalos maláj állampolgár.
  1. Malajzia Sarawak tartományában, az Iban közösségekben mai napig ulatnak, azaz kukacnak hívják az anyaméhben fejlődő magzatot, illetve gyermeket, nemtől függetlenül. Miután a gyermek világra jött, egy már elhunyt hozzátartozóról kell mindenképpen elnevezni, mert a hiedelem szerint, ha még élőről nevezik le, lehet, hogy a gyermek rövid életű lesz. Miután a szülők kiválasztották a lehetséges neveket, papírcetlikre felírják azokat, majd rizsgolyókba beleteszik, amiket elé raknak egy harci kakasnak (manok twaii), és amelyik rizsgolyót elsőnek kiválasztja, a benne szereplő nevet fogja kapni a gyermek.

 

  1. Az egyik őshonos gyümölcse Malajziának a citrusfélékhez tartozó pomelo (Citrus maxima), ami a világ legnagyobb gyümölcse. Mérete elérheti akár egy focilabda nagyságát, súlya pedig a 3 kg-ot.

 

  1. Malajziában több mint 1000-féle olyan növény található, amit a mai napig gyógyászati célokra használnak. Gyógyítanak velük fejfájást, maláriát és kolerát is. Sarawak tartományban terem a Calophyum lanigerum nevű növény, ami kutatások szerint gyógyíthatja a HIV és AIDS betegségben szenvedőket is.

 

  1. Kuala Lumpurban egyik évben 200 esős napot regisztráltak, de a listát Sarawak tartomány vezeti az eddig megdönthetetlen 253 esős nappal.

 

  1. 1997 augusztusában a maláj zászlót 10 430 flopy lemezből rakták ki.
  1. A botozás a mai napig szokványos büntetési mód az országban. A maximum ütési szám 24. Nőket és 10 év alatti gyereket, illetve 50 év feletti férfiakat tilos botozni.

 

  1. A Petronas-ikertorony volt a világ legmagasabb épülete 1998–2003 között. A még mindig a ikertoronyként emlegetett épületeket egy híd köti össze a 41. és a 42. emelet között, mely 170 m magasan van a földtől.

 

  1. A maláj tollaslabda-bajnok Sidek testvérpár különleges adogatási módszeréről származik a Sidek szerva kifejezés, amit később a Nemzetközi Tollaslabda Szövetség betiltott, mivel teljesen kiszámíthatatlan és félrevezető volt az ellenfélre nézve.

 

  1. Malajzia nemzeti étele a Nasi Lemak, egy illatos rizs étel, amit kókusztejben főznek meg, és nagyon gyakran banánlevélbe tekerve szolgálnak fel reggelire.

 

  1. Vörös Naplemente – A kommunisták által vezetett 12 évig tartó gerillaharc a thai, a brit és a nemzetközösségi csapatok együttműködésének köszönhetően 1960-ban véget ért, ezzel Malajzia az egyetlen ország, ahol a kommunizmus elleni harcot megnyerték.
  1. Egy 2010-ben végzett felmérés szerint Malajziában van a legtöbb Facebook barátja a lakosoknak, átlagosan 233 ismerőse van egy embernek. Japánban ezzel szemben átlagosan csak 29 ismerőse van egy átlagos közösségi hálót használó embernek.

 

  1. A Petronas az egyetlen maláj cég a Fortune Global 500-as listáján, és a világ egyik olyan vezető vállalata, mely a maláj állam jövedelmének egyharmadát öleli fel (2011-es adatok szerint).

 

  1. A világ legnagyobb barlangrendszere, a Deer Cave vagy Őzbarlang is itt található, egészen pontosan Sarawak megyében, a Gunung Mulu Nemzeti Park területén. A barlangrendszer olyan hatalmas, hogy 5 sor Boeing 747-es repülőgép elférne benne egymás után állítva (1,6 km hosszú).

 

  1. A Maláj-félszigeten található Kedah Szultánság a legrégebbi a világon, i. sz. 1136-ban alapították.

 

  1. Néhány épületnek Malajziában nincs 4. emelete. Helyette a 3A jelzést használják, mivel a négyes szó hangzása nagyon hasonlít a kínai halál szóhoz, így inkább elkerülik.
  1. A világban egyedülállóan, Malajziában 9 különböző királyi család él, akik a trónöröklésben érdekeltek. Az 5 évre megválasztott maláj király, a Yang di-Pertuan Agong, ezekből a családokból kerül ki a választások során.

 

  1. Bario, a Saravak megyében található kis település az egyik legelszigeteltebb terület Malajziában. Az úthálózat teljes hiánya miatt mindent repülővel szállítanak a föld eme elszigetelt vidékére.

 

  1. A mindössze 11 hektárnyi területű Bukit Nanas, Kuala Lumpur szívében, az egyik legkisebb és egyben a legrégebbi esőerdő és természetvédelmi terület az országban.

 

  1. Malajziában egy bypass szívműtét 9000 USD-ba kerül, míg az Egyesült Államokban ez akár 130 000 USD is lehet.

 

  1. Malajzia Kinabalu Nemzeti Parkjában található egy különleges növény, melynek csak a virága látszik ki a földből, a Rafflesia arnoldii. A Föld legnagyobb virága 1m-re is megnőhet, súlya pedig elérheti a 6,8 kg-ot.
  1. A Taman Negara Nemzeti Park területén található az egyik legrégebbi esőerdő a Földön, 130 000 éves, régebbi, mint az Amazonas- vagy a Kongó-medence esőerdői. Több mint 10 000-féle növénynek, 100-féle pillangónak, 140-féle állatnak, 350-féle madárnak, 100 fajta kígyónak és 150 000 fajta rovarnak ad otthont.

 

  1. A WTO (World Tourism Organization) szerint az utóbbi időben Malajzia a világ 9. leglátogatottabb országa lett, 2009-ben 23,6 millió turista választotta úti célnak.

 

  1. Malajzia az előkelő 3. helyet szerzi meg minden évben a világ természetes alapanyagából, a gumifából származó gumitermelésben. 2011-ben az ország 996 673 m3 gumit termelt. Szintén híres arról, hogy itt gyártják a világon a legtöbb gumikesztyűt.

 

  1. A világ legmagasabb trópusi fája, a tualang is itt nő. Törzsének körfogata a 3 m-t is elérheti, és akár 80 m magasra is megnőhet.

 

  1. Az orangután, vagy ahogy a malájok hívják, „az erdő embere”, szintén megtalálható az országban, de csak Borneó szigetén.
  1. A Hari Raya Pausa, a böjt megtörésének ideje, ami a ramadán végének megünneplése, igen fontos momentum az ország és muszlim lakosai életében. (2020-ban ez május 24-én volt.) A maláj muszlim gyerekek ilyenkor bocsánatot kérnek szüleiktől, az ellenük elkövetett bűnök, vagy a rossz viselkedésük miatt, majd kezet csókolnak nekik.

 

  1. A várandós nők, a hagyomány szerint, nem ölhetnek állatot, nem kötözhetnek meg semmit és senkit, valamint nem darálhatnak semmilyen ételt, mivel ezek születési anyajegyeket és esetleg súlyos testi nyomokat okozhatnak a születendő gyermeken. Vizet sem vihetnek a hátukon és nem nézhetnek semmire ami csúnya, vagy félelmet keltő, mivel ez is negatívan befolyásolhatja a születendő gyermek sorsát.

 

  1. A maláj menyasszonyok jobb kezük negyedik ujján viselik a jegygyűrűjüket, amit a vőlegény helyett annak egyik idős női rokona húz fel az ujjukra.

 

  1. A Malajziában élő kínaiak gyakran használják a kínai naptárt, és a szerint mérik az évet és az időt. Az Újholdat gyertya-, pontosabban illatos füstölők gyújtásával ünneplik. Hamis, papírból készült pénzkötegeket is el szoktak égetni nagy fém tálakban, egyfajta áldozatként. Régen, nagy pénzeket adományoztak és égettek el, egyfajta megváltásként, hogy haláluk után ne hagyjanak maguk után adósságot.

 

  1. A bomoh egy sámán, akinek gyógyító ereje van és ismeri a gyógynövényeket, amelyekkel gyógyítja az embereket. Nagyos sok sportcsapat alkalmaz sámánokat, akik a mérkőzéseik előtt mágiát alkalmazva segíthetik őket a végső győzelemhez. A bomoh szent füstöt fúj a csapatra, vagy a cipőjükre, esetleg amulettet, szerencsét hozó tárgyat adományoz nekik. Néha, a focipályán is elrejt szerencsét hozó amulettet a kapunál, így segítve a kiválasztott csapatot a győzelemhez.
  1. Temetéseken nagyon figyelnek a koporsóra, mielőtt elföldelnék, mivel egy régi hiedelem szerint, ha egy macska átugrik a koporsón, az elhunyt testében lakozó lélek vámpírként fog visszatérni. Az országban élő kínaiak gyakran látogatják a sírt, mivel hisznek abban, hogy a halott rokonuk megsugallja nekik a nyertes lottószámokat.

 

  1. Malajzia hivatalos vallása az iszlám, melyet főként a malájok gyakorolják. Akik nem malájok azok főként buddhisták, hinduk, keresztények, taoisták vagy nem vallásos.

 

  1. Malajzia hivatalos nyelve a maláj (malájul Bahasa Melayu). Valószínűleg iszlám misszionáriusok hozták magukkal annak idején ezt az arab nyelvet és írásmódot, amihez hasonlítható a maláj nyelv és írás. Ezt az írásformát jawinak hívják, ritkán vallási szövegek írására, vagy nagyon hivatalos szövegek kiadására használják. A mai latin betűs maláj nyelv a jawinak a fonetikus leirata.

 

  1. Az egyik legilletlenebb szokás a maláj emberek szerint, ha mutatóujjal mutatunk valakire, vagy valamire. Ha mindenképpen meg szeretnénk mutatni valamit, akkor azt szigorúan behajlított ujjunkkal megtehetjük, de nyugodtan használhatjuk az öklünket is mutogatásra.

 

  1. A maláj szórakozás tradicionális formája a pantun, amikor férfiak vicces, 4 soros kis verseket költenek és azzal próbálják meghódítani szívük választottját. A nők általában csípősen válaszolnak rá. Ekkor egy másik férfi szólal fel, amire egy másik nő válaszol csípősen. Ez az ide-oda menő szócsata hajnalig szokott tartani, és általában nem csak fiatalok, de az idősebb generáció tagjai is beszállnak a mókába.
  1. Malajzia történelme a Sejarah Melayu-ban van leírva, ami Nagy Sándor, a hódítóval kezdődik, mivel őt tartják a malájok ősének.

 

  1. A több mint 500 éves maláj csapatjáték a sepak takraw (jelentése – rúgd a rattant) Thaiföldről származik. A játék hasonlít a röplabdához. Kettő vagy több játékos rúgja, fejeli vagy vállal üti a belül üreges, 1984-től műanyagból készült labdát egymásnak. A lényeg, hogy a játékosok nem használhatják a kezüket, és itt is az a cél, hogy a labda minél hosszabb ideig a levegőben maradjon. A szabályok meghatározása és leírása után ez a játék 1965-ben hivatalosan is bekerült a délkelet-ázsiai játékok közé.

 

  1. A maláj és egyéb bennszülöttek (pl. az indiai muszlimok) magukat bumiputrának, a „föld gyermekének” tekintik, míg azok a malájok, akik Kínából származnak az úgynevezett nem bumiputrák.

 

  1. A Thaipusam fesztivál alatt néhány elszánt önkéntes miután transzba esnek, piercinget tesznek saját állukba vagy szájukba. A fájdalmas tett közben állítólag annyira transzba esnek, hogy nem éreznek semmilyen fájdalmat, és néha egy csepp vér sem folyik!

 

  1. A legnagyobb rovartojás a majd 36 cm hosszú maláj botsáskától származik, melynek tojása 1,3 cm is lehet, nagyobb mint egy földimogyoró szem.
  1. A halpedikűr is Malajziából származik, ami egy újfajta érzést és szemléletet hozott be sok ember életébe. Az ügyfél beteszi lábát egy nagy akváriumba, ahol sok apró doktorhal (Cyprion macrostomus) halak úszkálnak, amik szó szerint leeszik az elhalt bőrsejteket, a kellemetlen bőrkeményedéseket a lábakról.

 

  1. Malajzia az otthona a világ legnagyobb királykobra szaporulatának. Hosszúságuk elérheti akár az 5,7 m-t. A Föld leghosszabb királykobrája a londoni állatkertben élt, 18,8 m hosszúra nőtt, és a II. világháború kitörésekor pusztult el.

 

  1. A Sabah vidéken található Gomantong-barlangokban élő fecskefélék saját nyálukból építik a fészkeiket, amikből készítik azután a híres fecskefészeklevest. Amikor a forró alaplébe teszik a fészket a fecskék köpete zselatinossá válik és a leves besűrűsödik tőle. Fekete és fehér fészekleves is létezik, a fehér sokkal drágább, mivel a fehér fészek csak köpetből készül. Egy kg fehér fecskeköpet elérheti a 4000 USD-t is.

 

  1. Az angol ketchup szó állítólag a Hokkien kê-tsiap szóból származik, ami egy fermentált szószt jelent, amit a kínai kereskedők hozta annak idején Melaka városába, ahol az első európaiak találkoztak vele és megízlelték.

 

  1. A maláj laksa (csúszós) szó állítólag perzsa eredetű, és az ázsiai tésztát, a noodle-t jelenti. Angol tudósok meggyőződése, hogy a tésztát vagy arab kereskedők, vagy az Indiából származó muszlimok vitték Malajziába a 13. század környékén.
  1. Van egy érdekes dióféle, a bételdió, ami a bételpálma termése. Afrodiziákumként fogyasztják, enyhén kábító hatása is van. Élvezeti szerként is használják, frissíti a leheletet, relaxál és serkenti a szenvedélyt. Ennek a diófélének a rágása mindennapi rituálé volt Malajzia egész területén. Régen a menyasszonyok rágcsálták, ami enyhén befeketítette a fogukat, ami abban az időben vonzónak számított. Manapság a vőlegény visz ajándékba leendője családjának, vagy dekorációs kelléknek a lakásba.

 

  1. Malajzia nemzeti itala a Teh tarik, ami tulajdonképpen egy sűrített tejjel elkevert fekete tea, amit többször átöntünk egyik tartályból a másikba, úgy, hogy óvatosan mindig növeljük a magasságot, miközben egy csepp tea sem löttyen a földre! Minél magasabbról öntjük, a végeredmény annál habosabb lesz.

 

  1. A legenda szerint a Flor de la Mar kereskedőhajó volt a legdrágább portugál hajó, aminek kapitánya Alfonso d’Albuquerque admirális volt. Ám 1511 júliusában hatalmas viharba keveredett Szumátra északkeleti partjainál, és Melaka közelében elsüllyedt. A roncsot 1989-ben fedezte fel egy olasz mélytengeri búvár és egy ausztrál hajótörténész. A londoni Sotheby’s aukciósház 9 billió USD-re értékelte a kincset ami a hajó fedélzetén volt és évszázadokig a tengerben pihent.

 

  1. Sarawak állam fővárosa Kuching városa maláj nyelven macskát jelent. Helyi legenda szerint arról kapta a nevét, hogy James Brooke, az első fehér rádzsa, egyszer rámutatott valamire a folyó túlpartján. Pont akkor ment el a parton egy macska, és az illető, akit kérdezett, azt hitte, hogy a Brooke a macskára mutatott, ezért így nevezték el a várost. Másik történet szerint a közelben élő vadmacskákról kapta a nevét, amik a Sarawak folyó mentén kóboroltak a 19. században. A harmadik verzió, ami talán a leghihetőbb, hogy a cochin szóból ered, ami kikötőt jelent. Indiában, valamint Indokínában is így hívják a kikötőt.

 

  1. A „dzsungel öröklakásainak” hívják az átlagos maláj házakat, amik nagyon hosszúak, 20–25 ajtajuk van, de némelyiknek akár 60 is lehet. Mindegyik ajtó egy családot jelent, és egy család osztozhat egy házon.
  1. Sabah és Sarawak tartományoknak egyedi bevándorlási törvényeik vannak, mindenkinek rendelkeznie kell útlevéllel, akik kelet és nyugat Malájzia között utaznak.

 

  1. 1997-ben Kelantanban azt a szabályt hozták, hogy a moziban filmvetítés közben is égve kell lenniük a lámpáknak, hogy a fiatal párok ne ölelkezzenek és csókolózzanak a sötétben.

 

  1. Habár a fejvadászatot (skalpolást) beszüntették és megtiltották Malajziában és Borneóban, néha még mindig előfordulnak különböző törzseknél, mint pl. a dajákoknál és ibánoknál. Az utóbbi törzs tagjai a legelszántabbak és legfélelmetesebbek ebből a szempontból, akik a mai napig tartanak fejvadász ünnepséget, ahol levelekbe csomagolt kókuszdióval helyettesítik a levágott fejet.

 

  1. A legextrémebb szexuális maláj szokással Borneóban találkozhatunk, amikor a férfiak lyukat furatnak a nemi szervükbe és a testükbe, amibe különböző kincseket rejtenek el az imádott nő kedvéért. Ezek a kincsek nagyon különbözőek: a malac sörtéitől kezdve fém darabokon át egészen a törött üvegekig és egyéb tárgyakig minden lehetséges. A daják törzsből származó férfiak arra is képesek, hogy átfúrassák a nemi szervüket és rátetováljanak motívumokat.

 

  1. 1961-ben Penangban született a híres cipőtervező, Jimmy Choo, akinek cipőit Lady Diana is nagyon kedvelte. 2002-ben Erzsébet királynő OBE (Order of the British Empire-lovagrenddel) díjjal tüntette ki.