Üzbegisztáni körutazás 10. nap

Üzbegisztáni körutazás 10. nap

Szamarkand, Taskent

Szamarkandtól kb. 25–30 km-re található egy kis falu, Khartang, ami az egyik leginkább tisztelt vallási szent helynek számít az országban. Ennek oka, hogy utolsó éveiben itt élt, majd  halt meg Al-Buhári imám teológus, aki a leghíresebb hadísztudós és gyűjtő volt. (Hadísz – a Mohamed próféta életéről, tanításairól és más híres iszlám személyek mondásaiból álló gyűjtemény.) Al-Buhári a 9. században született Buharában. Édesanyja nevelte fel a korán árván maradt kisfiút, aki páratlan memóriájával kitűnt kortársai közül. Fiatal korára már kívülről tudta a Koránt és számos hadíszt. Mekkába eljutva jog- és hadísztudományt tanult, majd több évig kutatómunkát végzett az iszlám világban. Ennek során hadíszokat gyűjtött, és vizsgálta azok hitelességét is. Élete során mintegy 600 ezer darabot gyűjtött össze, amelyek közül a leghitelesebbeket ki is adta híres, A hiteles gyűjtemény című művében, melyet a Korán után a második legfontosabb könyvnek tartják az iszlámban. Élete vége felé a buharai uralkodóval megromlott a viszonya, ezért költözött a Szamarkand környéki kis faluba, ahol 870-ben elhunyt. Halála után a sírja hamarosan zarándokhelyé vált, ezért is épült itt egy mauzóleum és egy kis mecset is. A hatalmas területet elfoglaló komplexumban további mauzóleumok, turistáknak és zarándokoknak szánt szálloda, ajándékbolt található. A nap második felében Konigil község Meros papírgyára kerül megtekintésre. A gyárban az ősi hagyományokat élesztették újjá, ahol a látogatók saját szemükkel nézhetik meg a papírgyártás folyamatát. A papírgyártás alapanyagaként az eperfa kérgét használják, a végtermék pedig a jellegzetes, sárga színű szamarkandi papír, ami sokkal ellenállóbb a hagyományos papírhoz képest. A papírgyár nemcsak képeslapokat, jegyzetfüzeteket, maszkokat, hanem ruhákat, kézitáskákat is készít. Délután visszatérés Szamarkandba. Kora este szuperexpresszel utazás Taskentbe. Szállás Taskentben.

Az Afrosyob vasút

 Ami a franciáknak a TGV, a japánoknak a Sinkanszen, az olaszoknak az Italo ETR, vagy az amerikaiaknak az Acela Express, az az üzbégeknek az Afrosyob. Hófehér-világoskék dizájn, áramvonalas, nyújtott orr, és valóban elegáns megjelenés: ez az üzbég nagysebességű vasút, mely a Taskent-Bukhara útvonalat a megszokott 7 óra helyett csupán 3 óra 20 perc alatt teszi meg.

Amikor 2011. novemberében a szamarkandi pályaudvaron ácsorogtam dideregve, a régi szovjet típusú vonatomra várva, hogy visszautazzak az üzbég fővárosba, tökéletesen megdöbbenve tapasztaltam a csodavonatot, mely a szomszédos sínpályán várakozott az utasaira. Akkor egészen új dolognak számított a szuperexpressz Közép-Ázsiában, hiszen alig egy hónappal korábban, 2011. október 8-án helyezték csak üzembe a két nagyváros, Taskent és Szamarkand között (344 kilométer). Őszinte leszek, mindenre számítottam ebben a csodálatos, de még a volt szovjet korszak árnyékában élő országban, csak egy ilyen futurisztikus, nagysebességű villanyvonatra nem. Pedig ott volt, mint a jövő lehetőségeit megtestesítő közlekedési eszköz. Igaz, egy meglehetősen szocreál hangulatú vasúti környezetben, és az is igaz, hogy fotózni sem lehetett, sőt az egész pályaudvaron tilos volt a fényképezés és a filmfelvétel (ha jól emlékszem, egy esetleges terrortámadás okán volt e szigorítás), de az ott álló Afrosyob mégis a XXI. századot testesítette meg.

A 2011-ben elsőként üzembe helyezett, Taskent-Szamarkand vonalon közlekedő ’Afrosyob’ nagysebességű vasút négy üzbég tartományon haladt keresztül (Taskent, Sirdaryo, Jizzakh és Samarqand). A távot akkor még több mint két és fél óra alatt teljesítette: a régi, 1,520 mm orosz nyomtáv miatt a vonat nem tudott teljes sebességgel (250 km/h) közlekedni. Természetesen már ekkor is tervben voltak a további csatlakozások, meghosszabbítások, így a Szamarkandtól 141 kilométerre délnyugatra fekvő Karsi felé, mely 2015. augusztus 22-én nyílt meg a forgalom előtt, illetve a Szamarkand-Bukhara útvonalon, melyen 2016. augusztus 25-én álltak először forgalomba a vonatok. Ez utóbbi 256 kilométeres szakasszal összekötötték egymással az ország legnagyobb, turisztikai szempontból legkiemelkedőbb városait, s ma a Taskent-Bukhara közötti 600 kilométeres távolságot a korábbi 7 órás zötykölődés helyett már alig 3 óra 20 perc alatt lehet megtenni. Maga az építkezés 2011 márciusában kezdődött, s mintegy 70 millió USD összegbe került.

A nagysebességű vasutak infrastrukturális kiépítésénél az átjárhatóság kardinális kérdés, hiszen nem mindegy, hogy már meglévő, de újjáépített, vagy teljesen új nyomvonalat építenek-e egy-egy vasút esetében. Amíg a japán Sinkanszen – egyedüliként – teljesen elkülönült pályán közlekedik, addig a világ más szuperexpresszei mindkét irányba átjárható rendszerben működnek: a hagyományos vonatok használják a nagysebességű vonatok pályáit, a nagysebességű vonatok pedig a hagyományos pályákat. Így egyrészt nem kell új állomásokat építeni a nagysebességű vonatoknak, másrészt olyan városokat is beköthetnek a rendszerbe, ahol nincs megfelelő pálya. Az üzbég Afrosyob is ilyen rendszerben működik, bár ilyenkor nem tudják kihasználni a jármű maximális sebességét, csak bizonyos, új építésű részeken. Az építési költségekbe emellett a modern jelzőrendszerek, valamint a nyomkövetés kiépítése is beletartozik.

Az Üzbég Állami Vasúttársaság, az O’zbekiston Temir Yo’llari 2009 novemberében két pár Talgo 250 típusú vonatot rendelt 38 millió euró összegben a spanyol Talgo cégtől, melyek elsőként a Taskent-Szamarkand vonalon közlekedtek. Mindegyik vonat két vonófejből, nyolc, 257 fős személykocsiból és egy étkezőkocsiból állt. Az Afrosyob – mely nevét Szamarkand legendás királyáról, Afrosiabról kapta – legelső útja 2011. augusztus 26-án Taskentből Szamarkandba vezetett, majd ezt követően heti két alkalommal közlekedett a két város között. S bár a teljes utazási idő ekkor még meghaladta a két és fél órát, 2012 januárjától a szolgáltatást heti öt alkalomra emelték, 2012. február 13. óta pedig napi rendszerességgel közlekednek. A sínpálya korszerűsítése után, 2013 februárjától az utazási idő is lerövidült, így Taskentből Szamarkandba, illetve visszafelé 2 óra 8 perc alatt lehet elérni. 2021-re tervezik a nagysebességű vasúti rendszerbe Khívát és Ürgencset is bekötni, ezzel valamennyi fontos üzbég nagyváros rövid idő alatt, kényelmesen elérhető lesz.