Penang általános bemutatása

Penang általános bemutatása

Penang Malajzia egyik szövetségi állama, mely a Maláj-félsziget északnyugati részén a Malaka-szorosnál található. Területileg Penang-szigetéből és a Maláj-félsziget nyugati részén elterülő Seberang Perai-ból tevődik össze. A két vidéket két közúti híd köti össze.

Penang területileg az egyik legkisebb maláj államnak számít, amelyet északon és keleten Kedah, délen pedig Perak állam határol. A 25 km hosszú és 15 km széles sziget neve a maláj Pulau Pinang névből származik, ami magyarul Bételpálma-szigetet jelent, de hívják a Kelet Gyöngyszemének, Gyöngy-szigetnek is. Az elsőként erre járó tengerészek a Pulau Ka-Satu névvel illették, ami Első-szigetet jelent, ugyanis a Lingga és Kedah közötti fontos kereskedelmi útvonal mentén feküdt. A 15. században a kínai Cseng Ho admirális is járt a szigeten, így kínai elnevezést is kapott a terület, majd 1786-ban Sir Francis Light vezetésével megérkeztek a britek, és ezzel a sziget a 20. század elejéig a Brit Birodalom része lett. 1946-ban a Maláj Unió részévé vált, majd a Maláj Föderáció állam részeként 1957-ben függetlenséget nyert. 1963-ban a sziget Malajzia részévé vált Penang államként. 

Penang zászlaja 1949 óta van érvényben, melynek alapját három azonos szélességű függőleges sáv (világoskék, fehér, sárga) alkotja. A világoskék a Penang-szigetet körülvevő tengert jelöli, a fehér a békét, a sárga pedig az állam jólétét jelenti. Középső fehér sávban egy bételpálma látható, amit a sziget jelképének tekintenek. A zászló egy kisebb módosítás után az 1960-as években nyerte el a mai alakját.

Penang földrajza

A mindössze 1048 km2 földterülettel rendelkező Penang a 2. legkisebb állam Malajziában, mely az északi szélesség 5° 59′  és 5° 12′, valamint a keleti hosszúság 100° 17′ és 100° 56′ között terül el. Penang-sziget területe 293 km2, míg Sebarang Perai-é 751 km2. A két területet a Penang-szoros választja el, ami egy északi és déli csatornából áll, mely legszűkebb szakaszán mindössze 3 km széles.

Penang szigete szabálytalan alakú, dombokkal, igen sok erdőséggel, keskeny parti síkságokkal rendelkezik, legmagasabb pontja a 833 m magas Penang-hegy. A Muda-folyó jelenti a határt Sebarang Perai és Kedah állam között, míg a Kerian-folyó délen Sebarang Perai, Kedai, Perak közötti határvonalon található.

A 20. században végbemenő igen erőteljes urbanizációs hatások ellenére Penang államnak napjainkig is sikerült megóvnia eredeti természeti környezetének nagyobbik részét. Ez köszönhető annak is, hogy közel 80 km2-nyi erdős területet erdőrezervátumként működtetnek.

A Penang-sziget központi területei, beleértve a Penang-hegyet (Zászlórúd-hegy), zöld tüdőként szolgálnak a sziget számára. Penang partjai mentén kilenc másik sziget is sorakozik, amelyek közül a legnagyobbnak számító Jerejak-sziget a Penang-szoros déli részén található. Az 1868-ban itt létesített lepratelepet később maximális biztonságú fegyházzá alakítottak át, aminek köszönhetően a Jerejak-sziget erdőségei napjainkig is megmaradtak.

Penang állam a trópusi földrajzi övben fekszik, éghajlatára a trópusi monszun jellemző. Az átlaghőmérséklet minden hónapban 30 °C fok felett van, az éves csapadékmennyiség 2600 mm körül alakul, melynek eloszlása nem egyenletes. A legtöbb csapadék szeptember-októberben a jellemző, a legkevesebb pedig december-február között. Az éghajlatra nagy mértékben hatással van a környező tenger vízének a hőmérséklete és a mindenkori uralkodó szélrendszer. Penang éghajlatára újabban földrajzi fekvésének köszönhetően hatással vannak a Délkelet-Ázsiában egyre nagyobb számban előforduló erdőtüzek is, mivel időközönként az uralkodó szélrendszerek nagy mennyiségű porszemet hoznak a területre.

Demográfiai helyzet

Penang lakossága 1,7 millió fő, népsűrűsége 1684 fő/km2, ami az országban a legmagasabbnak számít. Penang Malajzia egyik legjobban urbanizált állama, a lakosság döntő többsége, több mint 90%-a városokban él. Az utóbbi két évtized kedvező gazdasági fejlődésének köszönhetően az utóbbi években a Malajzián belüli migráció legnagyobb számban Penang államra volt legjellemzőbb. Az emberek zöme Perakból, Selangorból, Kedahból, Johorból és Kuala Lumpurból érkezett. Az állam népessége többé-kevésbé egyenlően oszlik meg a sziget és a szárazföld között. A sziget lakossága alig 100 000 fővel kevesebb a szárazföldhöz képest, ám a sziget kisebb területe miatt ott nagyobb a népsűrűség. A penangi agglomeráció, amely a szomszédos Kedah és Perak egyes részeit is magában foglalja, az ország 2. legnagyobb nagyvárosi területének számít a több mint 2,5 millió lakosával. Penang lakossága döntő többségben két fő etnikumból áll, a 42% malájokból és a 40% kínai bevándorlókból, illetve a 10% indiai és a 8% egyéb kisebbségekből.

Penangon belül leginkább a főváros, George Town az, ahol az etnikai többséget a kínaiak alkotják,  mely magába foglalja az ún. peranakan etnikumot, amelynek gazdag öröksége mind a mai napig felismerhető jellegzetes építészetükről. Sevbarang Perai területén viszont a malájok alkotják a többséget.

Penang jelentős külföldi emigráns lakosságnak is otthonául szolgál, akik elsősorban Szingapúrból, Japánból, más ázsiai országokból és a Brit Nemzetközösség területéről származnak. Mindezek következtében Penang lakosságának kb. 9%-a külföldiekből áll, és legtöbbjük George Town környékén telepedett le a város északi külvárosa számít különösen népszerűnek.

Penangban a legfontosabb nyelvek közé tartozik a maláj, az angol, több kínai dialektus, a mandarin és a tamil nyelv, mely a legszélesebb körben beszélt nyelv az indiai közösségében. Vannak más indiai nyelvek is, pl. a telugu, a malayalam és pandzsábi. A brit gyarmati időszak alatt az angol számított a hivatalos nyelvnek az államban, amihez hozzájárult az angol misszionárius iskolák megjelenése. A penangi malájok a kedah maláj nyelvjárás egyik változatát is használják, az eredeti nyelvjárást enyhén módosítva, hogy megfeleljen a városi, kozmopolita társadalom körülményeinek. A kínai fiatalok által gyakrabban használt mandarin a kínai iskolák többségében is hivatalos nyelvnek számít.

Penang állam hivatalos vallása az iszlám, de a törvényi háttér lehetővé teszi más vallások gyakorlását az államon belül, így járulva hozzá annak igen színes társadalmi képéhez. 2010-ben az iszlám vallást gyakorlók képviselték Penang lakosságának több mint 44%-át, őket a buddhisták követték kb. 36%-kal, a hinduk pedig csaknem 9%-kal számítanak a harmadik nagyobb vallásnak. Jelentősnek számít a keresztény közösség is (kb. 5%). Az állam kínai lakosságának több mint tizede ragaszkodik a régi kínai hagyományokhoz és kultúrához, azon belül is a taoizmushoz és más kínai népi vallásokhoz.

Közlekedés

Penang mindig is Malajzia egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja volt. Más malajziai államokkal ellentétben Penang nem csak a légi közlekedésre támaszkodhat a turizmus terén, mivel a nemzetközi repülőtér mellett a George Town szívében található Swettenham móló is fontos belépési pontnak számít az utazók számára. 2017-ben Pineng területére csaknem 8,6 millió turista érkezett, amiből a repülőtér 7,2 millió, a móló pedig 1,35 millió utast szolgált ki. Ugyanebben az évben Penang számított az ország 3. legnagyobb idegenforgalmi adó befizetőjének Kuala Lumpur és Sabah állam után.

A Penang-szigetet két híd köti össze a szárazfölddel. A 13,5 km hosszú Penang-híd, ami 1985-ban készült el és a Penang-szorosban lévő Gelugor szigeten is áthalad, és a délebbre található 24 km hosszú, 2014 májusában átadott Abdul Halim Muadzam Shah híd, ami jelenleg Délkelet-Ázsia leghosszabb hídjának számít. Az észak-déli irányú gyorsforgalmi út mintegy 966 km hosszú, ami a Maláj-félsziget nyugati részén fut, és áthalad Seberang Perai területén. Ezen kívül mintegy 35 km-nyi vasútvonal is található a szárazföldön, melynek a Bangkok és Szingapúr közötti közlekedésben és szállításban van szerepe. Penang szigetén egy fontos gyorsforgalmi út is található, ami a sziget keleti partja mentén halad végig, és összekötő szerepet játszik George Town, a Penang-híd, az ipari övezet, a Penang nemzetközi repülőtér és az Abdul Halim Muadzam Shah híd között. Az államban ma a tömegközlekedés legfontosabb gerincét a buszjáratok képezik, melyek többségét a Rapid Penang Társaság üzemelteti, amely 56 útvonalon nyújt szolgáltatást, és a helyi járatok mellett járatokat működtet Kedah és Perak államokba is. A penangi kormány a közelmúltban tervet dolgozott ki a Penang Közlekedési Főterv részeként, melynek értelmében nagyobb vasúti alapú közlekedési rendszer létrehozása merült fel az állam egész területén. Jelenleg a George Town és a Penang Nemzetközi Repülőtér közötti vonal megépítése élvez prioritást, így napjainkban annak kivitelezési munkálatai kezdődtek meg. Egyre nagyobb erőfeszítéseket tesznek a gyalogosforgalom és a kerékpáros közlekedés környezetbarát megerősítésre is. A Penang Nemzetközi Repülőtér 16 km-re délre található a fővárostól, mely Malajzia északi részének fő reptereként működik, és járatai révén olyan nagy regionális városokhoz kapcsolódik, mint Kuala Lumpur, Szingapúr, Bangkok stb. A repülőtér Malajzia 2. legforgalmasabb repülőterének számít a teherforgalom szempontjából, míg 2013-ban az ország 3. legnagyobb utasforgalmát mérték itt. A repülőtér két malajziai fapados társaság az AirAsia és a Firefly központja.

A penangi kikötőkomplexum hét létesítményt jelent, közülük hat a szárazföldi Butterworth-ban és Peraiban található, beleértve az északi Butterworth konténerterminált, a mélyvízi rakpartot és az ömlesztettáru-terminált is. Malajzia 3. legforgalmasabb tengeri kikötőjének számít Penang kikötője. A már említett Swettenham móló pedig az egyik legfontosabb belépési pontnak számít Penangba. A kikötő a világ legnagyobb óceánjáróinak egy részét is vonzotta, például az RMS Queen Mary 2-t. A penangi kikötő esetenként hadihajókat is fogad, beleértve Szingapúrból, az Egyesült Államokból és az utóbbi években Kínából érkezőket is. A szorosban közlekedő gyors kompjárat (átlagosan 6 komp közlekedik) köti össze George Town és Butterworth városát, amely korábban az egyetlen közlekedési kapcsolat volt a Penang-sziget és a szárazföld között a Penang-híd 1985-ös befejezéséig. A taxik könnyen és széles körben elérhetők a sziget körül; ez a látogatók leggyakoribb közlekedési eszköze. A taxi ára attól függ, hogy hol tartózkodik a Penang-szigeten, mert 7 különböző zóna van. Az utasoknak azt is tudomásul kell venniük, hogy éjfél és hajnali 6 óra között 50%-os felárat kell fizetniük, bárhová is mennek. Korábban csak a lassú és megbízhatatlan buszok vagy a piros taxik voltak jelen, melyeknek azonban rossz hírük volt, mivel soha nem használták a taxi órát, és 23 óra után, amikor leállt a buszközlekedés, dupla árat kértek. Az elmúlt években drasztikusan javult a helyzet, mióta olyan mobilalkalmazások érkeztek Malajziába és Penangba, mint a Grab Car, amely az Uberhez hasonló szolgáltatást kínál hasonlóan alacsony áron. Az autókölcsönzés igen rugalmas és kényelmes. Napi díjszabás alapján számolják fel őket mindössze annyit kell tenni, hogy be kell fizetni a kauciót. A háromkerekű trishaw korábban gyakori látvány volt a szigeten, de a modern idők szinte megszüntették őket. Manapság újdonságként léteznek a turisták számára.

George Town történelme

George Town Penang állam fővárosa, és egyúttal Malajzia 3. legnépesebb városának is számít a több mint 700 000 lakosával. Az utóbbi évtizedben az ország 2. legnagyobb agglomerációja lett Kuala Lumpur után. A város jelentőségét mutatja az a tény is, hogy óvárosa az UNESCO kulturális örökségének helyszínei közé tartozik. George Town történelme a Brit Kelet-indiai Társaság megjelenésével vette kezdetét. Az 1770-es években a társaság megbízta Francis Light-ot, a brit királyi haditengerészet kapitányát, hogy építsen ki kereskedelmi kapcsolatokat a Maláj-félszigeten. A kapitány baráti kapcsolatot alakított ki a kedahi szultánnal, akinek brit katonai védelmet ígért, melynek fejében a szultán felajánlotta Penang-szigetét. A britek a királyi haditengerészet bázisának, valamint Kína és India közötti kereskedelmi állomásnak szánták ekkor a szigetet. Francis Light 1786. július 17-én érkezett meg segítőivel együtt Penangra. Azt a területet, ahol az angolok partra szálltak dzsungel borította és egy mocsár is elterült. Ennek gyors megtisztítása után 1786. augusztus 11-én egy egyszerű szertartás keretében elnevezték a szigetet, és megalapították George Town települését is, ami III. György angol király után kapta a nevét. Francis Light hamarosan szabadkikötőt alapított a kis városkánál, ami megalapozta annak jövőjét. A kereskedők anélkül kereskedhettek, hogy bármilyen adót vagy vámot kellett volna fizetniük, amivel a cél a régió holland kikötőiből származó kereskedők idecsábítása volt. Az érkező hajók száma az 1786-os 85-ről 1802-re 3569-re nőtt, amivel párhuzamosan George Town lakossága is 10 000 főre nőtt. 1800-ban felállítottak egy bizottságot, amely az első angol helyi tanács lett a maláj területeken.

A 19. század elején a Penang-sziget a fűszertermelés központjává vált Délkelet-Ázsiában. A szigeten található fűszerfarmokon előállított fűszereket, például a szerecsendiót, szegfűszeget és borsot, a George Town-i kikötőn keresztül exportálták a világ számos pontjára. Az egyre élénkülő és komoly hasznot mutató fűszer-kereskedelem lehetővé tette a Brit Kelet-indiai Társaság számára, hogy az fedezze Penang adminisztratív költségeit. A Szuezi-csatorna megnyitása, a gőzhajók megjelenése és az ónbányászat fellendülése miatt a Maláj-félszigeten a penangi kikötő jelentős ónexportáló szerepet is kialakított. A 19. század végére, amikor a nagy világcégek és bankok megjelentek a városban, Malajzia vezető pénzügyi központjává is kezdett fejlődni.

A 19. század folyamán George Town népessége gyorsan nőtt a város gazdasági fellendülésével párhuzamosan. Egy kozmopolita, multikulturális népesség alakult ki, amely kínai, maláj, indiai, eurázsiai, thai és más etnikumokat is magába foglalt. A népesség növekedése ugyanakkor társadalmi problémákat is okozott, mint például a nem megfelelő higiénés és közegészségügyi létesítmények, valamint a növekvő bűnözés. Ez utóbbi az 1867-es penangi zavargásokban tetőzött, amelyek során rivális kínai triádok csaptak össze George Town utcáin a város feletti uralomért. Ugyanebben az évben a település brit koronagyarmattá vált, melyet közvetlenül a londoni gyarmati hivatal irányított. Ez a város számára jobb rendfenntartást jelentett, mivel a rendőri erők jelentősen erősödtek, és a várost korábban uralmuk alatt tartó társaságokat fokozatosan felszámolták. A bekövetkező változás következtében további beruházások történtek, így javult a város egészségügyi ellátása és a tömegközlekedés is. Az I. világháború kezdetén, 1914-ben, a penangi csata során az Emden, a Német Császári Haditengerészet cirkálója, két szövetséges hadihajót süllyesztett el George Town partjainál, melynek során 147 francia és orosz tengerész vesztette életét.

A II. világháború 1941. december elején érte el szigetet, amikor japán harci gépek bombázták George Town-ot. Ennek hatására Arthur Percival altábornagy elrendelte a kivonulást a fővárosból és az egész szigetről. A britek titokban kimenekítették Penang európai lakosságát, a többit viszont a sorsukra hagyták. George Town 1941. december 19-én a japán császári hadsereg kezébe került, amivel kezdetét vette a japán megszállás vészterhes időszaka. A Penang-szigetet a japánok Hideki Tojo akkori japán miniszterelnök után Tojo-to-ra nevezték át. George Town kikötői létesítményeit a náci Németország is jelentős U-hajó bázisként használta. 1942 és 1944 között Penang kikötőjét a japán császári haditengerészet, a német Kriegsmarine és az olasz Regia Marina tengeralattjárói használták. 1944 és 1945 között az Indiában székhellyel rendelkező szövetséges bombázók többször bombázták George Town-t, törekedve a fontosabb tengerészeti létesítmények és adminisztratív központok elpusztítására. A japánok 1945. augusztus 15-i megadását követően a brit királyi tengerészgyalogosok elfogadták a japán helyőrség megadását Penangban, és 1945. szeptember 3-án visszavették a szigetet.

A II. világháború után, az 1948 és 1951 közötti időszakban, egy elszakadási mozgalommal foglalkozó bizottság működött a szigeten, ami arra törekedett, hogy megakadályozza Penang és Malajzia egyesülését. A brit kormány garantálta George Town szabadkikötői státuszát, valamint 1951-ben visszaadta az önkormányzati jogait is, aminek köszönhetően George Town-ban született meg az első önkormányzat a Maláj Föderációban. 1957. január 1-jén II. Erzsébet városi státuszt adományozott a településnek. Malajzia függetlenedése után George Town megőrizte szabadkikötői státuszát, de ezt 1969-ben a malajziai szövetségi kormány visszavonta, ami hatalmas munkanélküliséget váltott ki a városban. Ezzel megkezdődött a város gazdasági hanyatlása, amely egészen a 2000-es évek elejéig tartott. Amíg a malajziai szövetségi kormány tovább fejlesztette Kuala Lumpurt és a közeli Port Klangot, Penang jelentős hátrányokat szenvedett, gazdasága stagnált. George Town korábbi fényének újjáélesztése érdekében 1974-ben elindították a Komtar projektet. Több száz üzletházat, iskolát, templomot, valamint egész utcákat lebontottak, hogy utat engedjenek Pineng legmagasabb felhőkarcolóinak, lakótömbjeinek építésére. Ahelyett azonban, hogy megállította volna George Town hanyatlását, a 2000-es évekre a Komtar projekt is becsődült. 2001-ben hatályon kívül helyezték a bérleti díjak ellenőrzéséről szóló korábbi törvényt, amely megvédte a belvárosban az alacsony jövedelmű lakosokat és a kisebb vállalkozásokat a magas bérleti díjaktól. Ennek következtében a lakosok jelentős része elköltözött a város történelmi magjából, így a gyarmati kori épületek állagai rohamosan romlani kezdtek. Eközben az összefüggéstelen várostervezési politika és a rossz közlekedés-szervezés a forgalmi torlódások súlyosbodásához vezetett. George Town helyi szervezetei és az országos sajtó erre válaszul stratégiai partnerségeket állított fel a történelmi épületek megóvása és a város korábbi dicsőségének helyreállítása érdekében. 2008-ban George Town óvárosát felvették az UNESCO kulturális örökségének helyszínei közé, ami lökést adott a fejlesztéseknek is. A várossal kapcsolatos intézkedések és a maláj kormány munkájának az eredményeként George Town-t az ECA International 2010-ben Ázsia 8. legélhetőbb városának minősítette. A város szolgáltatási szektorát azóta fellendítette a magánszektor és a külföldi befektetők beáramlása. Az Indiai-óceánnál 2004-ben bekövetkezett cunami elérte Penang-sziget nyugati és északi partvidékét, köztük George Town-t is, ami 52 életet követelt. Az angol királynő által kapott városi joghatóságot a maláj kormány 2015-ben  a sziget egészére kibővítette.

George Town demográfiai helyzete

A malajziai szövetségi kormány által végrehajtott 2010. évi népszámlálás szerint George Town-nak 708 127 lakosa volt. A malajziai Statisztikai Minisztérium becslése szerint 2012-ben körülbelül 738 500 lakos élt a városban. Ezen adatok szerint George Town Malajzia 2. legnagyobb városának számít. A malajziai demográfiai adatok szerint George Town kínai többségű városnak számít, a népesség több mint 53%-a kínaiakból áll. A bumiputrák, amelyek magukban foglalják a malajziai és a kelet-malajziai őslakos etnikumokat, együttesen alkotják a város lakosságának majdnem harmadát, míg az indiai származásúak a további 9%-át. A közel 1500 európai nagy része a Pulau Tikus külvárosban koncentrálódik. Az ún. peranakánok vegyes maláj és kínai ősök leszármazottjai, amelyek egykoron George Town politikai és üzleti elitjét alkották. A város legbefolyásosabb egyesületeiben, így a penangi Kínai Kereskedelmi Kamarában és a Pineng-szoros Kínai Brit Szövetségben a legfelsőbb pozíciókat foglalták el. Annak ellenére, hogy Malajzia etnikai politikája gyakorlatilag arra kényszerítette a peranakánokat, hogy önmagukat kínainak vallják, kultúrájuk a mai napig virágzik George Townban. A város jelentős külföldi származású lakosa közül sokan úgy döntöttek, hogy Penangba mennek nyugdíjba a „Malajzia a második otthonom” program részeként. 2010-től az emigránsok George Town lakosságának közel 6%-át tették ki, ami a város népszerűségét tükrözi a külföldiek körében. George Town-ban létezett egy kis, de kereskedelmileg jelentős német kereskedői közösség, csakúgy, mint egy zsidó enklávé. Annak ellenére, hogy több közösség, köztük a zsidók többsége már nem létezik, számos utcai és helységnévben a nyomaik fennmaradtak. Malajzia többi soknemzetiségű városához hasonlóan George Town-ban is mind a négy nagy nyelvet maláj, angol, kínai és tamil beszélik. A brit gyarmati korszakban az angol volt a hivatalos nyelv. A városban a kedah maláj nyelvjárás egyik változatát használják. George Town kínai lakossága számos kínai nyelvjárást használ, beleértve a hakkát és a kantonit is.

 

George Town városnegyedei, utcái

A város utcái közül az egyik legrégebbi az 1786 és 1787 között létrehozott Beach Street, mely hajdan egy tengerparti út volt, amely George Town keleti partvonala mentén húzódott. A több mint 200 éves múltra visszatekintő utca mindig George Town kereskedelmi és pénzügyi központjaként szolgált. Penang kikötője akkoriban a Beach Streetnél volt, így az európai kereskedők az út északi végénél, a mólók és a közigazgatási intézmények közelében koncentrálódtak. Bár az 1870-es és 1890-es évek közötti építkezések nyomán az utca megváltozott, gazdasági jelentősége pedig  valamelyest csökkent, a mai napig is az elsődleges központi üzleti negyednek számít a Beach Street, ahol a penangi nemzetközi bankok többsége is található.

Az Armenien Street (Örmény utca) eredeti neve Malay Lane volt, melyet egy olyan maláj település után kapott, amely korábban a környéken létezett. 1808-ra kapta a mostani nevét az út mentén lakó örmény kereskedők beáramlásának köszönhetően. Az örmények 1822-ben megalapították a Szent Gergely-templomot, az 1880-as években pedig egy hotel is épült itt. Az örmény jelenlét azonban rövid ideig tartott, mivel nagy részük elhagyta a várost, mire a templomot 1937-ben lebontották. A kínaiak a 19. század közepe táján fokozatosan átvették az Örmény utca nagy részét, mely súlyos harcoknak volt tanúja az 1867-es penangi zavargások során.

A Campbell Street-et Sir George William Robert Campbellről nevezték el, aki penangi főfelügyelőként, majd 1872 és 1873 között Penang megbízott helyettes kormányzójaként szolgált. A 19. közepén a Campbell Street vörös lámpás negyed volt, ahol többnyire kantoni prostituáltak éltek, akik az ajtóknál piros lámpákkal jelölték az utca mentén a helyüket. A II. világháború vége óta Penang-sziget „Ötödik sugárútjaként” szolgál. A mai napig ékszereket, táskákat, textíliákat és kínai természetes gyógymódokat árusító üzletek találhatóak itt meg, illetve az utca mentén maroknyi híres étterem és árusítói stand található, ahol az indiai muszlimoktól kezdve a kantoni konyha ételeiig bármit felszolgálnak.

Az eredetileg Malabar Streetnek nevezett utca szintén az egyik legrégebbinek számít a városban, amely nem sokkal George Town 1786-os megalapítása után jött létre. Mai nevét, Chulia Street, 1798-ban kapta, az egyre több indiai beköltöző miatt, és azóta is a város kis-indiai enklávéjának része. A 19. század végére az indiai etnikum aránya lecsökkent, és a kínaiak kezdtek nagyobb számban letelepedni az utcában. Az utca mindezeknek is köszönheti, hogy büszkélkedhet multikulturális jellegével. A 20. század eleje óta egyre népszerűbbé vált a turisták szemében az utca, ahol kisebb szállodák, panziók, élelmiszerboltok, mosodák, éttermek, bárok és utazási irodák sorakoznak.