Mangrove Rhizophora

Mangrove Rhizophora

Evolúció

Az úgynevezett tengeri mocsaras élőhelyen találhatóak, melyek különlegessége, hogy napi kétszer sós víz borítja a területet, így az ott élő növényeknek ezzel a környezeti tényezővel szemben nagyfokú ellenállósággal kell rendelkezni. A többletként felvett sót elhalt leveleikben tárolják, vagy a leveleiken található speciális mirigyek segítségével kristályos formában választják ki. Ez később például a szél segítségével kerül eltávolításra a levelekről, vagy eső során lemosódik, így nem károsítja azt. Különleges látványt nyújtanak a talajból kiemelkedő légzőgyökereik (pneumatofórák), melyek segítségével az oxigénmentes (anaerob) iszap körülményeihez adaptálódtak. A gyökerek oxigénellátottságát a paraszemölcsök teszik lehetővé. A légzőgyökér másik funkciója a növény rögzítése. További érdekesség a növények szaporodása, mely elevenszüléssel történik. A folyamat a megtermékenyítéssel indul, a mag kifejlődésével, csírázásával és magonccá fejlődésével folytatódik, és minden a fán történik. Majd ezután esnek le az iszapba, és ott megkapaszkodva gyökeret eresztenek. Fontos, hogy a leesést követően azonnal rögzítsék magukat az iszapba, hiszen mikor elönti a területet a tengervíz, olyan területekre sodorhatja el őket, melyek alkalmatlanok arra, hogy ott kifejlődjenek.

Rendszertani besorolásuk

A mangrovék rendszertani besorolása – zárvatermők (Magnoliophyta) törzse, valódi kétszikűek (Eudicots) csoportja, a Malpighiales rendje, Rhizophoraceae családja és a Rhizophora L. nemzetsége.

Fajok bemutatása

Rhizophora apiculata

Örökzöld növény, akár 30 m magasra is nőhet, általában a hasznosított vagy kitermelt erdőkben alacsonyabbak. A törzse 10–12 m, a szára számos elágazó szárú gyökér által megtámasztott. Módosult gyökerei, a léggyökerei az alsóbb ágakról ágaznak le. A főgyökérzet kezdetleges. Levélállása keresztben átellenes, az ágak végén rozettaszerűen helyezkednek el. A virágok kétneműek, nyeletlenek és sárgák.

Rhizophora harrisonii

Lekerekített cserje, körülbelül 6 m magas, rövid, görbe ágakkal. Gyökerét gólyalábnak is nevezik, ahogy az ágakat kiemelve tartja megkapaszkodva az ingoványos talajban. A mangrovezóna mocsarak középső részén helyezkedik el.

Rhizophora mangle  közönséges vörös mangrove

A közönséges vörös mangrove a mangrove életmódú fák legismertebb faja. Erős gyökereivel jól bele tud kapaszkodni a talajba, mely általában homokos vagy agyagos. Átlagosan 6,1 m magas, de akár 24 m-esre is képes megnőni. Szürke és vastag kéreg jellemzi, levelei elliptikus alakúak, szélük sima, virágai világossárgák. Nevét onnan kapta, hogyha a fát kivágjuk vagy a törzse megsérül, akkor vörössé válik.Érdekesség, hogy a Venezuelában található Delta Amacuro szövetségi állam címerfája lett. Tongában a kérgéből kinyert festéket használják fel ruháik megfestéséhez. 

Rhizophora mucronata

Lassan növő, sűrűn elágazó örökzöld fa, mely akár 27 m magasra is nőhet. Rendkívül sok gyökér ered az alapjából. Nagyon fontos tannin- és üzemanyagforrás, főként a vadonból gyűjtik, azonban már vannak félig művelt területek is, ahonnan erre a célra be lehet szerezni. A levelei egymással szemben állnak, elliptikus alakúak, az ágak végén sűrűn helyezkednek el. Virágai krémes fehér színűek.

Rhizophora racemosa

Nyugat-Afrikában tüzelőanyagként, valamint építőoszlopokhoz használják. Érdekesség, hogy a füstjének antimikrobiális hatása van, ezért húsok füstéléséhez is használják. Foltos megjelenést mutat Közép- és Dél-Amerika csendes-óceáni partvidékén, míg Nyugat-Afrika atlanti partvidékén szélesebb körben található.

Rhizophora stylosa

Ausztráliá és Indonézia jellegzetes mangrove növénye, ahol a fent ismertetett R. apiculata és R. mucronata mellett nő. Összehasonlítva más  Rhizophora fajjal, a R. stylosa képes hidegebb klímán is növekedni, így hódította meg Ausztrália keleti partvidékét is. Kb. 35 m magasra nő, azonban Ausztrália északi részén eléri a 30 m-es magasságot is.

Avicennia germinalis – sárga mangrove

A vörös mangrovéhoz hasonló termetű, viszont jellegzetessége, hogy a kéreg és a háncsszövet alatt sárga színű, erről a kapta a nevét is. Léggyökereinek egyik része a törzsből ered, másik pedig az iszapból függőlegesen, felfelé nő.

Laguncularia racemosa – fehér mangrove

Erdőalkotó faj, maximum 10 m magasra nő. Nevét nem fájának színéről, hanem fehér színű virágáról kapta. Rengeteg vékony, 10 cm hosszúságú léggyökeret növeszt az iszapból felfelé, így érdekes látványt nyújt apály idején.

Nypa fruticans mangrove pálma

Más néven nipapálma, mely a pálmafélék családjába tartozik, a nemzetsége egyetlen recens faja. Annyira távoli rokonságban áll a többi pálmától, hogy a Nypoideae alcsaládba sorolják. A szárazföld belseje felé nem találkozhatunk vele, csak ameddig az árapály a magvait elszállítja. Tulajdonképpen csak mangroveerdőkben él, de megtalálható tengerpartokon és folyótorkolatokban is.

A mangrove név eredete

Mangrovénak nevezzük azokat az erdő vagy cserjés vegetáció típusokat, melyek a tengerpartok mentén a fent is említett árapály jelenség következtében kialakult vízszint-ingadozásoktól befolyásolt termőhelyeken alakultak ki. További követelmény, hogy a partok előtt a hullámokat csendesítsék kisebb szigetek vagy zátonyok, melyek így megtörik a hullámverést.

A név eredetét csak valószínűsítik. Feltehetően guaraní eredetű. Más nyelvekbe a spanyol és a portugál nyelvek segítségével kerülhetett. A spanyol alakja a mangle, mely a közönséges vörös mangrove nevében is helyet kapott. Angolul mangrow, melyet a népetimológia a grove szó hatására alakította jelenlegi formájába. A mangrove főnév jelentése forró égövi fa, melynek jellegzetes  légzőgyökere van. A sós- és édesvíz közös helyein, valamint sós vizű mocsarakban nő.

A mangrove erdők elterjedése a világban

A Föld legrégebben kialakult növényei közé sorolhatóak, és a földtörténet azon szakaszában keletkeztek, mikor minden kontinens a trópusi övezet uralta Pangea része volt. Ezt alátámasztja az is, hogy a mai trópusi élőhelyeken ugyanaz a három faj alkotja a mangrove erdőket. A három kulcsfaj a fent bemutatott vörös, sárga és fehér mangrove. Az életükhöz édes és sós vízre is szükségük van, így a folyók torkolati szakaszánál alkotnak erdős növénytársulást. A sós vízzel szembeni ellenálló képességével olyan területeken is képes életben maradni, ahol más növények nem. Például a leggazdagabb mangrove növényzet Dél-Amerika és Délkelet-Ázsia partvidéke mentén alakult ki. Ezek a fák hatalmas védelmet jelentenek a cunamik, viharok és hurrikánok ellen, mert a gyökérzetük képes felfogni az üledéket és megfékezi a vizet, valamint a rengeteg léggyökér remek rejtekhelyet biztosít a tenger élővilágának.

Ahogy a trópusi esőerdőket, úgy a mangrove erdőket is jelentősen meggyérítette az emberi tevékenységek sorozata. Kutatásokkal bizonyították, hogy több szén-dioxidot képes elnyelni egy mangrove fa, mint más lomberdő fajai, ezért már több helyen elindult a visszatelepítésük.

Általános jellemzésük, felépítésük, egyediségük

Léggyökérrel rendelkeznek, mely a talaj felszínén 1020 cm-es kiálló struktúrát hoz létre. Ez szolgál az oxigénfelvételre, mely az oxigénszegény mocsárból nem valósulhat meg a növénynek szükséges mértékben. Ez az oxigénfelvétel a gyökérszövet paraszemölcsei segítségével valósul meg, mely féligáteresztő nyílásokkal van ellátva, így csak a levegőt engedik át, a vizet nem. Az apály során, mikor a tenger visszavonul, valósul meg az oxigén felvétele. Ahogy az embernél, itt is a nyomáskülönbség segíti a levegő felvételét, ugyanis a sejtek közötti állományban alacsony nyomás uralkodik.

Leveleik vastagok, babérszerűek, állandóan párologtatnak, hiszen a felesleges só kiválasztása itt történik. Különböző módszereket fejlesztettek ki az evolúció során az egyes fajok, hogy a felesleges sót miként távolítsák el a szervezetükből. Egyes fajok leveleiken speciális sómirigyek találhatóak, melyek cseppek formájában választják ki a sót, amit azután az eső lemos. Ha száraz az idő, akkor a szél fújja le a megszáradt cseppet. Más fajok az elhalt leveleikbe zárva szabadulnak meg a sótól.

Szaporodásuk

Korábban említettük szaporodásukat, azonban erre a rendkívüli jellegzetességre érdemes külön figyelmet fordítani. Az elevenszülés (viviparizmus) során a magok csírázása és az embrió további fejlődése az anyanövényről már levált és a kedvező körülmények közé jutott magokból történik. A mangrove ebben is különleges, hiszen ebben az esetben már az anyanövényen elkezdődik a csírázás, vagyis az új egyed fejlődése, ahol 3050 cm hosszú nyúlványokat növesztenek. Ez a hosszú nyúlvány nem a gyökér, hanem a hipokotil, vagyis a hajtáskezdemény sziklevél alatti tengelye. Mikor leesnek az iszapba, a nehezebb alsó végükkel a talajba süllyednek és rögzülnek, ezzel ellenállóvá válnak a hullámoknak. Amint kiemelkedett a vízből, megjelennek a sziklevelei, majd gyorsan az első lomblevelek is. Az anyanövény közvetlen szomszédságában fejlődésnek induló új növénynek versenyeznie kell az anyanövénnyel a tápanyagokért és a fényért, így ha elsőre nem fúródik a talajba, az sem hátrány, ekkor a sodrással távolabb kerül, és akár több nap után horgonyoz le és kezdi a saját életét. 

Valódi viviparizmusnak nevezzük azt a jelenséget a növények körében, mely ivaros folyamatok következményeként jön létre. Ezt a folyamatot ne tévesszük össze az álviviparizmussal vagy pseudo viviparizmussal, mely vegetatív utódképződés. Ilyenkor a szukkulens növények leveleinek szélén jelennek meg az utódok (11. ábra), melyeknél először a hajtásrendszer fejlődik ki, majd azt követően a gyökérzet.

A mangrove jövője

A helyi lakosok a mangrove mocsarak fáit építő- és tüzelőanyagoknak használta fel, de csak annyit, amennyi a szükségleteiket fedezte. Napjainkban viszont egyre nagyobb mértékben csökken a mangrove erdők területe, mivel sok helyen teljesen kivágták azért, hogy szállodákat vagy aquakultúrákat létesítsenek a helyükön. Malajziában az árapály erdők helyén rizsföldeket, kikötőket és reptereket létesítettek a rákfarmok és a szállodák mellett. Ezeket a különleges élőhelyeket közvetett módon veszélyezteti a globális felmelegedés is, melynek több káros hatása lehet, mint a tengerszint megemelkedése, a levegő és a víz hőmérsékletének, illetve a légkör szén-dioxid mennyiségének a megemelkedése.