Magyarokra vonatkozó szabályok Malajziában

Magyarokra vonatkozó szabályok Malajziában

Malajzia

A Délkelet-Ázsiában található Malajzia 13 államból és 3 szövetségi területből álló föderáció, amely kifejezetten jelentős turisztikai célpontnak mondható. Az évek során a turisták száma kimagasló emelkedést mutatott, 2000-ben pedig már meghaladta a 10 milliót. Meg kell jegyezni, hogy az egyre több turista, amellett, hogy emeli az országba látogatók számát, jelentősen hozzájárul Malajzia GDP-jéhez is.

Az ország nemzetét tekintve egyértelműen mondhatjuk, hogy egy többnemzetiségű országról beszélünk, amely egyben multikulturális. Etnikai csoportosítás szerint a lakosság fele maláj, illetve emellett kisebbségként az indiai és a kínai etnikum figyelhető meg. Malajziában az Alkotmányuk az iszlám vallást ismeri el az ország hivatalos vallásaként, azonban meg kell jegyezni, hogy nem tiltott más vallás gyakorlása sem, vagyis vallásszabadságot biztosít a nem muszlimok számára. Lényeges információ azonban, hogy tiltott az iszlám vallás megsértése vagy kritizálása.

Abból adódóan, hogy kiemelkedő kulturális különbségek figyelhetőek meg például Magyarország és Malajzia között, elengedhetetlen, hogy egy esetleges Malajziába való utazásunk előtt ne tájékozódjunk az ottani szokásokról és törvényekről. Szerencsére az internet segítségével könnyedén hozzájuthatunk a szükséges információkhoz és gyorsan megtanulhatjuk, hogyan illik, avagy nem illik viselkedni. Nem utolsó sorban számunkra megannyi olyan kis apróságnak mondható cselekedetünk miatt már akár pénzbírságra vagy börtönbüntetésre is számíthatunk.

A fentiekben elhangzottak miatt lényeges, hogy elegendő tájékoztatásban legyen részünk az utazás előtt. A további fejezetek során betekintést nyerhetünk abba, hogy miképpen is utazhatunk be Malajziába, hogyan is kell viselkednünk, illetve számos jogszabály is felsorolásra kerül, amelyek a turistákra vonatkozóan is hatályosak.

Malajziába való beutazás – magyar állampolgárokra fókuszálva

A következőkben a magyar Konzuli Szolgálat fog nekünk segíteni, amelynek böngészésével számos információhoz juthatunk azzal kapcsolatban, hogy magyarként miként utazhatunk be Malajziába, illetve meddig tartózkodhatunk az országba.

A Konzuli Szolgálat oldalán olvashatjuk, hogy Magyarország a „Biztonságos ország, fokozott óvatossággal látogatható térséggel” kategóriába sorolta Malajziát, amelynek besorolási dátuma 2022. 08. 10-e óta hatályos. A továbbiakban pedig ismertetésre kerül a hivatalos besorolási kategóriája:

Malajzia biztonsági besorolása a IV. (zöld) biztonsági besorolási kategóriában található, így az ország közbiztonsági helyzete, biztonsági kockázatai, általános szabályrendszere, jellemző viszonyai, közszolgáltatásai hasonlóak a Magyarországon megszokotthoz.

A malajziai Borneó sziget észak-keleti részén elhelyezkedő Sabah tagállam alábbi körzetei helyi közbiztonsági problémák miatt a III. (sárga) biztonsági kategóriába, azaz a fokozott óvatossággal látogatható térségek közé tartoznak: Tawau, Semporna, Kunak, Lahad Datu, Kinabatangan, Sandakan és Beluran partvidéki és tengeri területei (gyakorlatilag Kudat és Tawau közötti tengerparti szakasz és a környéken fekvő szigetek). A Fülöp-szigetek déli részéről a tengeren át iszlamista fegyveresek és egyéb bűnözői csoportok a fenti területekre behatolva emberrablásokat és egyéb erőszakos bűncselekményeket hajthatnak végre turisták sérelmére.”

Mivel egy Magyarországhoz igencsak távol eső és más kultúrájú országról beszélünk, kifejezetten fontos, hogy az odautazó rendelkezzen a teljes utazás alatt érvényes biztosítással, amely fedezni tudja az esetlegesen felmerülő problémákat, baleseteket. Meg kell jegyezni azt is, hogy egy kisebb utazásra is érdemes biztosítást kötni, még abban az esetben is, ha csak a szomszéd országot látogatjuk meg, viszont ilyen távoli utazás során tényleg elengedhetetlennek kéne lennie.

Érdekes információnak számíthat, hogy a COVID járvány kitörése miatt Malajzia csupán 2022. április 1-től látogatható újra a külföldi állampolgárok számára.

Fontos tudni, hogy a magyar állampolgárok 90 napig vízummentesen látogathatják az országot, viszont az azt meghaladó tartózkodáshoz vagy vízum vagy pedig tartózkodási engedély szükséges.

Napjainkban releváns információ, hogy jelenleg az afrikai sertéspestisre hivatkozva átmenetileg tilos sertéshúsból készült termékeket bevinni az országba, még akkor sem, ha csupán személyes fogyasztásra szeretnénk behozni.

A továbbiakban a Konzuli Szolgálat oldalán megtalálható táblázat által kívánom szemléltetni a beutazási feltételeket és az úti okmányok fontosságát:

Magánútlevél:

Elvárt érvényessége:

IGEN

Az útlevélnek a Malajziába való beutazás napjától még több mint 6 hónapig érvényesnek kell lennie.

Ideiglenes útlevél: (Csak konzul állít ki!)

Elvárt érvényessége:

IGEN

Amennyiben Malajziába való beutazáskor még több mint 6 hónapig érvényes.

Személyi igazolvány: NEM
Ideiglenes személyi igazolvány: NEM
Régi típusú (könyvformátumú) személyi igazolvány: NEM
Vezetői engedélyek, Anyakönyvi kivonatok: NEM
úti okmányok
Lejárt úti okmány (magánútlevél, személyi igazolvány): NEM

Malajziai Bevándorlási Hivatal (Immigration Department): https://www.imi.gov.my/

Abban az esetben, ha még több információt szeretnénk kapni, akkor a Malajziai Bevándorlási Hivatal oldalán (Jabatan Imigresen Malaysia) bővebben olvashatunk az általunk érdekelt témákban.

Malajzia büntető törvénykönyve

Fontos tudni, hogy a turistáknak nincs egyszerű élete az országba való beutazásuk után, hiszen rengeteg törvényre kell odafigyeljenek annak érdekében, hogy ne kapjanak büntetést, ami lehet akár börtönbüntetés is. Ezért a turistáknak tisztában kell lenniük azzal, hogy mit szabad tenni, illetve mit nem. A következő rész röviden bemutatja Malajzia büntető törvénykönyvét (Laws of Malaysia), mely 2018-ban lett utoljára módosítva.

A Btk-t illetően, egy igencsak hosszú irománnyal találjuk magunkat szembe, mintegy 323 oldallal, mely 23 fejezetből és 511 szakaszból áll.

A továbbiakban röviden és tömören ismertetésre kerülnek azok a fejezetek, amelyek a turistákra is vonatkoznak. Persze fontos megjegyezni, hogy nem szükséges elolvasni mind a 323 oldalt, azonban fontos, hogy egy esetleges utazás előtt legalább a fő fejezeteket ismerjük, ezáltal pedig egy nagyobb összképet kapjunk arról, hogy melyek azok a szigorúan tiltott bűncselekmények, amelyeket, ha elkövetnénk, akkor mi is, mint egyszerű turisták büntethetők lennénk.

  • 1. fejezet: Előzetes/Preliminaire

Itt kerülnek bemutatásra a Malajziában elkövetett bűncselekmények után járó büntetések, illetve a Btk. által nem taglalt jogszabályokról is szó esik.

  • 2. fejezet: Általános magyarázatok/General Explanations

E fejezet során az alapfogalmak kerülnek megmagyarázásra maláj értelmezés szerint. Ilyen fogalmak a következők: férfi, nő, nem, személy, házasság, bíró, végrendelet. Ezentúl még számos fogalom kerül megtárgyalásra, amelyek fontosak ahhoz, hogy megértsük Malajzia gondolkodását

  • 3. fejezet: Büntetések/Penal Code
  • 4. fejezet: Általános kivételek/General Exceptions
  • 5. fejezet: Bűnpártolás/Betment
  • 6. fejezet: Állam elleni bűncselekmények/Offences against the state

6/a: Terrorizmussal kapcsolatos bűncselekmények

 6/b: Szervezett bűnözés

  • 7. fejezet: Fegyveres erőkkel kapcsolatos bűncselekmények/Offences relating to the armed forces
  • 8. fejezet: Köznyugalom elleni bűncselekmények/Offences against the public tranquillity
  • 9. fejezet: Közalkalmazottak által elkövetett vagy velük kapcsolatos bűncselekmények/Offences by or relating to public servants
  • 10. fejezet: Közalkalmazottak törvényes tekintélyének semmibevétele/Contempts of the lawful authority of public servants
  • 11. fejezet: Hamis bizonyítékok és a közigazságosság elleni bűncselekmények/Evidence and offences against public justice
  • 12. fejezet: Az érmékkel és az állami bélyegekkel kapcsolatos bűncselekmények/Offences relating the coin and government stamps
  • 13. fejezet: A súlyokkal és mértékekkel kapcsolatos bűncselekmények/Offences relating to weights and measures
  • 14. fejezet: A közegészséget, a biztonságot, a kényelmet, a tisztességet és az erkölcsöket érintő bűncselekmények/Offences affecting the public health, safety, convenience, defency and morals
  • 15. fejezet: Vallással kapcsolatos bűncselekmények/Offences relating to religion
  • 16. fejezet: Az emberi testet érintő bűncselekmények/Offences affecting the human body
  • 17. fejezet: Vagyon elleni bűncselekmények/Offences against property
  • 18. fejezet: Okmányokkal, valutákkal és bankjegyekkel kapcsolatos bűncselekmények/Offences relating to document and to currency notes and bank notes
  • 19. fejezet: A szolgáltatási szerződések megszegése/Criminal breach of contracts of service
  • 20. fejezet: Házassággal kapcsolatos bűncselekmény/Offences relating to marriage
  • 21. fejezet: Rágalmazás/Defamation
  • 22. fejezet: Bűnös megfélemlítés, sértés és bosszúság/Criminal intimidation, insult and annoyance

Meg kell jegyezni, hogy képtelenség nagyon röviden elemezni a fejezetek minden egyes pontját, azonban a következő, turistákra is fontos szabályokat és érdekességeket kiemelném:

– tilos lovon és elefánton lovagolni a városban (minor offence act 1955 section 11)

– tilos a szexuális betegségekre való gyógyszerek, afrodiziákumok reklámozása (indecent advertisement act 1953 section 5)

– tilos haldokló embert magára hagyni (minor offence act 1955 section 20)

– tilos nyilvános helyen köpködni (minor offences act 1955 section 15-D)

– tilos gyűrűt a folyóba dobni (malaysian penal code section 425)

– tilos a káromkodás, illetve a káromkodást tartalmazó dalok éneklése is (malaysian penal code section 574–294)

– tilos átmenni az úton, ha a közelben zebra van (road transport act 1999 section 45)

– tilos a nyilvános fürdés, illetve a kutyák nyilvános fürdetése (minor offence act 1955 section 15)

Természetesen az előbbiekben szemléltetett pontokon túl még megannyi tiltott dolgot lehetne felsorolni, viszont akkor már ez a tanulmány is 323 oldalnyi lenne. 

A továbbiakban részletesebb ismertetésre kerülnek azok a legfontosabb szabályok, amelyek által bepillantást nyerhetünk abba, hogy mit engedhet, illetve nem engedhet meg magának egy magyar turista Malajziában.

Turista etikett 

A muszlim valláshoz kapcsolódó információk

Mint ahogyan már említésre került, az ország hivatalos vallása a muszlim, bár a lakosságnak körülbelül 30%-a más vallást gyakorol, azért azt fontos tisztázni, hogy mi most a turistákra koncentrálunk. Ennél a témakörnél ki kell kitérni arra, hogy ugyan a saría törvények nem vonatkoznak a turistákra, azonban nem is szabad őket teljesen figyelem nélkül hagyni, ugyanis komoly következményekkel számolhat az a személy, aki szembe kerül ezen törvényekkel. A kutatás során legfontosabb szabálynak azt találtam, hogy semmilyen formában nem szabad olyat tennünk, ami a Koránt megsérti, avagy ami a vallásgyakorlás megsértéséhez kapcsolódik.

Fontos még szót ejteni a hittérítésről, amely a muszlim vallási köznyugalom megsértésével egyenlő. Az ilyesmi viselkedés büntetőjogilag tiltott, mind a helyiek, mind a turistákra vonatkozóan. Abban az esetben pedig, ha még is elkövetnénk ilyen cselekedetet, akár 2–5 év közötti börtönbüntetésre is számíthatunk, még akkor is, ha csak turisták vagyunk és nem az ország hivatalos állampolgárai.

Ilyen hittérítésnek számítanak a következők:

bármilyen más vallást hirdető jelképek mutogatása,

– bármilyen más vallás szóbeli hirdetése,

– bármilyen más vallás írásos hirdetése (brosúrák, szórólapok, füzetek stb.).

Női öltözködés

A nők öltözködése terén elvárt a visszafogottság. Ki kell emelni, hogy ez nem jelenti azt, hogy burkába kellene öltözni, vagy kötelező lenne a fejkendő viselése, azonban a legmegfelelőbb öltözés során a kezek és a lábak el vannak takarva. Természetesen a dekoltázs és a miniszoknya sem megengedett, de nem fognak börtönbe csukni vagy kivégezni abban az esetben, ha netán egy rendőr megállít ezért minket, azonban komolyabb pénzbírságra már számíthatunk ebben az esetben.

Utazásunk során arra is érdemes figyelni, hogy éppen a nyugati vagy a keleti parton vagyunk, ugyanis a nyugati partot tekintve egy sokkal turista központúbb helyet figyelhetünk meg, ahol nem probléma, ha a hotel medencéiben egy szál bikiniben fürdünk. Ahogy elhagyjuk azonban a szálloda területét, ott már figyelni kell arra, éppen hol strandolunk, ugyanis számos helyen teljesen elvártak a helyi szokások, vagyis ahol a helyiek csupán felöltözve strandolnak. Ilyen helyeken a turisták se kivételek, és kötelező jelleggel nekik is be kell tartaniuk a dresszkódot, vagyis minimum az egyberészes fürdőruha és a térdig érő úszónadrág viseletét. Ez alól egy kifejezetten eldugott strand sem jelenthet kivételt, mivelhogy a maláj kultúra kimondottan konzervatívnak mondható, ebből kifolyólag pedig egy nem helyes viselet már bűncselekménynek számít a turistákra nézve is, a következmény pedig lehet pénzbírság, de akár börtönbüntetés is.

Emellett még kiemelkedően fontos odafigyelni ezekre a kisebb falvak látogatásánál, hiszen ott a helyi lakosok kifejezetten vallásosok. Ezen kívül kulcsfontosságú, hogy az egyben turista látványosságként is funkcionáló vallási helyek megtekintésekor kizárólagosan csak zárt öltözékben jelenhetünk meg, ez pedig érvényes a férfiakra is (kerülni kell a szakadt nadrágot, illetve a vállat el nem takaró felsők, ruhák és nyitott cipő viselését), hiszen ezek hiányában a belépést is megtagadhatják a turistáktól. A templomokba és a mecsetekbe való belépéskor kötelező levenni a lábbelinket, a nőknek pedig kötelező az illendő kendő és a ruha megvásárlásra, kölcsönzése.

Összefoglalva tehát, törekedni kell az egyszerű és visszafogott öltözködésre, amely egyben a színválasztásra is kiterjed, ugyanis az erőteljes neon színek szintén nem preferáltak az országban, hiszen az ott élő nők magatartásának egyik alapja az, hogy nem hívják fel a figyelmet magukra, ezt pedig a turista nőknek is gyakorolniuk kell ott-tartózkodásuk során.

Nő – férfi kapcsolat

Legelső sorban a nők visszafogottan kell viselkedjenek, abban az esetben pedig, ha házastársként vagy párként érkeznek az országba, nem szabad azt kinyilvánítaniuk. Az alábbiakban elhangzottak kifejezetten igazak a közterületeken, ahol más emberek is körbevesznek minket.

A turistákra vonatkozó szabályok alapján tartózkodni kell minden olyan mozdulattól, cselekedettől, ami erkölcstelennek tartott Malajziában. Ilyen megnyilvánulásnak számít az ölelkezés, a csókolózás, illetve bármilyen közelséges testi kapcsolat. Ennek magyarázataként szolgál, hogy az iszlám vallás szerint a nőknek és a férfiaknak egymástól tisztes távolságot kell tartaniuk amikor nyilvános helyen tartózkodnak. Ez is szigorúan a keleti parton igaz, ahol egy jóval konzervatívabb társadalommal találhatjuk szembe magunkat.

Az előbbiekben leírtaknál már sokkal büntetendőbb a közszeméremsértés minden formája. Abban az esetben, ha esetleg elfognak egy párt közszeméremsértő magatartás közben, akkor nem számít, hogy turista vagy sem, egyértelműen büntetendő, hiszen a törvény szigorúan tiltja mindenkinek, aki az országban tartózkodik.

LMBTQ utazók, azonos neműek kapcsolata

Abban az estben, ha homoszexuálisként utazunk az országba, avagy LMBTQ párként, kiemelkedően lényeges tudni, hogy a malajziai törvények tiltják az azonos neműek kapcsolatát. Természetesen ettől függetlenül akadnak akár helyiek vagy turisták is, akik homoszexuális kapcsolatban élnek, illetve tartózkodnak az országban, ebben az esetben a legfőbb aranyszabály az, hogy ez a kapcsolat sose kerüljön nyilvánosságra.

Öltözködés szempontjából ki kell emelni, hogy akár az LMBTQ közösség tagjai vagyunk, akár nem, az embereket csupán amiatt is le lehet tartóztatni – ha turistáról beszélünk, ha nem –, ha olyan ruhát viselnek, amelyről a rendőrség úgy gondolja, nem sorolható be ahhoz a nemhez, amit az adott viselő a születésekor kapott. Ebből kifolyólag inkább nem is tanácsos azoknak a transzneműeknek meglátogatni az országot, akiknél a nemváltoztatás túl feltűnő.

Meg kell jegyezni, hogy jelenleg az országban növekvő tendenciát mutatnak az LMBTQ közösség elleni erőszakos merényletek, incidensek, amelyeknek vége sokszor halálos kimenetelű. Emiatt pedig még ha elszórtan léteznek is LMBTQ közösségeknek fenntartott bárok – többnyire csak a fővárosban, Kuala Lumpurban –, akkor se mernek a turisták élni a lehetőséggel.

Drogok – kábítószerek

Az évek előrehaladtával egyre jobban csökkennek a drogok birtoklásához köthető büntetések. Fontos azonban tudni, hogy jelenleg a turistákra is komoly pénzbírság vagy börtönbüntetés róható ki abban az esetben, ha rajtakapják kábítószer birtokláson, avagy használaton. A helyi lakosokra pedig halálbüntetés is várhat.

A 2023-as évben hatalmas előre lepésnek számít, hogy a maláj parlament alsóháza megszavazta a kötelező erejű halálbüntetés eltörlését.

Malájokkal való közös étkezés és a bal kéz (nem) használata

Malajziában gyakran esznek kézzel, ehhez a szokáshoz pedig fontos, hogy betartsunk egy nagyon fontos dolgott, még abban az esetben is, ha ez a szokás nem vonatkozik egy átlag európai turistára. Tudniillik a maláj embereknél tiltott, sőt gusztustalannak számít a bal kézzel való étkezés. Mivel országukban nem elterjedt a WC-papír használata, ezért a kultúrájukhoz kapcsolódik, hogy WC-használat után a bal kezükkel intézik el a tisztálkodást. Ebből kifolyólag a bal kézzel való étkezés undorítónak számít, főleg az őshonos malájok körében.

Ám nem csupán étkezés közben minősül sértőnek a bal kéz használata, hanem a mindennapos élet során is, például a bal kezünkkel való érintkezés, vagy bármilyen tárgy átnyújtása is.

Étkezés ramadán alatt

Hivatalosan a turisták nappal is étkezhetnek a ramadán alatt, azonban inkább az a helyénvaló ha nyilvános helyeken mellőzzük az étkezést, dohányzást, ivászatot. Ugyan ez nem egy kötelező szabály és nem kell betartani, de sok szem szegeződhet ránk, ha engedünk a kísértésnek, főleg ha körbe vagyunk véve vallásos, böjtölő emberekkel.

Ennél a fontos témakörnél is érdemes hangsúlyozni, hogy nem mindegy, Malajzia mely részén vagyunk, ugyanis akadnak vallásos és kevésbé vallásos területek is. Kuala Lumpur, a főváros esetén elmondható, hogy alapból több olyan nemzetiségű személy él, amelyek nem az iszlám vallást gyakorolják, ebből kifolyólag itt kevésbé fognak minket megnézni minket, ha esetleg még se bírnánk várni az étkezéssel.

Köszönés

A férfiak köszönését illetően a bal kéz használat kerülésének fontossága itt minimálisan érvényességét veszti, hiszen a maláj férfiak úgy köszönnek, hogy mindkét kezüket előre nyújtják, majd kézrázás nélkül összeérintik.

A nők esetén igen lényeges, hogy egy esetleges kézrázás is csak két azonos nemű esetén történhet meg, hiszen Malajziában a nők fejhajtással és mosollyal üdvözlik a férfiakat. Mindemellett meg kell jegyezni, hogy nagyon ritkán, de előfordulhat arra példa, hogy mégis történik érintkezés a két nem között (főleg női turisták és a férfi malájok körében, viszont ilyen esetben mindig a nő kell legyen a kezdeményező.)

Általános viselkedés

Az egyik legalapvetőbb viselkedésnek mondható, hogy soha ne fejezzük ki túlzottan érzelmeinket, Legyen szó akár romantikáról, dühről, bosszúságról, szomorúságról, avagy haragról, még olyan esetben se, ha az jogos. Ennek magyarázatául szolgál, hogy az őshonos maláj lakosokat nem szabad megalázott helyzetbe hozni, hiszen a végén még sokkal rosszabbul járhatunk. Továbbá elmondható, hogy az efféle viselkedések felkeltik a körülöttünk lévő emberek figyelmét, amely zavarodottságot idézhet elő. Érdekesnek tűnhet, de kerülni kell a viccelődést, mivel kiszámíthatatlan, hogy az adott vicc éppen milyen reakciót fog kiváltani.

Emellett figyelni kell a túlzott gesztikulálásra, vagy csak pusztán arra, hogy az ujjunkkal mutogassunk. Ezt sose tegyük. Továbbá a lábunkat se tegyük fel például asztalra vagy székre, mivel ez iszonyatosan udvariatlannak és illetlennek minősül az országban. Természetesen a nagyon laza megnyilvánulást is kerülni kell.

Az éjszakai élet és az alkohol

Már az elején fontos tisztázni, hogy maga az alkoholfogyasztás nem minősül bűncselekménynek, sőt legális a turisták, illetve a Malajziában élő nem muszlimok körében. Meg kell azonban jegyezni, annak ellenére, hogy megengedett, szigorúan be kell tartani a mértéket, ugyanis a túlzott ivás már tiltottnak számít.

Szerencsére számos szórakozóhely és bár található az országban, ahol kevésbé veszik szigorúan a törvényt, azonban ahogy kilépünk az utcára, könnyedén bajba kerülhetünk, hiszen az 1995-ös törvény tiltja a nyilvános részegséget, és egyben a trágár beszédet. Emellett kifejezetten oda kell figyelni arra, hogy vallási hely mellett nem lehetünk részegek, vagy mehetünk a bíróságra abban az esetben, ha elkapnak minket. Itt meg kell jegyezni, hogy ezt kimondottan nehéz lehet betartani, mivel az ország megannyi ilyen hellyel rendelkezik.

Továbbá hatalmas kontroll kell, hogy az utcán ne keltsünk zajt, mivel a megengedettnél nagyobb zajkeltés is bűncselekménynek minősül, amely szintén szigorú büntetést vonhat maga után.

A fentiek során részletes információkat kaphattunk arról, hogy melyek az alap, de egyben legszigorúbb viselkedési magatartásformák, amelyek betartása kiemelkedő fontosságú. Meg kell azonban jegyezni, hogy egy esetleges utazás előtt elengedhetetlen az, hogy mélyebben beleássuk magunkat a témába, hiszen sose lehetünk elég felkészültek.

Összefoglalás

Látható, mennyi mindenre kell odafigyelni abban az esetben, ha Malajziába látogatunk, viszont nem szabad elfeledni, hogy Malajzia is megindult a globalizáció útján, és már nem veszi oly szigorúan a büntetéseket, mint évekkel ezelőtt. Emellett azért érdemes kiemelni, hogy van egy pár, európai szemmel nézve iszonyatosan szigorú szabály, amelyek megismerése utazásunk előtt és alatt elengedhetetlen, betartásuk pedig kötelező erejű, ha csak nem szeretnénk váratlan pénzbírságokkal szembe találni magunkat, avagy legrosszabb esetben börtönbe kerülni. 

Azért ki kell emelni, hogy a megannyi szigorúságokkal szemben egy csodás országot ismerhetünk meg abban az esetben, ha ellátogatunk ide, ahol nem csupán egy teljesen más kultúrát és társadalmat, hanem lélegzetelállító természeti tájakat, különleges növény- és állatvilágot is felfedezhetünk, amelyek jelentősen hozzájárulnak majd az utazásunk élményéhez.