Genting Highlands sötét oldala – Halálesetek az Amber Court árnyékában

Genting Highlands sötét oldala – Halálesetek az Amber Court árnyékában

Genting Highlands az önfeledt szórakozás, a vidámság, a kikapcsolódás fellegvára, de ahogy az már az ilyen helyeken lenni szokott, a szerencse megkísértésének sötét szelleme is mindig ott figyel egy-egy eldugott szegletben, hogy könnyelmű áldozataira lecsapjon. Márpedig a játékfüggőség, a depresszió és az öngyilkossági hajlam gyakran kéz a kézben járnak. Délkelet-Ázsia mini Las Vegasában pedig több helyszín is adott hozzá.

Mivel Malajziában Genting Highlands az egyetlen hely, ahol engedélyezett a szerencsejáték, így elkerülhetetlen, hogy ne csak a „kocajátékosokat” vonzza a helyszín, hanem a komolyabb tételben játszó profikat, sőt a játékszenvedélytől függőket is. Márpedig a játékfüggőség gyakran személyiségzavarral, alkohol- és drogfogyasztással, és öngyilkosságra való hajlammal párosul, melyek gyakran kölcsönhatásba is lépnek egymással. A játékfüggő minden vesztés után abban a hitben kezd egy újabb körbe, hogy a következő alkalommal majd megfordul a szerencséje és övé lesz a főnyeremény. Innen pedig már csak egy lépés a tragédia: ha valaki egy kaszinó asztalánál eljátssza minden vagyonát, kilátástalanságában már csak az öngyilkosságot látja az egyetlen megoldásnak. Márpedig Gentingre legalább úgy telepedtek rá az öngyilkosokról (vagy önjelöltekről) szóló mendemondák és valós történetek, ahogy a hegyvidéki település toronyházait és az azokat körülvevő dzsungelt beborító sejtelmes ködfelhők.

2019. októberében egy fiatal burmai nő vetette le magát az egyik (meg nem nevezett) gentingi szálloda 19. emeletéről, miután több mint 200 ezer RM-et veszített a szerencsejátékon, és házassága is tönkrement. Még az sem tartotta őt vissza, hogy vele volt kislánya is, akit egy barátjára bízott, hogy halála után felnevelje. 2008. áprilisában egy Johorból származó, 20 éves kínai fiatalember ugrott le a Genting Skyway legmagasabb pilonjáról, életét azonban a felvonó biztonsági hálója megmentette. A férfi ezt követően még vagy öt órán keresztül a hálóban maradt, mire sikerült rávenni, hogy önszántából lejöjjön, majd ezt követően kórházba szállították, hogy ellássák eltört lábát. A 28 emeletes First World Hotel 13. emeletéről is úgy tartják, hogy kísértetjárta emelet, ahol a lift ajtaja magától kinyílik, és többszöri próbálkozás után sem lehet becsukni. A lifttől balra két szerencsejáték miatt öngyilkosságot elkövetett férfi szelleme kísért nyakukban kötéllel, akik a gyanútlan kíváncsiskodók vállára nehezednek. Az 1313-as szoba ajtaján vérfoltok vannak, bent pedig egy vörös szatén köpenyes lány szelleme látható, akit megerőszakolt és megölt egy férfi. A folyosón három teljesen fekete szemű gyerek szelleme kergetőzik, de egyes kísértetek még a liftben is előfordulnak, ahogy a szálloda vendégei mögött feltűnnek.

A több tucatnyi öngyilkossági történet nyomán egyre több gentingi szállodáról terjedt el, hogy szellemjárta épületek, a turisták gyakran még a Tripadvisor-on is beszámolnak az általuk tapasztalt paranormális jelenségekről. De nem csak a hoteleket kísértik az elhunytak szellemei, hanem például a Gohtong Jaya felé vezető úton is fel-feltűnnek, ahol emiatt több helyen is kis út menti szentélyeket, imahelyeket építettek ki, hogy az arra elhaladó utazók biztonságosan juthassanak el a céljukhoz. Nem indokolatlan ugyanis a félelem: többen is beszámoltak már arról, hogy az egyik helyen áthaladva libabőrösek lettek és hidegrázást is éreztek. Itt kísért ugyanis egy idős hölgynek és a családjának a szelleme, akik autójukkal a szakadékba zuhantak, és senki nem állt meg nekik segíteni. A hölgy szelleme kis kék virágmintás baju kurungot (maláj népviselet) visel, fejét, melyből vér szivárog, ágak sértették fel. Közben a gyerekei az úton szaladgálnak, hirtelen felbukkanva a semmiből: ezzel pedig újabb és újabb balesetek előidézői. Szellemeikkel hajnali 1 óra körül lehet találkozni. Egy másik kísértet, akinek imahelyet állítottak az út mentén, egy hatalmas üzletet elbukó, és ezért az öngyilkosságba menekülő férfié, akinek kósza alakja fel-feltűnik az úton.

De mind közül talán a leghátborzongatóbb helyszín a híres Amber Court apartman komplexum, amely a világ leghírhedtebb kísértetházai közé tartozik szerencsétlen történetével, elhagyatottságával, leromlott állapotával, és amelyen még az sem segített, hogy 2017-ben az épületet választották a Haunted Hotel (Szellemhotel) című horrorfilm szörnyű helyszínéül. Pedig a tisztességes – és kétségtelenül elegánsan csengő – nevén Amber Court Villa D’Genting Resort számára egykor mindenképpen szebb jövőt szántak tervezői és befektetői. Malajzia ez idő tájt, az 1990-es években élte gazdasági fellendülésének csúcspontját, így a Genting Highlands területén gombamód szaporodtak az újabb és újabb szórakoztató létesítmények, melyek közül sok elkészült, jó pár építése azonban félbemaradt. Ilyen füstbe ment terv maradt a kanadai bányavállalat, a Giant Bay Resources Ltd.-nek a malajziai Samaworld Sdn Bhd-vel közösen kifejlesztendő új Disney-szerű SamaWorld témaparkja is, melyhez lakó- és kereskedelmi fejlesztésként épült meg a több mint 92 méter magas (1996 és 2001 között egész Pahang legmagasabb épülete volt) 23 emeletes komplexuma. A további tervek szerint a dombtetőn üdülő apartmanok, társasházak, bungalók is épültek volna, a becsült teljes fejlesztési költség 500 millió MR lett volna, ebből az Amber Court építési költsége 70 millió MR-t tett ki.

A terv szerint az Amber Court 688 darab egyéni tulajdonú, különböző méretű lakásnak adott volna otthont, szállodai szolgáltatással, mely a befektetők bevételét gyarapította volna. Az infrastrukturális munkálatok 1990 őszén kezdődtek; először az ide vezető út készült el, majd a földmunkákkal és az épület alapozásával folytatták. Maga az Amber Court épülettömbje 1994-96 között készült el. A teljesen berendezett lakásokhoz olyan kényelmi szolgáltatások jártak, mint különféle rekreációs lehetőségek (szauna, tornaterem, játékterem, konferenciatermek, bankett termek és étterem, illetve ingyenes transzfer Gentingbe). A gondok 1997-ben, az ázsiai gazdasági válság idején kezdődtek, amikor a fejlesztő cég, a Villa Genting Development csődbe ment (2000-ben végleg felszámolták), de az egyes tulajdonosok sem tudták tovább finanszírozni a lakások fenntartását, karbantartását, szervizelését. Hiába próbálták a lakásokat bérbe adni, a pusztulás elkerülhetetlen volt. A Genting Highlands jellegzetesen nedves, ködös klímája felgyorsította az épület romlását: vörös színű penészgombák jelentek meg a homlokzaton, a csövek szivárogni kezdtek, mely problémák csak tovább rontottak a helyzeten. Hiába történtek az épületegyüttesen részleges felújítások, többszöri átfestés, kültéri és beltéri javítások, az Amber Court elhanyagolt megjelenése már leginkább csak a katasztrófaturistákat és a hátborzongató horror történeteket kereső, bevállalós utazókat vonzotta.

A sejtelmes, ködös környezet, az Amber Courtot körülölelő vészjósló dzsungel, a Genting Highlands-től viszonylagos távolsága és elszigeteltsége, az elhanyagolt, lepusztult megjelenés, a penészgombáktól elszíneződött homlokzat, mely leginkább a falakon lefolyó vérre emlékeztet, a parkolóban málló, rozsdás autók látványa, a szóbeszéd az épületben tapasztalható paranormális jelenségekről egyaránt hozzájárulnak ahhoz, hogy az Amber Court mára Malajzia egyik leghírhedtebb turisztikai nevezetessége lett. Még a biztonsági személyzet sem szívesen dolgozik az épületben, illetve annak környékén (különösen az alsóbb szinteken és a mélygarázsban), mivel ők is többször tapasztaltak kellemetlen természetfeletti jelenségeket: legtöbben egy „gonosz” külsejű nőről számoltak be, aki körüljárja a komplexumot, mielőtt eltűnne a semmiben. Megint mások valakit üvölteni hallottak az egyik üres folyosón. S bár legutóbb 2019-ben igyekeztek valamennyire rendbe hozni az Amber Court tömbjét (új homlokzatfestést kapott az épület, a területet rendbe hozták, az épület egyes részeit tényleges lakóhellyé alakították), az Amber Court fekete hírneve, a szellemtörténetek, paranormális jelenségekről beszámoló, szenzációhajhász sztorik továbbra is fennmaradtak. Ennek okán az itt található lakások értéke továbbra is nagyon alacsony: míg a Genting Highlands más részein lévő ingatlanok ára 1000 MR / négyzetláb, addig az Amber Court értéke csupán 250 MR / négyzetláb.